Ubercart (8.x-4.0-alpha3) - en to ru translation catalogue (1740 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Images
ru: Изображения

en: user
ru: пользователь

en: Save configuration
ru: Сохранить конфигурацию

en: delete
ru: удалить

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Transaction ID
ru: Код транзакции

en: Value
ru: Значение

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Email address
ru: E-mail адрес

en: Gross
ru: Общая сумма (Гросс)

en: Type
ru: Тип

en: Subject
ru: Тема

en: Actions
ru: Действия

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Last comment
ru: Последний комментарий

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Log
ru: Журнал

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Administration
ru: Администрирование

en: Comments
ru: Комментарии

en: Currency
ru: Валюта

en: Action
ru: Действие

en: Cost
ru: Стоимость

en: Quantity
ru: Количество

en: Purchased
ru: Покупка

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: view
ru: представление

en: File
ru: Файл

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: Display settings
ru: Настройки отображения

en: Test
ru: Тест

en: Message
ru: Сообщение

en: Password
ru: Пароль

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Country
ru: Страна

en: Weight
ru: Вес

en: The configuration options have been saved.
ru: Настройки конфигурации были успешно сохранены.

en: Variable
ru: Переменная

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Help text
ru: Справочный текст

en: Required
ru: Обязательно

en: Parent
ru: Родитель

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Back
ru: Назад

en: Node ID
ru: ID материала

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Метка

en: Changes
ru: Изменения

en: Save
ru: Сохранить

en: Default
ru: По умолчанию

en: Update
ru: Обновить

en: Catalog
ru: Каталог

en: Time
ru: Время

en: Views
ru: Представление

en: Add
ru: Добавить

en: View
ru: Просмотр

en: Length
ru: Длина

en: Format
ru: Формат

en: Dimensions
ru: Размеры

en: Filename
ru: Имя файла

en: Display
ru: Отображение

en: never
ru: никогда

en: Component
ru: Компонент

en: Total
ru: Итого

en: Statistics
ru: Статистика

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: n/a
ru: н/д

en: User
ru: Пользователь

en: Files
ru: Файлы

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Options
ru: Настройки

en: Contact
ru: Контакт

en: Created
ru: Создано

en: Node
ru: Материал

en: Create
ru: Создать

en: All
ru: Все

en: Active
ru: Активно

en: Page
ru: Страница

en: Logo
ru: Логотип

en: Not found
ru: Не найдено

en: Host
ru: Хост

en: Never
ru: Никогда

en: Your changes have been saved.
ru: Ваши изменения были сохранены.

en: Recipients
ru: Получатели

en: Sender
ru: Отправитель

en: Delta
ru: Дельта

en: Roles
ru: Роли

en: Role ID
ru: ID роли

en: Comment
ru: Комментарий

en: Signature
ru: Подпись

en: Filter
ru: Фильтр

en: Location
ru: Место

en: File ID
ru: ID файла

en: Vocabulary name
ru: Имя словаря

en: E-mail address
ru: E-mail адрес

en: Message text
ru: Текст сообщения

en: Average
ru: В среднем

en: Click here
ru: Нажмите здесь

en: Original image
ru: Оригинальное изображение

en: N/A
ru: Н/Д

en: configure
ru: настроить

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Bar
ru: Полоса

en: Computed Field
ru: Вычисляемые поля

en: Month
ru: Месяц

en: Add line
ru: Добавить строку

en: Price
ru: Цена

en: Customers
ru: Покупатели

en: Model
ru: Модель

en: Customer
ru: Покупатель

en: Amount
ru: Сумма

en: Unlimited
ru: Неограничено

en: Add to cart
ru: В корзину

en: Phone
ru: Телефон

en: customer
ru: покупатель

en: Address
ru: Адрес

en: State
ru: Состояние

en: Desc
ru: По убыванию

en: Invoice
ru: Счет

en: Code
ru: Код

en: Stock
ru: Склад

en: Payment
ru: Оплата

en: Payments
ru: Платежи

en: Store
ru: Магазин

en: Company
ru: Компания

en: node
ru: материал

en: directory
ru: Каталог

en: Directory
ru: Каталог

en: Method
ru: Метод

en: Egypt
ru: Египет

en: Namibia
ru: Намибия

en: Israel
ru: Израиль

en: South Australia
ru: Северная Австралия

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: Tonga
ru: Тонга

en: Russian Federation
ru: Российская Федерация

en: Cuba
ru: Куба

en: Brazil
ru: Бразилия

en: Chile
ru: Чили

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Japan
ru: Япония

en: Kwajalein
ru: Кваджалейн

en: Libya
ru: Ливия

en: Poland
ru: Польша

en: Portugal
ru: Португалия

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Turkey
ru: Турция

en: Mon
ru: пн

en: Start date
ru: Дата начала

en: End date
ru: Дата окончания

en: Downloads
ru: Загрузки

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Other
ru: Другое

en: SKU
ru: Артикул

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Role
ru: Роль

en: First name
ru: Имя

en: Last name
ru: Фамилия

en: order
ru: заказ

en: Destination
ru: Место назначения

en: Button
ru: Кнопка

en: Clicks
ru: Клики

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Argument
ru: Аргумент

en: Checkout
ru: Оформление заказа

en: Clone
ru: Клонировать

en: Operator
ru: Оператор

en: Order
ru: Порядок

en: Credit Card
ru: Кредитная карта

en: Basic settings
ru: Базовые настройки

en: Do not display
ru: Не показывать

en: Level
ru: Уровень

en: Anonymous users
ru: Анонимные пользователи

en: Authenticated users
ru: Зарегистрированные пользователи

en: Close
ru: Закрыть

en: Expiration
ru: Срок действия

en: Duration
ru: Продолжительность

en: Expiration date
ru: Дата истечения срока

en: Threshold
ru: Пороговое значение

en: City
ru: Город

en: Postal code
ru: Почтовый индекс

en: State/Province
ru: Область/Район

en: Fax number
ru: Номер факса

en: Phone number
ru: Номер телефона

en: Germany
ru: Германия

en: Labels
ru: Метки

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Default language
ru: Язык по умолчанию

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: Albania
ru: Албания

en: Algeria
ru: Алжир

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: Andorra
ru: Андорра

en: Angola
ru: Ангола

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Antarctica
ru: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Armenia
ru: Армения

en: Aruba
ru: Аруба

en: Australia
ru: Австралия

en: Austria
ru: Австрия

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Bahamas
ru: Багамские острова

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Belarus
ru: Беларусь

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Belize
ru: Белиз

en: Benin
ru: Бенин

en: Bermuda
ru: Бермудские острова

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Bosnia and Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: Bouvet Island
ru: Остров Буве

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Burkina Faso
ru: Буркина Фасо

en: Burundi
ru: Бурунди

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Cameroon
ru: Камерун

en: Canada
ru: Канада

en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

en: Cayman Islands
ru: Каймановы острова

en: Central African Republic
ru: Центральноафриканская Республика

en: Chad
ru: Чад

en: China
ru: Китай

en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

en: Cocos (Keeling) Islands
ru: Кокосовые (Килинг) острова

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Comoros
ru: Коморские острова

en: Congo
ru: Конго

en: Cook Islands
ru: Острова Кука

en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Czech Republic
ru: Чешская республика

en: Denmark
ru: Дания

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Dominica
ru: Доминика

en: Dominican Republic
ru: Доминиканская республика

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

en: Eritrea
ru: Эритрея

en: Estonia
ru: Эстония

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: Faroe Islands
ru: Фарерские острова

en: Finland
ru: Финляндия

en: France
ru: Франция

en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

en: Gabon
ru: Габон

en: Gambia
ru: Гамбия

en: Georgia
ru: Грузия

en: Ghana
ru: Гана

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Greece
ru: Греция

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Grenada
ru: Гренада

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Guam
ru: Гуам

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Бисау

en: Guyana
ru: Гайана

en: Haiti
ru: Гаити

en: Heard Island and McDonald Islands
ru: Острова Херд и Макдональд

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Hungary
ru: Венгрия

en: Iceland
ru: Исландия

en: India
ru: Индия

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Iraq
ru: Ирак

en: Ireland
ru: Ирландия

en: Italy
ru: Италия

en: Jordan
ru: Иордания

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Kenya
ru: Кения

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Kyrgyzstan
ru: Киргизия

en: Latvia
ru: Латвия

en: Lebanon
ru: Ливан

en: Lesotho
ru: Лесото

en: Liberia
ru: Либерия

en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

en: Lithuania
ru: Литва

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Malawi
ru: Малави

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Maldives
ru: Мальдивы

en: Mali
ru: Мали

en: Malta
ru: Мальта

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Mayotte
ru: Майотта

en: Mexico
ru: Мексика

en: Monaco
ru: Монако

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Montserrat
ru: Монтсеррат

en: Morocco
ru: Марокко

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: Myanmar
ru: Мьянма

en: Nauru
ru: Науру

en: Nepal
ru: Непал

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: Niger
ru: Нигер

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Niue
ru: Ниуэ

en: Norfolk Island
ru: Остров Норфолк

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские острова

en: Norway
ru: Норвегия

en: Oman
ru: Оман

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Palau
ru: Палау

en: Panama
ru: Панама

en: Papua New Guinea
ru: Папуа – Новая Гвинея

en: Peru
ru: Перу

en: Philippines
ru: Филиппины

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Qatar
ru: Катар

en: Romania
ru: Румыния

en: Rwanda
ru: Руанда

en: Samoa
ru: Самоа

en: San Marino
ru: Сан-Марино

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: Senegal
ru: Сенегал

en: Seychelles
ru: Сейшельские острова

en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

en: Slovakia
ru: Словакия

en: Slovenia
ru: Словения

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы острова

en: Somalia
ru: Сомали

en: South Africa
ru: Южная Африка

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ru: Южные Сандвичевы острова

