Transform API (1.0.0-rc15) - en to ja translation catalogue (103 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Pages
ja: ページ

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: List
ja: リスト

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Parent
ja: 親

en: Category
ja: カテゴリー

en: Name
ja: 名前

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Default
ja: デフォルト

en: Region
ja: リージョン

en: Menu
ja: メニュー

en: Configure
ja: 設定

en: Include
ja: 含む

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Block
ja: ブロック

en: Visibility
ja: 閲覧の制限

en: Roles
ja: 役割

en: Filter
ja: フィルター

en: Original image
ja: オリジナル画像

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: System
ja: システム

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Hidden
ja: 非表示

en: Configure block
ja: ブロックの設定

en: Simple
ja: 簡単

en: Language switcher
ja: 言語の切り替え

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Blocks
ja: ブロック

en: Save blocks
ja: ブロックの保存

en: The block settings have been updated.
ja: ブロックの設定が更新されました。

en: Save block
ja: ブロックの保存

en: The block configuration has been saved.
ja: ブロックの設定が保存されました。

en: Menus
ja: メニュー

en: Language code
ja: 言語コード

en: Add comment
ja: コメントを追加

en: Regions
ja: リージョン

en: Web services
ja: ウェブサービス

en: Add region
ja: リージョンの追加

en: Text length
ja: 文字列の長さ

en: Meta tags
ja: メタタグ

en: Boolean
ja: 真偽値

en: (No subject)
ja: (件名なし)

en: Language name
ja: 言語名

en: No blocks in this region
ja: このリージョンにブロックはありません

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Language switcher (@type)
ja: 言語の切り替え(@type)

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: Remove block
ja: ブロックを削除

en: None (original image)
ja: なし（オリジナル画像）

en: Format settings:
ja: フォーマットのセッティング。

en: Link image to
ja: 画像へのリンク

en: Image style: @style
ja: 画像のスタイル: @style

en: Linked to content
ja: コンテンツへリンクされている

en: Linked to file
ja: ファイルへリンクされている

en: Weight for @block block
ja: ブロック @block のウェイト

en: Region for @block block
ja: ブロック @block のリージョン

en: Nothing
ja: なし

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: 固有のシステム内部名称。半角英数字とアンダースコアのみ利用できます。

en: Label display for @title
ja: @title のラベル表示

en: Formatter for @title
ja: @title のフォーマッター

en: Image Style
ja: イメージスタイル

en: Place block
ja: ブロックを配置

en: Select the region where this block should be displayed.
ja: このブロックを表示するリージョンを選択してください。

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
ja: 日時を表示する書式を選択してください。フィールドに適した書式を設定するようにしてください。例えば、日付だけのフィールドであれば時間を省きます。

en: Format: @display
ja: 書式: @display

en: Filter by block name
ja: ブロック名で絞り込み

en: Enter a part of the block name to filter by.
ja: 絞り込むブロック名の一部を入力してください。

en: Saved the %label @entity-type.
ja: %label @entity-type を保存。

en: Comment list
ja: コメントリスト

en: Show for the listed pages
ja: 一覧にあるページで表示

en: Hide for the listed pages
ja: 一覧にあるページで非表示

en: Menu levels
ja: メニューの階層

en: Text (formatted)
ja: テキスト (フォーマット付き)

en: This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.
ja: このブロックは壊れているか見つかりません。コンテンツが存在しないまたはオリジナルのモジュールを有効化する必要があります。

en: Broken/Missing
ja: 壊れている/見つからない

en: Layout Builder
ja: レイアウトビルダー

en: Configure Image Styles
ja: 画像スタイルの設定

en: Display in native language
ja: 本来の言語で表示

en: Displayed in native language
ja: ネイティブの言語で表示されます

en: Time zone: @timezone
ja: タイムゾーン: @timezone

en: Time zone override
ja: タイムゾーンオーバーライド

en: The time zone selected here will always be used
ja: ここで選択されたタイムゾーンが常に使用されます

en: Place block <span class="visually-hidden">in the %region region</span>
ja: ブロックを配置<span class="visually-hidden"> ( %region リージョン)</span>

en: No blocks available.
ja: 利用可能なブロックはありません。

en: Expand all menu links
ja: すべてのメニューリンクを展開

en: @label (disabled)
ja: @label (無効)

en: Initial visibility level
ja: 初期表示レベル

en: Number of levels to display
ja: 表示するレベル数

en: This maximum number includes the initial level.
ja: この最大数には初期レベルが含まれます。

en: The "%plugin_id" was not found
ja: "%plugin_id" は見つかりませんでした。

en: oEmbed content
ja: oEmbed コンテンツ

en: Override the option found on each menu link used for expanding children and instead display the whole menu tree as expanded.
ja: 子の展開についての各メニューリンクのオプションを上書きし、代わりにメニューツリー全体を展開して表示します。
