Transform API (1.0.0) - en to pt translation catalogue (88 entries)

en: Title
pt: Título

en: Pages
pt: Páginas

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: List
pt: Lista

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: File
pt: Ficheiro

en: Edit
pt: Editar

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Link
pt: Ligação

en: Parent
pt: Pai

en: Category
pt: Categoria

en: Name
pt: Nome

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Etiqueta

en: Default
pt: Predefinido

en: Region
pt: Região

en: Configure
pt: Configurar

en: Include
pt: Incluir

en: Date format
pt: Formato de data

en: Block
pt: Bloco

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Filter
pt: Filtro

en: Original image
pt: Imagem original

en: Plain text
pt: Texto simples

en: System
pt: Sistema

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Hidden
pt: Oculto

en: Configure block
pt: Configurar bloco

en: Language switcher
pt: Seletor de idioma

en: Block description
pt: Descrição do bloco

en: Blocks
pt: Blocos

en: Save blocks
pt: Guardar blocos

en: The block settings have been updated.
pt: As definições dos blocos foram atualizadas.

en: Save block
pt: Guardar bloco

en: The block configuration has been saved.
pt: A configuração do bloco foi guardada.

en: The number of digits to the right of the decimal.
pt: O número de dígitos para a direita do separador decimal.

en: Decimal marker
pt: Separador decimal

en: Language code
pt: Código de idioma

en: Space
pt: Espaço

en: Boolean
pt: Boleano

en: Decimal point
pt: Ponto decimal

en: Comma
pt: Vírgula

en: (No subject)
pt: (Sem assunto)

en: Language name
pt: Nome do idioma

en: No blocks in this region
pt: Sem blocos nesta região

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Language switcher (@type)
pt: Alteração de idioma (@type)

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Remove block
pt: Remover bloco

en: None (original image)
pt: Nenhuma (imagem original)

en: Thousand marker
pt: Separador de milhares

en: Display with prefix and suffix.
pt: Mostrar com prefixo e sufixo.

en: Format settings:
pt: Definições de formato

en: Link image to
pt: Ligar imagem a

en: Image style: @style
pt: Estilo da imagem: @style

en: Linked to content
pt: Ligado ao contéudo

en: Linked to file
pt: Ligado ao ficheiro

en: Weight for @block block
pt: Peso do bloco @block

en: Region for @block block
pt: Região para o bloco @block

en: Nothing
pt: Nada

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: Um nome de máquina único. Pode apenas conter letras minúsculas, números e traços inferiores.

en: Label display for @title
pt: Etiqueta de exibição para @title

en: Formatter for @title
pt: Formatador para @title

en: Apostrophe
pt: Apóstrofo

en: Integer value
pt: Valor inteiro

en: Thin space
pt: Espaço fino

en: Place block
pt: Colocar bloco

en: Select the region where this block should be displayed.
pt: Selecione a região onde este bloco deve ser exibido.

en: Format: @display
pt: Formato: @display

en: Filter by block name
pt: Filtrar por nome de bloco

en: Comment list
pt: Lista de comentários

en: Show for the listed pages
pt: Mostrar para as páginas listadas

en: Hide for the listed pages
pt: Esconder para as páginas listadas

en: Display prefix and suffix
pt: Exibir prefixo e sufixo

en: This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.
pt: Este bloco está em falta ou com um erro. Talvez esteja a faltar conteúdo ou talvez seja necessário ativar o módulo original.

en: Broken/Missing
pt: Com problemas/Em falta

en: Display in native language
pt: Exibir no idioma nativo

en: Displayed in native language
pt: Exibido no idioma nativo

en: Time zone: @timezone
pt: Fuso horário: @timezone

en: Place block <span class="visually-hidden">in the %region region</span>
pt: Colocar bloco <span class="visually-hidden">na região %region </span>

en: No blocks available.
pt: Sem blocos disponíveis.

[ctx: decimal places]
en: Scale
pt: Escala

en: The "%plugin_id" was not found
pt: O "%plugin_id" não foi encontrado