en: Spain
ru: Испания

en: Sri Lanka
ru: Шри-Ланка

en: Sudan
ru: Судан

en: Suriname
ru: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen
ru: Шпицберген и Ян-Майен

en: Swaziland
ru: Свазиленд

en: Sweden
ru: Швеция

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Thailand
ru: Тайланд

en: Togo
ru: Того

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Turkmenistan
ru: Туркмения

en: Turks and Caicos Islands
ru: Острова Тёркс и Кайкос

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Uganda
ru: Уганда

en: Ukraine
ru: Украина

en: United Arab Emirates
ru: Объединённые Арабские Эмираты

en: United Kingdom
ru: Великобритания

en: United States
ru: Соединённые Штаты Америки

en: United States Minor Outlying Islands
ru: Внешние малые острова США

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Viet Nam
ru: Вьетнам

en: Virgin Islands
ru: Виргинские острова

en: Wallis and Futuna
ru: Уоллис и Футуна

en: Yemen
ru: Йемен

en: Zambia
ru: Замбия

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

en: Full name
ru: Полное имя

en: Male
ru: Мужской

en: Paid
ru: Оплачен

en: Dimension
ru: Размер

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Pending
ru: В ожидании

en: Upload file
ru: Загрузить файл

en: English
ru: Английский

en: Spanish
ru: Испанский

en: Countries
ru: Страны

en: ‹ previous
ru: ‹ предыдущая

en: next ›
ru: следующая ›

en: The changes have been saved.
ru: Изменения сохранены.

en: Role settings
ru: Настройки роли

en: unlimited
ru: неограничено

en: Features
ru: Особенности

en: Add feature
ru: Добавить особенность

en: Add file
ru: Добавить файл

en: (disabled)
ru: (выключено)

en: Text field
ru: Текстовое поле

en: Workflow
ru: Порядок действий

en: None.
ru: Нет.

en: The settings have not been saved because of the errors.
ru: Настройки не были сохранены из-за возникших ошибок.

en: Select one...
ru: Выберите...

en: Units
ru: Единицы

en: Shipping method:
ru: Способ доставки:

en: Taxes
ru: Налоги

en: Tax rate
ru: Налоговая ставка

en: Product count
ru: Количество товара

en: Delete package
ru: Удалить посылку

en: Match
ru: Соответствует

en: Last modified
ru: Последний измененный

en: Plugin
ru: Плагин

en: Shopping cart
ru: Корзина

en: Your item(s) have been updated.
ru: Ваши товары были обновлены.

en: Cart
ru: Корзина

en: Transaction key
ru: Транзакционный ключ

en: Credit card details
ru: vbv

en: Discount
ru: Скидка

en: Shipping
ru: Доставка

en: Day(s)
ru: День(дни)

en: Week(s)
ru: Неделя(недель)

en: Year(s)
ru: Год(а)

en: Order history
ru: История заказов

en: Product
ru: Товар

en: Subtotal
ru: Предварительная сумма

en: Billing address
ru: Адрес расчёта

en: Shipping address
ru: Адрес доставки

en: Ship to:
ru: Доставить:

en: Payment method
ru: Способ оплаты

en: Balance
ru: Баланс

en: Changed
ru: Изменение

en: Date created
ru: Дата создания

en: Received
ru: Получил

en: Completed
ru: Завершено

en: Credit card number
ru: Номер кредитной карты

en: Products
ru: Товары

en: Shippable
ru: Доставляемый

en: Product settings
ru: Настройки товара

en: Street address
ru: Адрес

en: Testing
ru: Тестирование

en: Total cost
ru: Общая стоимость

en: Transaction ID:
ru: ID транзакции:

en: Brunei Darussalam
ru: Бруней-Даруссалам

en: Fiji
ru: Фиджи

en: Hong Kong
ru: Гонконг

en: Saint Kitts and Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

en: Saint Lucia
ru: Сент-Люсия

en: Saint-Pierre and Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: Sao Tome and Principe
ru: Сан-Томе и Принсипи

en: French Southern Territories
ru: Французские Южные и Антарктические территории

en: Saint Vincent and the Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

en: Pounds
ru: Фунты

en: Grams
ru: Граммы

en: Kilograms
ru: Килограммы

en: Ounces
ru: Унции

en: Inches
ru: Дюймы

en: Feet
ru: Футы

en: Guernsey
ru: Гернси

en: Jersey
ru: Джерси

en: Orders
ru: Заказы

en: Print invoice
ru: Распечатать счёт

en: completed
ru: завершено

en: Credit
ru: Кредит

en: Basic information
ru: Основная информация

en: Default weight
ru: Вес по умолчанию

en: Live
ru: Действующий

en: day(s)
ru: день(дней)

en: week(s)
ru: неделя(ь)

en: month(s)
ru: месяц(ы)

en: Processing
ru: Обработка

en: Percentage (%)
ru: Процент (%)

en: Apply
ru: Применить

en: Select
ru: Выбрать

en: British Indian Ocean Territory
ru: Британская территория в Индийском океане

en: Croatia
ru: Хорватия

en: Korea, Republic of
ru: Республика Корея

en: Lao People's Democratic Republic
ru: Лаосская Народно-Демократическая Республика

en: Macau
ru: Макао

en: Macedonia
ru: Македония

en: Micronesia, Federated States of
ru: Микронезия, Федеративные Штаты

en: Pitcairn
ru: Острова Питкэрн

en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

en: Alabama
ru: Алабама

en: Alaska
ru: Аляска

en: Arizona
ru: Аризона

en: Arkansas
ru: Арканзас

en: California
ru: Калифорния

en: Colorado
ru: Колорадо

en: Connecticut
ru: Коннектикут

en: Delaware
ru: Делавер

en: Florida
ru: Флорида

en: Hawaii
ru: Гавайи

en: Idaho
ru: Айдахо

en: Illinois
ru: Иллинойс

en: Indiana
ru: Индиана

en: Iowa
ru: Айова

en: Kansas
ru: Канзас

en: Kentucky
ru: Кентукки

en: Louisiana
ru: Луизиана

en: Maine
ru: Мэн

en: Maryland
ru: Мэриленд

en: Massachusetts
ru: Массачусетс

en: Michigan
ru: Мичиган

en: Minnesota
ru: Миннесота

en: Mississippi
ru: Миссисипи

en: Missouri
ru: Миссури

en: Montana
ru: Монтана

en: Nebraska
ru: Небраска

en: Nevada
ru: Невада

en: New Hampshire
ru: Нью-Гемпшир

en: New Jersey
ru: Нью-Джерси

en: New Mexico
ru: Нью-Мексико

en: New York
ru: Нью-Йорк

en: North Carolina
ru: Северная Каролина

en: North Dakota
ru: Северная Дакота

en: Ohio
ru: Огайо

en: Oklahoma
ru: Оклахома

en: Oregon
ru: Орегон

en: Pennsylvania
ru: Пенсильвания

en: Rhode Island
ru: Род-Айленд

en: South Carolina
ru: Южная Каролина

en: South Dakota
ru: Южная Дакота

en: Tennessee
ru: Теннесси

en: Texas
ru: Техас

en: Utah
ru: Юта

en: Vermont
ru: Вермонт

en: Virginia
ru: Виргиния

en: Washington
ru: Вашингтон

en: West Virginia
ru: Западная Виргиния

en: Wisconsin
ru: Висконсин

en: Wyoming
ru: Вайоминг

en: Decimal marker
ru: Разделитель целой и дробной части

en: Debug
ru: Отладка

en: Contact phone number
ru: Контактный телефон

en: Ubercart - extra
ru: Ubercart - дополнительно

en: Canceled
ru: Отменено

en: Ubercart - payment
ru: Ubercart - платеж

en: Raw value
ru: Сырое значение

en: Permission
ru: Право доступа

en: Order ID
ru: ID заказа

en: Mono
ru: Моно

en: Language code
ru: Код языка

en: Rate
ru: Ставка

en: An error has occurred during payment.  Please contact us to ensure your order has submitted.
ru: В процессе оплаты возникла ошибка. Пожалуйста свяжитесь с нами для того, чтобы убедиться, что Ваш заказ принят.

