Transform API (1.0.0-rc6) - en to fr translation catalogue (98 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: List
fr: Lister

en: Remove
fr: Retirer

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: Category
fr: Catégorie

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Default
fr: Par défaut

en: Region
fr: Région

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Configure
fr: Configurer

en: Include
fr: Inclure

en: Date format
fr: Format de date

en: Block
fr: Bloc

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Roles
fr: Rôles

en: Filter
fr: Filtrer

en: Original image
fr: Image originale

en: Plain text
fr: Texte brut

en: System
fr: Système

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Hidden
fr: Caché

en: Configure block
fr: Configurer le bloc

en: Block description
fr: Description du bloc

en: Blocks
fr: Blocs

en: Save blocks
fr: Enregistrer les blocs

en: The block settings have been updated.
fr: Les paramètres du bloc ont été mis à jour.

en: Save block
fr: Enregistrer le bloc

en: The block configuration has been saved.
fr: La configuration du bloc a été enregistrée.

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Add comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Regions
fr: Régions

en: Web services
fr: Services Web

en: Add region
fr: Ajouter une région

en: Text length
fr: Longueur du texte

en: Meta tags
fr: Balises meta

en: Boolean
fr: Booléen

en: Omit
fr: Omettre

en: (No subject)
fr: (sans sujet)

en: No blocks in this region
fr: Aucun bloc dans cette région

en: File URL
fr: URL du fichier

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Image style
fr: Style d'image

en: Remove block
fr: Retirer le bloc

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: Format settings:
fr: Paramètres de format:

en: Link image to
fr: Lier l'image à

en: Image style: @style
fr: Style d'image : @style

en: Linked to content
fr: Lié au contenu

en: Linked to file
fr: Lié au fichier

en: Weight for @block block
fr: Poids du bloc @block

en: Region for @block block
fr: Région du bloc @block

en: Nothing
fr: Rien

en: Label display for @title
fr: Libellé affiché pour @title

en: Formatter for @title
fr: Mise en forme pour @title

en: Image Style
fr: Style d'image

en: Place block
fr: Positionner un bloc

en: Select the region where this block should be displayed.
fr: Sélectionner la région où ce bloc doit être affiché.

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
fr: Choisir un format pour afficher la date. Vérifiez que le format soit approprié au champ, c'est à dire sans ajouter l'heure pour un champ ne devant contenir qu'une date.

en: Format: @display
fr: Format : @display

en: Filter by block name
fr: Filtrer par nom de bloc

en: Enter a part of the block name to filter by.
fr: Saisir une partie du nom du bloc pour filtrer.

en: Comment list
fr: Liste de commentaires

en: Show for the listed pages
fr: Afficher pour les pages listées

en: Hide for the listed pages
fr: Masquer pour les pages listées

en: Menu levels
fr: Niveaux de menu

en: Text (formatted)
fr: Texte (formaté, court)

en: This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.
fr: Ce bloc est défectueux ou manquant. Le contenu est manquant ou vous devez peut-être activer le module d'origine.

en: Broken/Missing
fr: Défectueux / Manquant

en: Configure Image Styles
fr: Configurer les styles d'images

en: Time zone: @timezone
fr: Fuseau horaire : @timezone

en: Time zone override
fr: Surcharger le fuseau horaire

en: The time zone selected here will always be used
fr: Le fuseau horaire sélectionné ici sera toujours utilisé

en: Place block <span class="visually-hidden">in the %region region</span>
fr: Placer le bloc <span class="visually-hidden">dans la région %region</span>

en: No blocks available.
fr: Aucun bloc disponible.

en: Expand all menu links
fr: Déplier tous les liens de menu

en: @label (disabled)
fr: @label (désactivé)

en: Initial visibility level
fr: Niveau de visibilité initial

en: Number of levels to display
fr: Nombre de niveaux à afficher

en: This maximum number includes the initial level.
fr: Ce nombre maximum inclus le niveau initial.

en: @entity being viewed
fr: @entity actuellement vu(e)

en: The "%plugin_id" was not found
fr: Le "%plugin_id" n'a pas été trouvé

en: Could not retrieve the remote URL (@url).
fr: L'URL distante (@url) n'a pas pu être récupérée.

en: oEmbed content
fr: Contenu oEmbed

en: Override the option found on each menu link used for expanding children and instead display the whole menu tree as expanded.
fr: Surcharger l'option trouvée sur chaque lien de menu utilisée pour déplier les enfants et à la place afficher l'arborescence entière de menu comme dépliée.

en: The menu is only visible if the menu link for the current page is at this level or below it. Use level 1 to always display this menu.
fr: Le menu n'est visible que si le lien de menu pour la page actuelle se trouve à ce niveau ou en dessous. Utiliser le niveau 1 pour toujours afficher ce menu.

en: Are you sure you want to remove the @entity-type %label from the %region region?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer le @entity-type %label de la région %region ?

en: This will remove the block placement. You will need to <a href=":url">place it again</a> in order to undo this action.
fr: Cela retirera le placement du bloc. Vous devrez <a href=":url">le placer à nouveau</a> si vous souhaitez annuler cette action.

en: The @entity-type %label has been removed from the %region region.
fr: Le @entity-type %label a été retiré de la région %region.

en: No blocks settings to update.
fr: Aucun paramètre de bloc à mettre à jour.
