Typed Data API enhancements (8.x-1.0-beta1) - en to fr translation catalogue (13 entries)

en: Label
fr: Libellé

en: Text
fr: Texte

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: Select
fr: Sélectionner

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: Unkown date format %format given.
fr: Format de date inconnu fourni %format.

en: If a custom date format is supplied, 'custom' must be passed as date format.
fr: Si un format de date personnalisé est fourni, 'custom' doit être passé comme format de date.

en: If 'custom' is given as date type, a custom date formatting string must be provided; e.g., 'Y-m-d H:i:s'.
fr: Si 'custom' est donné comme type de date, un format de date personnalisé sous forme de chaîne de caractères doit être fourni ; par ex., 'Y-m-d H:i:s'.

en: Formats a date, using a configured date type or a custom date format string.
fr: Formate une date, en utilisant un type de date configuré ou un format de date personnalisé sous forme de chaîne de caractères.

en: Missing arguments for filter %filter_id
fr: Arguments manquants pour le filtre %filter_id

en: Empty option label
fr: Étiquette d'option vide

en: The @title end date cannot be before the start date
fr: La date de fin @title ne peut pas être située avant la date de début.