en: A payment has been accepted.
ru: Платёж принят.

en: Ubercart - core (optional)
ru: Ubercart - ядро (дополнительно)

en: Unavailable
ru: Недоступно

en: Purchase date
ru: Дата покупки

en: year(s)
ru: год(лет)

en: product
ru: товар

en: « first
ru: « первая

en: last »
ru: последняя »

en: Addresses
ru: Адреса

en: Saved addresses
ru: Сохраненные адреса

en: Packages
ru: Пакеты

en: Package
ru: Пакет

en: Add role
ru: Добавить роль

en: Values
ru: Значения

en: Country code
ru: Код страны

en: Order #
ru: Заказ №

en: District of Columbia
ru: Округ Колумбия

en: Alberta
ru: Альберта

en: British Columbia
ru: Британская Колумбия

en: Manitoba
ru: Манитоба

en: New Brunswick
ru: Нью-Брансуик

en: Nova Scotia
ru: Новая Шотландия

en: Nunavut
ru: Нунавут

en: Ontario
ru: Онтарио

en: Prince Edward Island
ru: Остров принца Эдуарда

en: Quebec
ru: Квебек

en: Saskatchewan
ru: Саскачеван

en: Offset
ru: Пропустить

en: Falkland Islands (Malvinas)
ru: Фолклендские (Мальвинские) острова

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Print
ru: Печать

en: Locked
ru: Заблокировано

en: Data
ru: Данные

en: daily
ru: ежедневно

en: weekly
ru: еженедельно

en: Billing information
ru: Информация об оплате

en: Company name
ru: Название компании

en: Transaction mode
ru: Режим операции

en: Sandbox
ru: Песочница

en: Transaction type
ru: Тип транзакции

en: Authorization
ru: Авторизация

en: New password
ru: Новый пароль

en: Search returned no results.
ru: Поиск не вернул никаких результатов.

en: Reports
ru: Отчёты

en: Report
ru: Отчёт

en: Report settings
ru: Настройки отчётов

en: Contact name
ru: Имя контакта

en: Revenue
ru: Доход

en: for
ru: для

en: Payment method title
ru: Наименование метода оплаты

en: Order created through website.
ru: Заказ, размещенный на сайте.

en: Customer purchase price.
ru: Стоимость товара для покупателей.

en: Notification
ru: Уведомление

en: clone
ru: клонировать

en: Metric
ru: Метрическая

en: Not checked
ru: Не отмечено

en: View cart
ru: Открыть корзину

en: Click to view.
ru: Нажмите, чтобы просмотреть.

en: Shipping Address:
ru: Адрес доставки:

en: Order #:
ru: Заказ #:

en: Shipping Method:
ru: Способ доставки:

en: Ship
ru: Отправка

en: This order has no comments associated with it.
ru: Комментарии к заказу отсутствуют.

en: Product reports
ru: Отчеты о товаре

en: Sales per year
ru: Продажи за год

en: Products sold
ru: Товаров продано

en: Total revenue
ru: Общий доход

en: Update report
ru: Обновить отчёт

en: Sold
ru: Продано

en: No products found
ru: Ни одного товара не найдено

en: Number of orders
ru: Количество заказов

en: Average order
ru: Средняя сумма заказа

en: Total @year
ru: Сумма за @year

en: Sales year
ru: Год продаж

en: Sales summary
ru: Сводка продаж

en: Sales data
ru: Информация по продажам

en: Daily average for @month
ru: Средняя сумма по дням для @month

en: Projected totals for @date
ru: Прогнозируемые суммы на @date

en: Grand total sales
ru: Общий итог продаж

en: Edit package
ru: Изменить посылку

en: Cancel package shipment
ru: Отменить отправку посылки

en: Shipments
ru: Отправки

en: New shipment
ru: Новая отправка

en: Cancel shipment
ru: Отменить отправку

en: Delete shipment
ru: Удалить отправку

en: Ship packages
ru: Отправить посылки

en: Package ID
ru: ID посылки

en: Shipping type
ru: Тип доставки

en: Package type
ru: Тип посылки

en: Shipment ID
ru: ID отправки

en: Tracking number
ru: Отслеживаемый номер

en: This order's products have not been organized into packages.
ru: Товары данного заказа не были упакованы в посылки.

en: Are you sure you want to delete this package?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту посылку?

en: The products it contains will be available for repackaging.
ru: Содержащиеся товары будет возможно упаковать снова.

en: Ship date
ru: Дата отправки

en: Estimated delivery
ru: Ожидаемая дата доставки

en: No shipments have been made for this order.
ru: Для данного заказа отправки не были произведены.

en: Ship Manually
ru: Отправлять Вручную

en: Shipping method
ru: Способ доставки

en: There is no sense in making a shipment with no packages on it, right?
ru: В отправке не упакованных товаров нет смысла.

en: Are you sure you want to delete this shipment?
ru: Вы уверены, что хотите удалить данную отправку?

en: The shipment will be canceled and the packages it contains will be available for reshipment.
ru: Отправка будет отменена и посылки, поставленные на отправку будут доступны для повторной отправки.

en: The shipment %tracking could not be canceled with %carrier. To delete it anyway, remove the tracking number and try again.
ru: Отправка %tracking не может быть отменена с %carrier. Если вы все равно хотите удалить, удалите номер отслеживания и попытайтесь снова.

en: Are you sure you want to cancel the shipment of this package?
ru: Вы уверены, что хотите отменить отправку данной посылки?

en: It will be available for reshipment.
ru: Будет возможна переотправка этой посылки.

en: Nevermind
ru: Никогда

en: Payment received
ru: Платёж получен

en: Merchant ID
ru: Мерчант ID

en: Currency code
ru: Код валюты

en: Free order
ru: Бесплатный заказ

en: Shippable product
ru: Доставляемый товар

en: Username:
ru: Имя пользователя:

en: No response
ru: Нет ответа

en: Order complete
ru: Заказ завершён

en: Payment methods
ru: Методы оплаты

en: File download
ru: Скачивание файла

en: Credit card
ru: Кредитная карта

en: Order total:
ru: Сумма заказа:

en: Vendor account number
ru: Номер счёта поставщика

en: Unknown status
ru: Неизвестный статус

en: Invoice template
ru: Шаблон счёта

en: Subtotal:
ru: Предварительная сумма:

en: Address book
ru: Адресная книга

en: The user that placed the order.
ru: Пользователь, разместивший заказ.

en: Base price
ru: Базовая цена

en: Add attribute
ru: Добавить свойство

en: Edit attribute
ru: Редактировать атрибут

en: Are you sure you want to delete the attribute %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить атрибут %name?

en: Tax
ru: Налог

en: Default price
ru: Цена по умолчанию

en: Pickup type
ru: Тип погрузки

en: You do not have any items in your shopping cart.
ru: В вашей корзине нет ни одного товара

en: You must enter a number for the amount.
ru: Вы должны ввести число для суммы.

en: yearly
ru: ежегодно

en: monthly
ru: ежемесячно

en: UPS Letter
ru: Письмо UPS

en: Customer Supplied Package
ru: Набор доставленный покупателю

en: Tube
ru: Труба

en: UPS Express Box
ru: Коробка UPS Express

en: UPS 25KG Box
ru: Коробка UPS 25KG

en: UPS 10KG Box
ru: Коробка UPS 10KG

en: Pallet
ru: Лоток

en: Credit card encryption
ru: Шифрование кредитной карты

en: Credit card on a secure server:
ru: Кредитные карты на защищенный сервер:

en: Credit card/eCheck
ru: Кредитная карта/eCheck

en: Select your payment type:
ru: Выберите вид платежа:

en: Online check
ru: Онлайн проверка

en: Your 2Checkout vendor account number.
ru: Ваш номер аккаунта в 2Checkout

en: Secret word for order verification
ru: Секретное слово для проверки заказа

en: The secret word entered in your 2Checkout account Look and Feel settings.
ru: Секретное слово доступа в ваш аккаунт 2Checkout и настройка чувствительности.

en: Enable demo mode, allowing you to process fake orders for testing purposes.
ru: Включение демо-режима позволит протестировать обработку заказов.

en: Language preference
ru: Языковые предпочтения

en: Adjust language on 2Checkout pages.
ru: Настройка языка на страницах 2Checkout.

en: Allow customers to choose to pay by credit card or online check.
ru: Разрешить покупателям выбирать способ оплаты: с помощью кредитной карты или интернет-чека.

en: credit card
ru: кредитная карта

en: API Login ID and Transaction Key
ru: API Login ID и Transaction Key

en: Transaction Key
ru: Ключ транзакции

en: AIM settings
ru: Установки AIM

en: These settings pertain to the Authorize.Net AIM payment method for card not present transactions.
ru: Эти настройки относятся к способу платежа Authorize.Net AIM для ненастоящих операций карты.

