Transform API (1.1.0-beta4) - en to sv translation catalogue (121 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Pages
sv: Sidor

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: List
sv: Lista

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: The title of the block as shown to the user.
sv: Titeln på ett block såsom det visas för användaren.

en: File
sv: Fil

en: Edit
sv: Redigera

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Weight
sv: Vikt

en: Link
sv: Länk

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Category
sv: Kategori

en: Name
sv: Namn

en: Field
sv: Fält

en: Label
sv: Etikett

en: Default
sv: Förvald

en: Views
sv: Vyer

en: View
sv: Visa

en: Menu
sv: Meny

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Include
sv: Inkludera

en: Date format
sv: Datumformat

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Roles
sv: Roller

en: Filter
sv: Filtrera

en: Original image
sv: Originalbild

en: Mode
sv: Läge

en: Plain text
sv: Ren text

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Hidden
sv: Dold

en: Show
sv: Visa

en: Configure block
sv: Konfigurera block

en: Entity
sv: Objekt

en: characters
sv: tecken

en: Simple
sv: Enkel

en: Language switcher
sv: Språkväljare

en: Block description
sv: Blockbeskrivning

en: Blocks
sv: Block

en: Save blocks
sv: Spara block

en: The block settings have been updated.
sv: Blockinställningarna har uppdaterats.

en: Save block
sv: Spara block

en: The block configuration has been saved.
sv: Blockinställningarna har sparats.

en: Menus
sv: Menyer

en: Relative
sv: Relativt

en: The number of digits to the right of the decimal.
sv: Antalet siffror till höger om decimalen.

en: Decimal marker
sv: Decimaltecken

en: Language code
sv: Språkkod

en: Space
sv: Blanksteg

en: Add comment
sv: Lägg till kommentar

en: Regions
sv: Regioner

en: Web services
sv: Webbtjänster

en: Add region
sv: Lägg till region

en: Meta tags
sv: Metataggar

en: Boolean
sv: Boolesk

en: Decimal point
sv: Decimalkomma

en: Comma
sv: Komma

en: (No subject)
sv: (Inget ämne)

en: Absolute
sv: Fast

en: Language name
sv: Namn på språk

en: No blocks in this region
sv: Inga block i denna region

en: Transform
sv: Förvandla

en: File URL
sv: URL för fil

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: Summary or trimmed
sv: Sammanfattning eller nedkortad

en: Language switcher (@type)
sv: Språkbytare (@type)

en: Image style
sv: Stilmall för bild

en: Remove block
sv: Ta bort block

en: Current page
sv: Nuvarande sida

en: None (original image)
sv: Ingen (ursprunglig bild)

en: Thousand marker
sv: Tusentalsavgränsare

en: Display with prefix and suffix.
sv: Visa med prefix och suffix.

en: Format settings:
sv: Inställningar för format:

en: Link image to
sv: Länka bild till

en: Image style: @style
sv: Bildstil: @style

en: Linked to content
sv: Länkat till innehåll

en: Linked to file
sv: Länkat till fil

en: Weight for @block block
sv: Vikt för block @block

en: Region for @block block
sv: Region för blocket @block

en: Nothing
sv: Inget

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Ett unikt maskinläsbart namn. Får bara innehålla små bokstäver, siffror och understreck.

en: Label display for @title
sv: Visningsetikett för @title

en: Formatter for @title
sv: Formaterare för @title

en: Absolute URL
sv: Fullständig URL

en: Apostrophe
sv: Apostrof

en: Integer value
sv: Värde för heltal

en: Thin space
sv: Tunt utrymme

en: Place block
sv: Placera block

en: Select the region where this block should be displayed.
sv: Välj regionen där detta block skall visas.

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
sv: Välj ett format för visning av datumet. Se till att ställa in ett lämpligt format för fältet. Det vill säga utelämna tid för ett fält som bara har ett datum.

en: Float value
sv: Flyttalsvärde

en: Filter by block name
sv: Filtrera på blocknamn

en: Enter a part of the block name to filter by.
sv: Ange en del av blocknamnet att filtrera på.

en: Saved the %label @entity-type.
sv: Sparade @entity-type %label.

en: String value
sv: Strängvärde

en: Comment list
sv: Kommentarslista

en: Show for the listed pages
sv: Visa för de angivna sidorna

en: Hide for the listed pages
sv: Dölj för de angivna sidorna

en: Display prefix and suffix
sv: Visa prefix och suffix

en: Text (formatted)
sv: Text (formaterad)

en: This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.
sv: Detta block är trasigt eller saknas. Antingen saknar du innehåll eller så kan du behöva du aktivera den ursprungliga modulen.

en: Broken/Missing
sv: Trasig/Saknas

en: Configure Image Styles
sv: Konfigurera bildstilar

en: Display in native language
sv: Visa i ursprungsspråket

en: Displayed in native language
sv: Visas på modersmål

en: Trimmed limit
sv: Beskuren gräns

en: Trimmed limit: @trim_length characters
sv: Beskuren gräns: @trim_length tecken

en: Time zone: @timezone
sv: Tidzon: @timezone

en: Place block <span class="visually-hidden">in the %region region</span>
sv: Placera block <span class="visually-hidden">i regionen %region</span>

en: No blocks available.
sv: Inga block tillgängliga.

[ctx: decimal places]
en: Scale
sv: Skala

en: @label (disabled)
sv: @label (inaktiverad)

en: The "%plugin_id" was not found
sv: "%plugin_id" hittades inte

en: Add new @entity-type %label
sv: Lägg till @entity-type %label

en: Are you sure you want to remove the @entity-type %label from the %region region?
sv: Är du säker på att du vill ta bort @entity-type %label från regionen %region?

en: This will remove the block placement. You will need to <a href=":url">place it again</a> in order to undo this action.
sv: Detta kommer ta bort blockets placering. Du kommer behöva <a href=":url">placera det igen</a> för att återskapa den här åtgärden.
