Uber Publisher Core (8.x-5.0-alpha1) - en to da translation catalogue (57 entries)

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Author
da: Forfatter

en: Language
da: Sprog

en: Read more
da: Læs mere

en: Article
da: Artikel

en: Articles
da: Artikler

en: Comments
da: Kommentarer

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Section
da: Sektion

en: <none>
da: - ingen -

en: Attachment
da: Bilag

en: All
da: Alle

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Original image
da: Originalt billede

en: Last update
da: Seneste opdatering

en: Desc
da: Faldende

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Full
da: Fuld

en: Token
da: Symbol

en: author
da: forfatter

en: Glossary
da: Ordliste

en: Changed
da: Ændret

en: comment
da: kommentar

en: Tabs
da: Faner

en: Apply
da: Udfør

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Offset
da: Forskydning

en: Image caption
da: Billedtekst

en: Politics
da: Politik

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: Meta tags
da: Meta-tags

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Taxonomy term page
da: Termside

en: Image style
da: Billedformat

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
da: Brug <em>artikler</em> til tidsfølsomt indhold som nyheder, pressemeddelelser eller blogindlæg.

en: None (original image)
da: Ingen (originalt billede)

en: Image style: @style
da: Billedformat: @style

en: Asc
da: Stigende

en: The time that the custom block was last edited.
da: Tidspunktet hvor den brugerdefinerede blok sidst blev redigeret.

en: A brief description of your block.
da: En kort beskrivelse af din blok.

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: Basic block
da: Simpel blok

en: A basic block contains a title and a body.
da: En simpel blok indeholder en titel og en brødtekst.

en: Site section links
da: Links til sitets sektioner

en: All content, by letter.
da: Alt indhold efter forbogstav.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
da: Indhold som er knyttet til en bestemt term.