en: Live transactions in a live account
ru: "Живые" операции в "живой" учётной записи

en: Test transactions in a live account
ru: Тестовые операции в "живой" учётной записи

en: Developer test account transactions
ru: Операции в тестовой учётной записи разработчика

en: Tell Authorize.net to e-mail the customer a receipt based on your account settings.
ru: Попросить Authorize.net прислать покупателю электронное сообщение, основанное на ваших настройках учётной записи.

en: ARB settings
ru: Настройки ARB

en: These settings pertain to the Authorize.Net Automated Recurring Billing service.
ru: Эти настройки относятся к Automated Recurring Billing service Authorize.Net

en: Only specify developer mode if you login to your account through https://test.authorize.net.<br />Adjust to production mode when you are ready to start processing real recurring fees.
ru: Укажите только режим разработчика, если вы входите через свою учётную запись на https://test.authorize.net.<br /> Перейдите к рабочему режиму, когда начнёте обработку реальных периодических платежей.

en: Developer test
ru: Тест разработчика

en: MD5 Hash
ru: MD5 хэш

en: <b>Note:</b> You must first configure credit card encryption before setting this.<br />Enter the value here you entered in your Auth.Net account settings.
ru: <b>Примечание:</b> Перед этой настройкой вы должны настроить шифрование кредитной карты.<br />Введите здесь то же значение, что и в настройках вашей учётной записи Auth.Net.

en: Log reported ARB payments in watchdog.
ru: Записывать подтвержденные платежи ARB в журнал.

en: CIM settings
ru: Настройки CIM

en: Always create a CIM profile for securely storing CC info for later use.
ru: Всегда создавать CIM профиль для безопасного хранения CC информации для дальнейшего использования.

en: New customer profile created successfully at Authorize.Net.
ru: Новый профайл покупателя на Authorize.Net успешно создан.

en: Authorize.Net: Creating CIM profile failed.<br />@error - @text
ru: Authorize.Net: Не удалось создать CIM профиль<br />@error - @text

en: Authorize.Net: CIM profile created - @id
ru: Authorize.Net: CIM профиль успешно создан - @id

en: Type: @type<br />ID: @id
ru: Тип: @type<br />ID: @id

en: ACCEPTED
ru: ОДОБРЕНО

en: REJECTED
ru: ОТКАЗАНО

en: CVV match: @cvv
ru: CVV совпало: @cvv

en: Order @order_id
ru: Заказ @order_id

en: AVS error
ru: Ошибка AVS

en: AVS not applicable for this transaction
ru: AVS не применимо для данной транзакции

en: Retry – System unavailable or timed out
ru: Повтор - система недоступна или истекло время ожидания

en: Service not supported by issuer
ru: Услуга не поддерживается эмитентом

en: Address information is unavailable
ru: Адресная информация, если доступна

en: No Match
ru: Не совпадает

en: Not Processed
ru: Не обработан

en: Authorization and capture
ru: Авторизация и захват

en: Authorization only
ru: Только авторизация

en: Capture only
ru: Только захват

en: Void
ru: Пусто

en: Credit card:
ru: Кредитная карта:

en: (Last 4)
ru: (Последние 4)

en: Enter the owner name as it appears on the card.
ru: Укажите имя владельца карты

en: You have entered an invalid credit card number.
ru: Вы ввели неправильный номер карты.

en: You have entered an invalid CVV number.
ru: Вы указали неверный CVV-код

en: You must enter the issuing bank for that card.
ru: Укажите банк-владельца карты

en: You are responsible for the security of your website, including the protection of credit card numbers.  Please be aware that choosing some settings in this section may decrease the security of credit card data on your website and increase your liability for damages in the case of fraud.
ru: Вы ответственны за безопасность на сайте, в том числе за защиту номеров кредитных карт. Вы должны знать, что выбор некоторых настроек в этом разделе может привести к уменьшению защиты данных кредитных карт на вашем сайте и увеличить вашу ответственность за  возмещение убытков в случае мошенничества.

en: Order status
ru: Состояние заказа

en: Use the checkboxes to specify which card types you accept for payment. Selected card types will show their icons in the payment method selection list and be used for card number validation.
ru: Отметьте приемлемые типы карт оплаты флажками. Иконки выбранных типов карт появятся в списке выбора способа платежа и будут использоваться для проверки номера карты.

en: Your billing information must match the billing address for the credit card entered below or we will be unable to process your payment.
ru: Ваша информация о счёте должна соответствовать адресу выставления счёта для кредитной карты, иначе мы не сможем принять платёж.

en: You have specified a non-existent directory.
ru: Вы указали несуществующий каталог.

en: Cannot write to directory, please verify the directory permissions.
ru: Запись в каталог невозможна, проверьте права доступа к каталогу.

en: Cannot read from directory, please verify the directory permissions.
ru: Чтение из каталога невозможно, проверьте права доступа к каталогу.

en: Card type
ru: Тип карты

en: Card owner
ru: Владелец карты

en: Card number
ru: Номер карты

en: Issuing bank
ru: Банк-владелец

en: (if present)
ru: (при наличии)

en: What's the CVV?
ru: Что такое CVV?

en: Process card
ru: Обработка карты

en: What is the CVV?
ru: Что такое CVV?

en: Close this window
ru: Закрыть это окно

en: Use this terminal to process credit card payments through your default gateway.
ru: Используйте этот терминал для обработки платежей по кредитным картам через шлюз по умолчанию.

en: Order total: @total
ru: Сумма заказа: @total

en: Balance: @balance
ru: Баланс: @balance

en: Charge Amount
ru: Сумма платежа

en: Charge amount
ru: Сумма платежа

en: Select authorization
ru: Выберите способ авторизации

en: Payment server
ru: Платежный сервер

en: CyberSource server used when processing payments.
ru: При проведении платежей используется сервер CyberSource.

en: Ensure address verification
ru: Обеспечение проверки адреса

en: Process transaction only if address passes verification.
ru: Проводить операцию только если адрес прошел проверку.

en: Process transaction regardless of the result of address verification.
ru: Проводить операцию, не смотря на результаты проверки адреса.

en: SOAP Toolkit API settings
ru: Настройки SOAP Toolkit API

en: Create a CyberSource Basic Profile for every new credit card order processed.
ru: Создать CyberSource Basic Profile для каждой новой кредитной карты при обработке заказа.

en: Enable calculation of taxes through the CyberSource tax service.
ru: Разрешить вычисление налогов через налоговый сервис CyberSource.

en: Tax calculation "Ship from" address
ru: Адрес  "Ship from" для расчёта налога

en: This address will be used when calculating taxes with CyberSource tax service.
ru: Этот адрес будет использоваться при расчёте налога в налоговом сервисе CyberSource.

en: Enter the 2 letter abbreviation of your state or province.
ru: Введите аббревиатуру из 2 букв вашего штата/провинции

en: ZIP/Postal code
ru: ZIP/Почтовый индекс

en: Enter the 2 letter ISO 3166-1 code; consult Wikipedia if you don't know yours.
ru: Введите 2-буквенный код ISO 3166-1; посмотрите в Wikipedia, если не знаете свой код.

en: No response returned from CyberSource.
ru: Нет ответа от CyberSource.

en: Successful transaction.
ru: Транзакция успешна

en: <b>Error:</b> General system failure.<br /><b>Possible action:</b> Wait a few minutes and resend the request.
ru: <b>Ошибка:</b> Общая системая ошибка.<br /><b>Возможные действия:</b> Подождите несколько минут и повторите запрос.

en: System unavailable.
ru: Система недоступна.

en: Continue with checkout to complete payment.
ru: Продолжайте оформление заказа для завершения оплаты.

en: Select a payment method from the following options.
ru: Выберите способ оплаты из следующего списка.

en: Paying by
ru: Оплата с помощью

en: Show the order total preview on the payment pane.
ru: Показать предварительный просмотр суммы заказа на панели оплаты.

en: Checkout cannot be completed without any payment methods enabled. Please contact an administrator to resolve the issue.
ru: Оформление заказа не может быть завершено без включенных способов оплаты. Свяжитесь с администрацией для решения проблемы.

en: Method: @payment_method
ru: Способ: @payment_method

en: Update order status on full payment
ru: Обновить статус заказа при полной оплате

en: A payment gets entered for an order
ru: Получен платеж за заказ

en: Check the order balance
ru: Проверить баланс заказа

en: Balance is less than !zero.
ru: Баланс меньше !zero.

en: Balance is less than or equal to !zero.
ru: Баланс меньше или равен !zero.

en: Balance is equal to !zero.
ru: Баланс равен !zero.

en: Balance is greater than !zero.
ru: Баланс больше !zero.

en: Credit card charge failed.
ru: Снятие денег с кредитной карты не удалось.

en: Card charged, resolution code: 0022548315
ru: Сумма снята с кредитной карты, код разрешения: 0022548315

en: Credit card payment processed successfully.
ru: Платеж с помощью кредитной карты проведен успешно.

en: The payment method of the order.
ru: Способ оплаты заказа.

