Typed Data API enhancements (2.1.1) - en to nl translation catalogue (16 entries)

en: Description
nl: Beschrijving

en: Text
nl: Tekst

en: Start date
nl: Begindatum

en: End date
nl: Einddatum

en: Select
nl: Selecteren

en: IP address
nl: IP-adres

en: Textarea
nl: Tekstvlak

en: Datetime
nl: Datumtijd

en: If a custom date format is supplied, 'custom' must be passed as date format.
nl: Kies 'custom' bij datumnotatie om een aangepaste datumnotatie te gebruiken.

en: If 'custom' is given as date type, a custom date formatting string must be provided; e.g., 'Y-m-d H:i:s'.
nl: Als bij datumnotatie 'custom' gekozen is, moet een aangepaste datumnotatie opgegeven worden; bijvoorbeeld 'Y-m-d H:i:s'.

en: Formats a date, using a configured date type or a custom date format string.
nl: Datum opmaken volgens een vooraf ingestelde standaard of een aangepaste notatie.

en: Missing arguments for filter %filter_id
nl: Ontbrekende argumenten voor filter %filter_id

en: Empty option label
nl: Lege optie tekst

en: Datetime Range
nl: Datum/tijd-periode

en: The @title end date cannot be before the start date
nl: De einddatum @title kan niet voor de begindatum vallen

en: Extends the core Typed Data API with new APIs and features.
nl: Breidt de Typed Data API uit met nieuwe APIs en features.
