Uber Publisher Core (7.0.0) - en to pt translation catalogue (49 entries)

en: Content
pt: Conteúdo

en: Language
pt: Idioma

en: Read more
pt: Ler mais

en: Article
pt: Artigo

en: Articles
pt: Artigos

en: Comments
pt: Comentários

en: On
pt: Ligado

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Quote
pt: Citar

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Galleries
pt: Galerias

en: Section
pt: Secção

en: Text
pt: Texto

en: <none>
pt: [nenhum]

en: Component
pt: Componente

en: Components
pt: Componentes

en: All
pt: Todos

en: Panels
pt: Painéis

en: Off
pt: Desligado

en: Inline
pt: Em linha

en: Original image
pt: Imagem original

en: Gallery
pt: Galeria

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: comment
pt: comentar

en: Apply
pt: Aplicar

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Image caption
pt: legenda da imagem

en: Health
pt: Saúde

en: Politics
pt: Política

en: Technology
pt: Tecnologia

en: Fullscreen
pt: Ecrã inteiro

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Taxonomy term page
pt: Página do termo Taxonomia

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Most Popular
pt: Mais Populares

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Utilize <em>artigos</em> para conteúdos onde a data é relevante, como notícias, comunicados de imprensa ou entradas de blogue.

en: None (original image)
pt: Nenhuma (imagem original)

en: Image style: @style
pt: Estilo da imagem: @style

en: Linked to content
pt: Ligado ao contéudo

en: Master
pt: Principal

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
pt: Conteúdo pertencente a um certo termo de taxonomia.

en: Linked to media item
pt: Vinculado ao item de media

en: Media item
pt: Item de media