en: The payment balance of the order
ru: Баланс платежа заказа.

en: Payment entered.
ru: Платеж введен.

en: Are you sure you want to delete this payment?
ru: Вы уверены, что хотите удалить данный платеж?

en: Payment deleted.
ru: Платеж удален.

en: Receive Check
ru: Принять Чек

en: Cash on delivery
ru: Наличными при доставке

en: Desired delivery date:
ru: Желаемая дата доставки:

en: Your final order total exceeds the maximum for COD payment.  Please go back and select a different method of payment.
ru: Общая сумма вашего заказа превосходит максимально допустимую для оплаты наличными. Пожалуйста, вернитесь назад и выберите другой способ оплаты.

en: Maximum order total eligible for COD
ru: Максимальная разрешенная сумма заказа для оплаты наличными

en: Set to 0 for no maximum order limit.
ru: Поставьте 0, если максимального предела заказа нет.

en: Let customers enter a desired delivery date.
ru: Разрешить покупателям вводить желаемую дату доставки.

en: Enter a desired delivery date:
ru: Введите желаемую дату доставки:

en: Checks should be made out to:
ru: Чек следует оформлять на:

en: Mail to
ru: Отправить

en: Check received
ru: Чек принят

en: Direct checks to a person or department.
ru: Прямая проверка лица или организации.

en: Instructions for customers on the checkout page.
ru: Инструкции для покупателей на странице оформления заказа.

en: Personal and business checks will be held for up to 10 business days to ensure payment clears before an order is shipped.
ru: Персональные и бизнес чеки удерживаются до 10 рабочих дней перед отправкой товара для того, чтобы убедиться, что  платеж не вызывает сомнений.

en: Any notes about the check, like type or check number.
ru: Любые примечания к чеку, например тип или номер чека.

en: Expected clear date
ru: Ожидаемая дата истечения срока

en: Receive check
ru: Принять чек

en: Order balance:
ru: Баланс заказа:

en: Review order
ru: Проверка заказа

en: Submit order
ru: Отправить заказ

en: API server
ru: Сервер API

en: Sign up for and use a Sandbox account for testing.
ru: Зарегистрируйтесь и используйте учётную запись Sandbox для тестирования.

en: Require Express Checkout users to use a PayPal confirmed shipping address.
ru: Предписывать пользователям Express Checkout использовать подтвержденный адрес доставки PayPal.

en: Enable the shipping select form on the Review payment page.
ru: Активировать форму выбора доставки на странице Просмотра платежа.

en: Enable the company name box on the Review payment page.
ru: Активировать блок названия компании на странице Просмотра платежа.

en: Enable the contact phone number box on the Review payment page.
ru: Активировать блок номера контактного телефона на странице Просмотра платежа.

en: Enable the comment text box on the Review payment page.
ru: Активировать текстовый блок комментариев на странице Просмотра платежа.

en: API username
ru: Имя пользователя API

en: API password
ru: Пароль API

en: <b>Address:</b> @avscode
ru: <b>Адрес:</b> @avscode

en: PayPal transaction ID: @transactionid
ru: ID транзакции PayPal: @transactionid

en: PayPal e-mail address
ru: Адрес электронной почты PayPal

en: The e-mail address you use for the PayPal account you want to receive payments.
ru: Адреса электронной почты в учётной записи PayPal, с которой осуществляется платеж.

en: PayPal login page language
ru: Язык станицы входа на PayPal

en: PayPal server
ru: Сервер PayPal

en: Payment action
ru: Операция платежа

en: Complete sale
ru: Завершение продажи

en: PayPal cart submission method
ru: Способ отправки заказа PayPal

en: Submit the whole order as a single line item.
ru: Отправить целый заказ одной строкой.

en: Submit an itemized order showing each product and description.
ru: Отправить детализированный заказ с информацией и описанием по каждому товару.

en: Shipping address prompt in PayPal
ru: Подсказака адреса доставки в PayPal

en: Do not show shipping address prompt at PayPal.
ru: Не показывать подсказку адреса доставки в PayPal.

en: Prompt customer to include a shipping address.
ru: Попросить покупателя указать адрес доставки.

en: Require customer to provide a shipping address.
ru: Требовать предоставления адреса доставки.

en: Submit address information to PayPal to override PayPal stored addresses.
ru: Отправить информацию об адресе в PayPal, чтобы отменить сохраненные в  PayPal адреса.

en: Works best with the first option above.
ru: Лучше всего работает с первым вариантом выше.

en: Sent address selection
ru: Выбор отправки адреса

en: Send billing address to PayPal.
ru: Отправить в PayPal адрес уведомления.

en: Send shipping address to PayPal.
ru: Отправить в PayPal адрес доставки.

en: Show debug info in the logs for Instant Payment Notifications.
ru: Показать отладочную информацию в журнале для Instant Payment Notifications.

en: Payment is pending at PayPal: @reason
ru: Платёж ожидается через PayPal: @reason

en: Your order is almost complete!  Please fill in the following details and click 'Continue checkout' to finalize the purchase.
ru: Ваш заказ практически готов к оформлению! Пожалуйста, заполните следующие данные и нажмите на "Продолжить оформление" для завершения покупки.

en: Leave blank if shipping to a residence.
ru: Оставьте незаполненными в случае доставки до дома

en: Order comments
ru: Комментарии к заказу

en: Special instructions or notes regarding your order.
ru: Особые указания или уточнения, связанные с вашим заказом.

en: Continue checkout
ru: Продолжить оформление

en: You must calculate and select a shipping option.
ru: Вы должны выбрать способ доставки и рассчитать стоимость.

en: Order @order_id at @store
ru: Заказ @order_id в @store

en: All the address information matched.
ru: Все адресные данные совпали.

en: Part of the address information matched.
ru: Часть адресных данных совпали.

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
ru: Адрес не проверен, или покупатель не получил ответа. Сервис недоступен.

en: Service not supported
ru: Сервис не поддерживается

en: Service not available
ru: Сервис недоступен

en: Unkown error
ru: Неизвестная ошибка

en: PayPal pending
ru: PayPal в ожидании

en: Flat rate
ru: Стандартная ставка

en: The name shown to the customer when they choose a shipping method at checkout.
ru: Название, показываемое покупателям, когда они выбирают способ перевозки во время расчёта стоимости покупки.

en: The starting price for shipping costs.
ru: Начальная цена для стоимости перевозки.

en: Default product shipping rate
ru: Тарифы доставки товара по умолчанию

en: Shipping quote settings
ru: Настройки оценки доставки

en: Shipping settings
ru: Настройки доставки

en: Default product pickup address
ru: Адрес погрузки товара по умолчанию

en: Default product shipping type
ru: Тип доставки товара по умолчанию

en: Order: Product
ru: Заказ: Товар

en: Order has a shipping quote from a particular method
ru: Заказ содержит оценку доставки особенным способом

en: Order: Shipping Quote
ru: Заказ: Оценка Доставки

en: Shipping quote method
ru: Способ оценки доставки

en: Shipping quotes
ru: Оценки стоимости доставки

en: Calculate shipping cost
ru: Рассчитать стоимость доставки

en: Shipping quote
ru: Оценка стоимости доставки

en: Small package
ru: Небольшая упаковка

en: Display debug information to administrators.
ru: Отображать отладочную информацию администраторам.

en: Prevent the customer from completing an order if a shipping quote is not selected.
ru: Запретить покупателю завершение заказа, если не выбран вид доставки.

en: Shipping quotes are generated automatically when you enter your address and may be updated manually with the button below.
ru: Стоимость доставки рассчитывается автоматически при указании адреса и может быть изменена вручную при нажатии на кнопку ниже.

en: Default pickup address
ru: Адрес размещения по умолчанию

en: Default order fulfillment type for products
ru: Тип доставки товаров заказа по умолчанию

en: Calculate
ru: Рассчитать

en: Estimated shipping cost:
ru: Ориентировочная стоимость доставки:

en: Click to calculate shipping
ru: Щелкните, чтобы расчитать стоимость доставки

en: You must select a shipping option before continuing.
ru: Необходимо выбрать способ доставки.

en: Get shipping quotes
ru: Получить стоимость доставки

en: Apply to order
ru: Применить к заказу

en: Shipping Quotes
ru: Оценки Стоимости Доставки

en: Tracking numbers
ru: Отслеживаемый номер

en: Sep.
ru: Разд.

en: Make packages
ru: Создать посылки

en: Create one package
ru: Создать одну посылку

en: Package %id:
ru: Посылка %id:

en: Contents:
ru: Содержимое:

en: Package type:
ru: Тип посылки:

en: Dimensions:
ru: Размеры:

en: Insured value:
ru: Сумма страховки:

en: Tracking number:
ru: Отслеживаемый номер:

en: Label:
ru: Метка:

en: Pickup Address:
ru: Адрес погрузки:

en: Delivery Address:
ru: Адрес Доставки:

en: Schedule:
ru: Расписание:

en: Ship date:
ru: Дата отправки:

en: Expected delivery:
ru: Ожидаемая дата доставки:

en: Shipment Details:
ru: Детали отправки:

en: Carrier:
ru: Курьер:

en: Services:
ru: Сервисы:

en: Cost:
ru: Стоимость:

en: Package @id
ru: Посылка @id

en: Physical dimensions of the packaged product.
ru: Физические размеры упакованного товара.

