Transform API (1.0.0-rc18) - en to da translation catalogue (110 entries)

en: Title
da: Titel

en: Pages
da: Sider

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: List
da: Vis

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: File
da: Fil

en: Edit
da: Redigér

en: - None -
da: - Ingen -

en: Weight
da: Vægt

en: Parent
da: Overordnet element

en: Category
da: Kategori

en: Name
da: Navn

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Default
da: Standard

en: Configure
da: Konfigurér

en: Include
da: Inkludér

en: Date format
da: Datoformat

en: Block
da: Blok

en: Visibility
da: Synlighed

en: Roles
da: Roller

en: Original image
da: Originalt billede

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Hidden
da: Skjult

en: Configure block
da: Indstil blok

en: Simple
da: Simpel

en: Language switcher
da: Sprogvælger

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Blocks
da: Blokke

en: Save blocks
da: Gem blokke

en: The block settings have been updated.
da: Blokindstillinger opdateret.

en: Save block
da: Gem blok

en: The block configuration has been saved.
da: Blokindstillinger gemt.

en: Menus
da: Menuer

en: The number of digits to the right of the decimal.
da: Antal cifre til højre for kommaet.

en: Decimal marker
da: Decimalmarkør

en: Language code
da: Sprogkode

en: Space
da: Mellemrum

en: Add comment
da: Tilføj kommentar

en: Regions
da: Regioner

en: Web services
da: Web-services

en: Add region
da: Tilføj region

en: Text length
da: Tekstlængde

en: Meta tags
da: Meta-tags

en: Boolean
da: Boolsk

en: Decimal point
da: Decimaltegn

en: Omit
da: Udelad

en: Comma
da: Komma

en: (No subject)
da: (Ingen titel)

en: Language name
da: Sprognavn

en: No blocks in this region
da: Ingen blokke i regionen

en: File URL
da: Fil URL

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Language switcher (@type)
da: Sprogskifter (@type)

en: Image style
da: Billedformat

en: Remove block
da: Fjern blok

en: None (original image)
da: Ingen (originalt billede)

en: Thousand marker
da: Tusindadskiller

en: Display with prefix and suffix.
da: Vis med præfiks og suffiks.

en: Format settings:
da: Formatindstillinger:

en: Link image to
da: Link billede til

en: Image style: @style
da: Billedformat: @style

en: Linked to content
da: Linket til indhold

en: Linked to file
da: Linket til fil

en: Weight for @block block
da: Vægten af blokken @block

en: Region for @block block
da: Region for blokken @block

en: Nothing
da: Intet

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Et unikt, maskinlæsbart navn. Må kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger.

en: Label display for @title
da: Etiketvisning for @title

en: Formatter for @title
da: Formattering af @title

en: Edit region
da: Redigér region

en: Apostrophe
da: Apostrof

en: Integer value
da: Heltalsværdi

en: Thin space
da: Tyndt mellemrum

en: Place block
da: Placér blok

en: Select the region where this block should be displayed.
da: Vælg regionen hvor denne blok skal vises.

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
da: Vælg et format til visning af datoen. Husk at vælge et format som svarer til feltet, lad f.eks. være med at vise tiden for et felt som kun indeholder en dato.

en: Float value
da: Float-værdi

en: Filter by block name
da: Filtrér efter bloknavn

en: Enter a part of the block name to filter by.
da: Indtast en del af bloknavnet at filtrere efter.

en: Saved the %label @entity-type.
da: %label @entity-type gemt.

en: String value
da: Tekstværdi

en: Comment list
da: Kommentarliste

en: Show for the listed pages
da: Vis på de angivne sider

en: Hide for the listed pages
da: Skjul på de angivne sider

en: Display prefix and suffix
da: Vis præfiks og suffiks

en: Menu levels
da: Menu-niveauer

en: Text (formatted)
da: Tekst (formateret)

en: This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.
da: Denne blok er defekt eller manglende. Du kan mangle indhold eller også kræves der, at du aktiverer det oprindelige modul.

en: Broken/Missing
da: Defekt/Mangler

en: Layout Builder
da: Layout Bygger

en: Configure Image Styles
da: Tilpas Image Styles

en: Display in native language
da: Vis i oprindeligt sprog

en: Displayed in native language
da: Vises på det lokale sprog

en: Time zone: @timezone
da: Tidszone: @timezone

en: Time zone override
da: Tilsidesæt tidszone

en: The time zone selected here will always be used
da: Tidszonen som vælges her bruges altid

en: Place block <span class="visually-hidden">in the %region region</span>
da: Placér blokken <span class="visually-hidden">i regionen %region</span>

en: No blocks available.
da: Ingen blokke tilgængelige.

[ctx: decimal places]
en: Scale
da: Skalér

en: Date separator
da: Datoseparator

en: @label (disabled)
da: @label (deaktiveret)

en: @entity being viewed
da: @entity som vises

en: The "%plugin_id" was not found
da: "%plugin_id" blev ikke fundet

en: Add new @entity-type %label
da: Tilføj ny @entity_type %label
