Typed Link (2.1.0) - en to it translation catalogue (23 entries)

en: Open link in new window
it: Apre il link in una nuova finestra

en: General
it: Generale

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: Allowed values list
it: Elenco dei valori ammessi

en: Default value
it: Valore predefinito

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Link options
it: Opzioni collegamento

en: Link settings
it: Impostazioni link

en: Field types
it: Tipi di campo

en: Link attributes
it: Attributi del link

en: Allowed values function
it: Funzione per valori consentiti

en: Trim link text length
it: Tronca il testo del link

en: URL only
it: Solo URL

en: Show URL as plain text
it: Mostra URL come testo semplice

en: Add rel="nofollow" to links
it: Aggiungere rel="nofollow" ai link

en: Allow link text
it: Consentire testo del link

en: Placeholder for URL
it: Segnaposto per l'URL

en: Placeholder for link text
it: Segnaposto per il testo del link

en: Allowed link type
it: Tipo di link consentito

en: Link format settings
it: Impostazioni del formato Link

en: URL fragment
it: Frammento URL

en: Is this URL absolute
it: Se questo URL sia assoluto

en: If the URL should use a secure protocol
it: Se l'URL debba utilizzare un protocollo sicuro