en: Units of measurement
ru: Меры измерения

en: Centimeters
ru: Сантиметры

en: Millimeters
ru: Миллиметры

en: Declared value
ru: Указанное значение

en: Shipment data
ru: Дата отправки

en: Carrier
ru: Курьер

en: Shipment options
ru: Опции отправки

en: Short notes about the shipment, e.g. residential, overnight, etc.
ru: Маленькие заметки относительно доставки, такие как район, время доставки и др.

en: Expected delivery
ru: Ожидаемая доставка

en: Shipping cost
ru: Стоимость доставки

en: Save shipment
ru: Сохранить отправку

en: Package @id has been deleted.
ru: Посылка @id удалена.

en: Origin address
ru: Оригинальный адрес

en: UPS OnLine Tools XML Access Key
ru: XML ключ доступа к интерактивным инструментам UPS

en: UPS Shipper #
ru: UPS грузоотправителя #

en: The 6-character string identifying your UPS account as a shipper.
ru: 6-значный номер вашей учётной записи грузоотправителя в UPS.

en: UPS.com user ID
ru: ID пользователя на UPS.com

en: UPS services
ru: Службы UPS

en: Select the UPS services that are available to customers.
ru: Выберите службы UPS, доступные для покупателей.

en: UPS Customer classification
ru: Классификация клиентов UPS

en: Wholesale
ru: Оптовый

en: Occasional
ru: Случайный

en: Retail
ru: Розничный

en: The kind of customer you are to UPS. For daily pickups the default is wholesale; for customer counter pickups the default is retail; for other pickups the default is occasional.
ru: Класс клиентов UPS, к которому вы относитесь. При ежедневных отгрузках по умолчанию стоит оптовый; при нерегулярных - розничный; при других доставках – случайный.

en: Negotiated rates
ru: Договорные ставки

en: Is your UPS account receiving negotiated rates on shipments?
ru: Получает ли Ваша учётная запись в UPS договорные тарифные ставки на отгрузки?

en: Assume UPS shipping quotes will be delivered to
ru: Доставка через UPS будет осуществляться в

en: Business locations
ru: Деловые кварталы

en: Residential locations (extra fees)
ru: Жилые кварталы (дополнительная плата)

en: Multiplier (×)
ru: Коэффициент (×)

en: Shipping rate markup
ru: Наценка на перевозку

en: Markup shipping rate quote by currency amount, percentage, or multiplier.
ru: Наценка к стоимости перевозки по сумме, проценту или коэффициенту.

en: Product packages
ru: Упаковка товара

en: System of measurement
ru: Система измерений

en: Choose the standard system of measurement for your country.
ru: Выберите принятую в вашей стране систему измерений.

en: Password field is required.
ru: Требуется заполнить поле пароля.

en: Physical dimensions of the package.
ru: Физические размеры пакета

en: USPS product description
ru: Описание товара USPS

en: USPS user ID
ru: ID пользователя в USPS

en: Select the USPS services that are available to customers. Be sure to include the services that the Postal Service agrees are available to you.
ru: Выберите службы USPS, доступные для клиентов. Убедитесь, что выбрали службы, которые может предложить вам почтовая служба.

en: Markup shipping rate quote by dollar amount, percentage, or multiplier.
ru: Наценка к стоимости перевозки по сумме в долларах, проценту или коэффициенту.

en: Flat rate box
ru: Доставка за счёт фирмы

en: Rectangular
ru: Прямоугольная

en: Non-rectangular
ru: Не прямоугольная

en: Weight quote
ru: Ставка по весу

en: Select the attributes you want to add and submit the form.
ru: Выберите атрибуты, которые нужно добавить, и подтвердите выбор.

en: Add an option
ru: Добавить параметр

en: Edit option
ru: Изменить параметр

en: Delete option
ru: Удалить параметр

en: Adjustments
ru: Ценообразование

en: Option price format
ru: Формат стоимости опций

en: Display price adjustment
ru: Показывать корректировку цен

en: Display total price
ru: Показывать общую цену

en: Number of options
ru: Количество параметров

en: Display type
ru: Тип отображения

en: No product attributes have been added yet.
ru: Атрибуты товара еще не добавлены.

en: Edit attribute: %name
ru: Изменить атрибут: %name

en: This name will appear to customers on product add to cart forms.
ru: Данное название будет представлено клиентам в формах добавления товара в корзину.

en: <b>Optional.</b> Enter the help text that will display beneath the attribute on product add to cart forms.
ru: <b>Дополнительно.</b> Введите справочный текст, который будет показан под атрибутом товара в форме добавления товара в корзину.

en: Make this attribute required, forcing the customer to choose an option.
ru: Делает данный атрибут обязательным,  требуя выбора опции от клиента.

en: Selecting this for an attribute will disregard any default option you specify.<br />May be overridden at the product level.
ru: При выборе этого пункта для атрибута, любая опция по умолчанию, выбранная вами, будет игнорироваться. <br />Этот пункт можно отменить в настройках товара.

en: This specifies how the options for this attribute will be presented.<br />May be overridden at the product level.
ru: Определяет тип представления опций для атрибута. <br />Этот значение можно отменить в настройках товара.

en: Multiple attributes on an add to cart form are sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
ru: Несколько атрибутов в форме "добавление в корзину" сортируются сначала по этому значению, а затем по названиям. <br />Это значение можно отменить в настройках товара.

en: Product attribute deleted.
ru: Атрибут товара удален.

en: Options for %name
ru: Параметры для атрибута %name

en: Default cost
ru: Цена по умолчанию

en: No options for this attribute have been added yet.
ru: Для данного атрибута еще не были добавлены параметры.

en: Edit option: %name
ru: Изменить параметр: %name

en: Options will be listed sorted by this value and then by their name.<br />May be overridden at the product level.
ru: Параметры будут отображаться в порядке, определенным данным значением и затем их именем.<br />Может быть изменено для каждого товара.

en: Default adjustments
ru: Установки по умолчанию

en: Enter a positive or negative value for each adjustment applied when this option is selected.<br />Any of these may be overriden at the product level.
ru: Введите положительное или отрицательное значение для каждой настройки, применимой при включенном данном параметре.<br />Может быть изменено для каждого товара.

en: This must be in a valid number format. No commas and only one decimal point.
ru: Должно быть в правильном числовом формате. Без запятых, и только с одной десятичной точкой.

en: Are you sure you want to delete the option %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить параметр %name?

en: No attributes left to add.
ru: Не осталось атрибутов для добавления.

en: Add attributes
ru: Добавить атрибуты

en: This attribute does not have any options.
ru: Данный атрибут не имеет параметров.

en: All attributes with enabled options must specify an enabled option as default.
ru: Все атрибуты с включенными параметрами должны определить включенный параметр по умолчанию.

en: Default product SKU: @sku
ru: Артикул товара по умолчанию: @sku

en: Product adjustments have been saved.
ru: Ценообразование товара было сохранено.

en: Please select
ru: Пожалуйста, выберите

en: Select box
ru: Блок выбора

en: Radio buttons
ru: Радиокнопки

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
ru: Информация о заказе будет отправлена на указанный адрес e-mail.

en: Confirm e-mail address
ru: Подтвердите e-mail адрес

en: Confirm password
ru: Повторный пароль

en: Passwords must match to proceed.
ru: Пароли должны совпадать.

en: New account details
ru: Информация о новой учётной записи

en: <b>Optional.</b> New customers may supply custom account details.<br />We will create these for you if no values are entered.
ru: <b>Опционально.</b> Новые покупатели могут определять дополнительные детали учётной записи. <br />Мы создадим их для Вас, если не будет введено ни одно значение.

en: The e-mail address did not match.
ru: E-Mail адрес не совпадает.

en: An account already exists for your e-mail address. The new account details you entered will be disregarded.
ru: Учетная запись с данным e-mail адресом уже существует. Все данные, которые вы ввели, будут игнорированы.

en: The username %name is already taken. Please enter a different name or leave the field blank for your username to be your e-mail address.
ru: Имя пользователя %name уже занято. Пожалуйста введите другое имя или оставьте поле пустым, для того, чтобы в качестве имени пользователя был использован e-mail адрес.

en: The passwords you entered did not match. Please try again.
ru: Пароли, которые вы ввели, не совпадают. Пожалуйста, попытайтесь ещё раз.

en: Enter your delivery address and information here.
ru: Введите здесь ваш адрес доставки и прочую информацию.

en: My delivery information is the same as my billing information.
ru: Информация по доставке такая же, как и по выставлению счетов.

