Transform API (1.0.2) - en to ar translation catalogue (83 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Pages
ar: الصفحات

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: List
ar: لائحة

en: Remove
ar: حذف

en: Description
ar: الوصف

en: The title of the block as shown to the user.
ar: عنوان الصندوق كما يظهر للمستخدم.

en: File
ar: ملف

en: Edit
ar: تحرير

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Weight
ar: الوزن

en: Link
ar: رابط

en: Parent
ar: الأب

en: Category
ar: التصنيف

en: Name
ar: الاسم

en: Field
ar: الحقل

en: Label
ar: التسمية

en: Default
ar: الافتراضي

en: Region
ar: المنطقة

en: Menu
ar: القائمة

en: ID
ar: المعرف ID

en: Configure
ar: ضبط

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Block
ar: الصندوق

en: Visibility
ar: الرؤية

en: Roles
ar: الأدوار

en: Filter
ar: انتقاء

en: Original image
ar: الصورة الأصلية

en: Plain text
ar: نص عادي

en: System
ar: النظام

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Hidden
ar: مخفي

en: Configure block
ar: ضبط الصندوق

en: characters
ar: الأحرف

en: Language switcher
ar: محدد اللغات

en: Block description
ar: وصف الصندوق

en: Blocks
ar: الصناديق

en: Save blocks
ar: حفظ الصناديق

en: The block settings have been updated.
ar: تم تحديث إعدادات الصندوق.

en: Save block
ar: حفظ الصندوق

en: The block configuration has been saved.
ar: تم حفظ إعدادات الصندوق.

en: Menus
ar: القوائم

en: The number of digits to the right of the decimal.
ar: عدد الأرقام بعد الفاصلة.

en: Decimal marker
ar: الفاصلة العشرية

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: Space
ar: فراغ

en: Web services
ar: خدمات الويب

en: Boolean
ar: قيمة منطقية

en: Decimal point
ar: نقطة عشرية

en: Comma
ar: فاصلة

en: (No subject)
ar: (لا موضوع)

en: Language name
ar: اسم اللغة

en: No blocks in this region
ar: لا صناديق في هذه المنطقة

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Summary or trimmed
ar: الملخص أو المشذب

en: Language switcher (@type)
ar: مبدل اللغة (@type)

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: None (original image)
ar: لا يوجد (الصورة الأصلية)

en: Thousand marker
ar: علامة الآلاف

en: Display with prefix and suffix.
ar: عرض مع السابقة واللاحقة.

en: Format settings:
ar: إعدادات التنسيق:

en: Link image to
ar: ربط الصورة إلى

en: Image style: @style
ar: نمط الصورة: @style

en: Linked to content
ar: مرتبط بالمحتوى

en: Linked to file
ar: مرتبط بالملف

en: Weight for @block block
ar: وزن الصندوق @block

en: Region for @block block
ar: منطقة الصندوق @block

en: Nothing
ar: لا شيء

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: اسم فريد مقروء من طرف الجهاز. يمكن أن يحتوي فقط على أحرف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطات سفلية.

en: Label display for @title
ar: التسمية المعروضة لـ @title

en: Formatter for @title
ar: تنسيق @title

en: Thin space
ar: فضاء ضيق

en: Filter by block name
ar: تصفية الصناديق حسب الاسم

en: Comment list
ar: قائمة التعليقات

en: This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.
ar: هذا الصندوق تالف أو مفقود. قد تفقد المحتوى أو قد تحتاج إلى تمكين الوحدة الأصلية.

en: Broken/Missing
ar: معطوب/مفقود

en: Displayed in native language
ar: يعرض باللغة الأصلية

en: Date separator
ar: فاصل التاريخ

en: @label (disabled)
ar: @label (معطل)

en: The "%plugin_id" was not found
ar: "%plugin_id" لم يتم العثورعليه
