Triples field (1.0.1) - en to id translation catalogue (76 entries)

en: list
id: daftar

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: yes
id: ya

en: On
id: Pada

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Number
id: Angka

en: - None -
id: - Tiada -

en: Link
id: Tautan

en: Required
id: Wajib

en: Open
id: Buka

en: Text
id: Teks

en: no
id: tidak

en: Date format
id: Format tanggal

en: Off
id: Matikan

en: Inline
id: Sebaris

en: Field type
id: Jenis bidang isian

en: N/A
id: T/T

en: Textfield
id: Bidang isian teks

en: Maximum
id: Maksimum

en: Scale
id: Skala

en: Details
id: Rincian

en: Widget
id: Piranti

en: Table
id: Tabel

en: Color
id: Warna

en: List type
id: Jenis daftar

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Rows
id: Baris

en: Integer
id: Bilangan bulat

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Key
id: Kunci

en: Allowed values list
id: Daftar nilai yang diperbolehkan

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: Ok
id: Oke

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Above
id: Di atas

en: Add another item
id: Tambahkan item lain

en: Text area
id: Area teks

en: Decimal
id: Desimal

en: Float
id: Pecahan

en: Precision
id: Ketelitian

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
id: Jumlah total digit yang disimpan di database, termasuk nilai disebelah kanan desimal.

en: The number of digits to the right of the decimal.
id: Angka digit disebelah kanan desimal.

en: Decimal marker
id: Tanda desimal

en: Allowed values
id: Nilai diizikan

en: Space
id: Ruang kapasitas

en: Telephone
id: Telepon

en: Columns
id: Kolom

en: Ordered list
id: Daftar terurut

en: Unordered list
id: Daftar tidak urut

en: Radio buttons
id: Tombol radio

en: Decimal point
id: Poin desimal

en: Comma
id: Koma

en: Display as link
id: Tampilkan sebagai tautan

en: Date and time
id: Tanggal dan waktu

en: Formatter settings
id: Pengaturan formatter

en: Field types
id: Jenis bidang isian

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
id: Nilai minimum yang diizinkan pada bidang ini. Biarkan kosong untuk tak ada minimum.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
id: Nilai maksimum yang diizinkan pada bidang ini. Biarkan kosong tanpa batas maksimal.

en: Date type
id: Jenis tanggal

en: Thousand marker
id: Pemisah Ribuan

en: - Select a value -
id: - Pilih sebuah nilai -

en: Weight for row @number
id: Bobot dari @number row

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
id: Nilai yang mungkin ada di bidang ini dapat berisi. Masukkan satu nilai per baris, dalam format key|label.

en: Unformatted list
id: Daftar tak berformat

en: Apostrophe
id: kutip satu

en: Thin space
id: Ruang tipis

en: Date only
id: Hanya tanggal

[ctx: Sort order]
en: Order
id: Urutan

en: "On" label
id: Label "On"

en: "Off" label
id: Label "Off"

en: On label
id: Ada di label

en: Off label
id: Tidak ada di label

en: @title (value @number)
id: @title (bernilai @number)

[ctx: decimal places]
en: Scale
id: Skala