en: Enter your billing address and information here.
ru: Введите адрес и информацию для оплаты.

en: My billing information is the same as my delivery information.
ru: Платёжная информация совпадает с информацией о доставке

en: Use this area for special instructions or questions regarding your order.
ru: Используйте это поле для особых указаний или вопросов по поводу вашего заказа.

en: Customer completes checkout
ru: Покупатель завершает оформление заказа

en: Cart settings
ru: Настройки корзины

en: Checkout settings
ru: Настройки процесса оформления заказа

en: Address fields
ru: Поля адреса

en: Hide block if cart is empty.
ru: Скрывать блок, если корзина пуста.

en: Display the shopping cart icon in the block title.
ru: Отображать изображение корзины вверху блока.

en: Make the shopping cart block collapsible by clicking the name or arrow.
ru: Сделать блок корзины сворачивающимся при нажатии на заголовок.

en: Display the shopping cart block collapsed by default.
ru: Отображать блок корзины свернутым по умолчанию.

en: There are no products in your shopping cart.
ru: В вашей корзине пока нет товаров.

en: Cart contents
ru: Содержимое корзины

en: Customer information
ru: Информация о покупателе

en: Delivery information
ru: Информация о доставке

en: Continue shopping
ru: Продолжить покупки

en: Add to cart redirect
ru: Перенаправление после добавления в корзину

en: Minimum order subtotal
ru: Минимальная сумма заказа

en: Minute(s)
ru: Минута(ы)

en: Hour(s)
ru: Час(ы)

en: Cart breadcrumb
ru: Навигационная цепочка корзины

en: Send new customers a separate e-mail with their account details.
ru: Посылать новым покупателям отдельный e-mail с информацией об их учётной записи.

en: Uncheck to create new accounts but make them blocked.
ru: Снимите галочку, чтобы создавать новые учётные записи, но делать их блокированными.

en: Update cart
ru: Обновить корзину

en: Your cart has been updated.
ru: Ваша корзина была обновлена.

en: You must login before you can proceed to checkout.
ru: Вам необходимо войти на сайт, прежде чем продолжить оформление заказа.

en: We're sorry.  An error occurred while processing your order that prevents us from completing it at this time. Please contact us and we will resolve the issue as soon as possible.
ru: Приносим свои извинения. Во время обработки вашего заказа возникла ошибка, из-за которой мы не смогли завершить его. Пожалуйста свяжитесь с нами, и мы решим эту проблему как только сможем.

en: An empty order made it to checkout! Cart order ID: @cart_order
ru: Оформлен пустой заказ! ID заказа: @cart_order

en: Sorry, that item is not available for purchase at this time.
ru: К сожалению, данный товар недоступен для покупки в данный момент.

en: Ubercart - core
ru: Ubercart - ядро

en: Display the cart link product action when you add a product to your cart.
ru: Показывать действие ссылки корзины при добавлении товара в вашу корзину

en: Invalid link redirect page
ru: Неверная ссылка страницы перенаправления

en: Enter the URL to redirect to when an invalid cart link is used.
ru: Введите URL для перенаправления при неверной ссылке добавления товара.

en: Last click
ru: Последнее нажатие

en: Sets the ID of the cart link.
ru: Установить ID для ссылки

en: Adds a product to the cart.
ru: Добавление товара в корзину.

en: Cart Links
ru: Ссылки корзины

en: Catalog settings
ru: Настройки каталога

en: Find orphaned products
ru: Найти непривязанные товары

en: Find products that have not been categorized.
ru: Найти товары без категории.

en: Catalog vocabulary
ru: Словарь каталога

en: Find orphaned products here.
ru: Найти некатегоризированные товары здесь.

en: Add terms for the products to inhabit.
ru: Добавьте термины для товаров.

en: Unlisted products
ru: Товары, не внесённые в список

en: Display the catalog breadcrumb
ru: Отображать строку навигации каталога

en: All products are currently listed in the catalog.
ru: В данный момент все товары отображаются в каталоге.

en: View file downloads
ru: Посмотреть скачивания файлов

en: View all file download features on products.
ru: Посмотреть все возможности скачивания файла для продукта

en: File downloads
ru: Скачивания файлов

en: Click here to view your file downloads.
ru: Кликните здесь чтобы просмотреть список файлов для загрузки.

en: File Downloads
ru: Скачивание файлов

en: The file downloads directory has been set and is working.
ru: Папка загрузки была установлена и работает.

en: The list of file download links (if any) associated with an order
ru: Список ссылок скачиваний файлов (если есть), относящихся к заказу.

en: Check if this product model/SKU file download is also associated with a shippable product.
ru: Отметьте, если данная модель/SKU загружаемого файла также ассоциирована с доставляемым товаром.

en: <strong>Shippable:</strong> Yes
ru: <strong>Доставляемый:</strong> Да

en: <strong>Shippable:</strong> No
ru: <strong>Доставляемый:</strong> Нет

en: Files path
ru: Путь к файлам

en: IP addresses
ru: IP-адреса

en: How long after a product has been purchased until its file download expires.
ru: Как долго не истекает загрузка файла после того, как товар был куплен.

en: %dir is not a valid file or directory
ru: %dir ошибочный файл или папка

en: Delete file(s)
ru: Удалить файл(ы)

en: File options
ru: Файловые опции

en: Perform action
ru: Выполнить действие

en: Delete selected directories and their sub directories
ru: Удалить выбранную папку и все подпапки

en: An error occurred while uploading the file
ru: Ошибка, при загрузке этого файла

en: An error occurred while copying the file to %dir
ru: При копировании файла в %dir возникла ошибка

en: Can not move file to %dir
ru: Невозможно переместить файл в %dir

en: Message subject
ru: Тема сообщения

en: expires on @date
ru: истекает @date

en: No downloads found
ru: Не найдено загрузок

en: Please contact the site administrator if this message has been received in error.
ru: Пожалуйста, свяжитесь с администратором сайта, если это сообщение вызвало ошибку.

en: Allows products to be associated with downloadable files.
ru: Разрешает объединение товаров со скачиваемыми файлами.

en: No category
ru: Без категории

en: Google Analytics for Ubercart
ru: Google Analytics для Ubercart

en: Send e-mail notification on update.
ru: Посылать e-mail уведомление при обновлении.

en: Store help page
ru: Страница помощи магазина

en: The Drupal page for the store help link.
ru: Страница Drupal для ссылки на страницу помощи.

en: Notification recipients
ru: Получатели уведомления

en: Select from address book.
ru: Выбрать из адресной книги.

en: Copy shipping information.
ru: Скопировать информацию о доставке.

en: Customer number
ru: Номер покупателя

en: Search for an existing customer.
ru: Поиск существующего покупателя.

en: Create a new customer.
ru: Создать нового покупателя.

en: Add product
ru: Добавить товар

en: Add blank line
ru: Добавить пустую строку

en: Add line item
ru: Добавить товарную позицию

en: Remove line item.
ru: Удалить строку.

en: Add a line item
ru: Добавить строку

en: Order created.
ru: Заказ создан.

en: Add an admin comment
ru: Добавить комментарий администратора

en: Admin comments are only seen by store administrators.
ru: Административные комментарии видны только администраторам магазина.

en: No admin comments have been entered for this order.
ru: Для данного заказа не было добавлено ни одного комментария администратора.

en: Add an order comment
ru: Добавить комментарий к заказу

en: Order comments are used primarily to communicate with the customer.
ru: Комментарии к заказу используются в основном для связи с покупателем.

en: Order updated.
ru: Заказ обновлен.

en: This order contains no products.
ru: Данный заказ не содержит ни одного товара.

en: Notified
ru: Уведомлен

en: This order has no admin comments associated with it.
ru: Данный заказ не имеет ассоциированных комментариев администратора.

en: Order status gets updated
ru: Статус заказа обновлен

en: Updated order
ru: Обновленный заказ

en: Check an order's shipping country
ru: Проверить страну доставки заказа

en: Check an order's billing country
ru: Проверить страну выставления счетов

en: Check an order's products
ru: Проверить товары заказа

en: Check an order's number of products
ru: Проверить количество товаров заказа

en: Check an order's total weight
ru: Проверить общий вес заказа

en: Check if an order can be shipped
ru: Проверить возможность доставки заказа

en: Update the order status
ru: Обновить статус заказа

en: Add a comment to the order
ru: Добавить комментарий к заказу

en: Total is less than specified value.
ru: Сумма заказа меньше указанного значения.

en: Total is less than or equal to specified value.
ru: Сумма заказа меньше или равна введенному значению.

en: Total is equal to specified value.
ru: Сумма заказа равна введенному значению.

en: Total is greater than or equal to specified value.
ru: Сумма заказа больше или равна введенному значению.

en: Total is greater than specified value.
ru: Сумма заказа больше введенного значения.

en: Product count value
ru: Количество товара

en: Unit of measurement
ru: Единица измерения

en: Product weight value
ru: Значение веса товара

en: Enter this as an admin comment.
ru: Ввести, как комментарий администратора.

