Typed Telephone (1.0.0-alpha2) - en to it translation catalogue (11 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Size
it: Dimensione

en: Label
it: Etichetta

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: About
it: Informazioni

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: The maximum length of the field in characters.
it: Numero massimo di caratteri del campo.

en: Field types
it: Tipi di campo

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder
