Tweet Feed (4.0.0-alpha3) - en to it translation catalogue (20 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Overview
it: Panoramica

en: Edit
it: Modifica

en: Account Name
it: Nome account

en: Name
it: Nome

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Created
it: Creato

en: Other
it: Altro

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Changed
it: Modificato

en: Reply
it: Rispondi

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: The maximum length of the field in characters.
it: Numero massimo di caratteri del campo.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
it: %name: non può essere più lungo di @max caratteri.

en: Textfield size: @size
it: Dimensione campo di testo: @size
