Uber Publisher Core (8.x-5.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (50 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Author
pt: Autor

en: Language
pt: Idioma

en: Article
pt: Artigo

en: Articles
pt: Artigos

en: Comments
pt: Comentários

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Attachment
pt: Anexo

en: All
pt: Todos

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Original image
pt: Imagem original

en: Last update
pt: Última atualização

en: Desc
pt: Descendente

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Full
pt: Completo

en: author
pt: autor

en: Glossary
pt: Glossário

en: Changed
pt: Alterado

en: comment
pt: comentar

en: Tabs
pt: Separadores

en: Apply
pt: Aplicar

en: Block description
pt: Descrição do bloco

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Breadcrumbs
pt: Navegação estruturada

en: Status messages
pt: Mensagens de estado

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Taxonomy term page
pt: Página do termo Taxonomia

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Utilize <em>artigos</em> para conteúdos onde a data é relevante, como notícias, comunicados de imprensa ou entradas de blogue.

en: None (original image)
pt: Nenhuma (imagem original)

en: Image style: @style
pt: Estilo da imagem: @style

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Site branding
pt: Imagem de marca do sítio

en: A brief description of your block.
pt: Uma descrição breve do seu bloco.

en: Primary admin actions
pt: Ações principais do administrador

en: Basic block
pt: Bloco básico

en: A basic block contains a title and a body.
pt: Um bloco básico contém um título e um corpo de texto.

en: Site section links
pt: Ligações de secção do site

en: All content, by letter.
pt: Todo o conteúdo, por letra.