en: Enter this as a customer order comment.
ru: Ввести, как комментарий покупателя.

en: Enter this as a customer order comment with a notified icon.
ru: Ввести это, как пользовательский комментарий к заказу с иконкой уведомления.

en: Order settings
ru: Настройки заказа

en: View and process orders.
ru: Просмотр и обработка заказов.

en: View orders
ru: Просмотр заказов

en: View and process the orders received through your website.
ru: Просмотр и обработка заказов полученных через ваш сайт.

en: Create order
ru: Создать заказ

en: Create an empty new order.
ru: Создать новый пустой заказ.

en: Search orders
ru: Поиск заказов

en: Search existing orders.
ru: Поиск существующих заказов.

en: Select address
ru: Выбрать адрес

en: Select customer
ru: Выбрать покупателя

en: View invoice
ru: Просмотр счёта

en: Mail invoice
ru: Послать счёт по почте

en: Standard delivery
ru: Обычная доставка

en: <i>No comments left.</i>
ru: <i>Ни одного комментария не оставлено.</i>

en: <i>No comment found.</i>
ru: <i>Ни одного комментария не найдено.</i>

en: New username associated with an order if applicable.
ru: Новое имя пользователя, ассоциированое с заказом, если применимо.

en: New password associated with an order if applicable.
ru: Новый пароль, ассоциированый с заказом, если применимо.

en: The order ID.
ru: Идентификатор заказа.

en: The URL to the order
ru: URL заказа

en: A link to the order using the order ID.
ru: Ссылка на заказ, использующая его ID.

en: The URL to the admin view page using the order ID.
ru: URL страницы просмотра для администратора, использующая ID заказа.

en: A link to the order admin view page using the order ID.
ru: Ссылка для администратора на страницу просмотра заказа, использующая его ID.

en: The subtotal of products on an order.
ru: Промежуточная сумма товаров в заказе.

en: The order total.
ru: Общая стоимость заказа.

en: The primary e-mail address of the order.
ru: Основной email-адрес заказа.

en: The order shipping address.
ru: Адрес доставки заказа.

en: The phone number for the shipping address.
ru: Номер телефона для адреса доставки.

en: The order billing address.
ru: Адрес для выставления счёта.

en: The phone number for the billing address.
ru: Номер телефона для адреса выставления счёта.

en: The title of the first shipping line item.
ru: Название первой строки доставки.

en: The first name associated with the order.
ru: Имя покупателя, оформившего заказ.

en: The last name associated with the order.
ru: Фамилия покупателя, оформившего заказ.

en: Comments left by the customer.
ru: Комментарии, оставленные покупателем.

en: Last order comment left by an administrator (not counting the order admin comments).
ru: Последний комментарий заказа, оставленный администратором (не считая административных комментариев заказа).

en: The current order status.
ru: Текущий статус заказа.

en: The date and time when the order was created.
ru: Дата и время создания заказа.

en: Click here to view your order history.
ru: Нажмите здесь для просмотра Вашей истории заказов.

en: Ship to
ru: Адрес доставки

en: Bill to
ru: Адрес выставления счетов

en: Customer info
ru: Информация о покупателе

en: Line items
ru: Позиции заказа

en: Admin comments
ru: Комментарии администратора

en: Update order
ru: Обновить заказ

en: In checkout
ru: В процессе оформления

en: Empty line
ru: Пустая строка

en: Capitalize address on order screens
ru: Писать адрес прописными буквами в окнах заказов

en: Order states
ru: Состояние заказа

en: - N/A -
ru: - Н/Д -

en: Order statuses
ru: Состояния заказов

en: Order status %status removed.
ru: Статус заказа %status удален.

en: Default order status
ru: Статус заказа по умолчанию

en: Order status ID
ru: ID статуса заказа

en: Must be a unique ID with no spaces.
ru: Должен быть уникальный идентификатор без пробелов.

en: The order status title displayed to users.
ru: Заголовок статуса заказа, отображаемый пользователям.

en: Order state
ru: Состояние заказа

en: Set which order state this status is for.
ru: Определите, к какому состояния относится данный статус.

en: You have entered an invalid status ID.
ru: Вы ввели неккоректный ID статуса.

en: This ID is already in use.  Please specify a unique ID.
ru: Данный ID используется. Введите другой.

en: Custom order status created.
ru: Дополнительный статус заказа создан.

en: View by status
ru: Смотреть по статусу

en: Order created by the administration.
ru: Заказ, созданный администрацией.

en: Billing first name
ru: Имя плательщика

en: Billing last name
ru: Фамилия плательщика

en: Billing company
ru: Компания-плательщик

en: Click to open a window with a printable invoice.
ru: Нажмите, чтобы открыть печатную версию счёта.

en: Order changes saved.
ru: Изменения заказа сохранены.

en: Remove this product.
ru: Удалить это товар.

en: No products found.
ru: Товары не найдены.

en: Search by name or model/SKU (* is the wildcard)
ru: Поиск по названию или артикулу (* означает любые символы)

en: Add to order
ru: Добавить в заказ

en: Recipient e-mail address
ru: E-Mail адрес получателя

en: Your Order Invoice
ru: Счет-фактура на ваш Заказ

en: Invoice e-mailed to @email.
ru: Счет отправлен на @email.

en: Are you sure you want to delete order @order_id?
ru: Вы уверены, что хотите удалить заказ @order_id?

en: Order @order_id completely removed from the database.
ru: Заказ @order_id полностью удален из базы данных.

en: No addresses found for customer.
ru: Не найдены адреса для покупателя.

en: Select an address
ru: Выберите адрес

en: Search returned the following:
ru: Поиск вернул следующее:

en: An account already exists for that e-mail.
ru: Учётная запись с данным e-mail уже существует.

en: Use this account now?
ru: Использовать эту учётную запись сейчас?

en: Search for a customer based on these fields.
ru: Поиск покупателя по данным полям

en: Use * as a wildcard to match any character.
ru: Используйте * для обозначения любых символов.

en: Leave a field empty to ignore it in the search.
ru: Оставьте поле пустым для игнорирования его во время поиска.

en: Select a customer
ru: Выберите покупателя

en: Enter an e-mail address for the new customer.
ru: Введите адрес e-mail для нового покупателя.

en: E-mail customer account details.
ru: Посылать по e-mail покупателю параметры его учётной записи.

en: Display title of the line item.
ru: Отображаемое название данного расхода.

en: Line item added to order.
ru: Строка добавлена к заказу.

en: Order @order_id deleted by user @uid.
ru: Заказ @order_id удален пользователем @uid.

en: @key changed from %old to %new.
ru: @key изменен(а) с %old на %new.

en: Order number:
ru: Номер заказа:

en: Customer:
ru: Покупатель:

en: Products:
ru: Товары:

en: Order comments:
ru: Комментарии к заказу:

en: An account has been created for you with the following details:
ru: Для Вас была создана учётная запись со следующими параметрами:

en: Password:
ru: Пароль:

en: Want to manage your order online?
ru: Хотите управлять вашими заказами на сайте?

en: Purchasing Information:
ru: Информация о покупке:

en: E-mail Address:
ru: Адрес электр. почты:

en: Billing Address:
ru: Адрес выставления счетов:

en: Billing Phone:
ru: Телефон плательщика:

en: Shipping Phone:
ru: Телефон для доставки:

en: Order Grand Total:
ru: Общая стоимость заказа:

en: Payment Method:
ru: Метод оплаты:

en: Order Summary:
ru: Краткая сводка о заказе:

en: Shipping Details:
ru: Данные о доставке:

en: Products Subtotal:
ru: Итого за товары:

en: Total for this Order:
ru: Итого для данного заказа:

en: Products on order:
ru: Заказанные товары:

en: Where can I get help with reviewing my order?
ru: Где я могу получить информацию по обработке моего заказа?

en: Please note: This e-mail message is an automated notification. Please do not reply to this message.
ru: Примечание: это сообщение создано автоматически. Пожалуйста, не отвечайте на него.

en: Thanks again for shopping with us.
ru: Ещё раз спасибо за покупку в нашем магазине!

en: Administer products, classes, and more.
ru: Управление товарами, классами и пр.

en: Manage classes
ru: Управление классами

en: Create and edit product node types.
ru: Создание и редактирование типов страниц товаров.

en: Configure product settings.
ru: Настройки товаров.

en: Product features
ru: Особенности товара

en: Product SKU/model.
ru: Артикул (модель) товара.

en: Your store's cost.
ru: Стоимость товара для вашего магазина.

en: Package quantity
ru: Количество в комплекте

en: Default quantity to add to cart
ru: Количество товара, добавляемого в корзину по умолчанию

en: List position
ru: Позиция в списке

en: This product has options that need to be selected before purchase. Please select them in the form below.
ru: Этот товар имеет опции, которые должны быть выбраны перед покупкой. Пожалуйста выберите их в форме ниже.

en: The product's cost.
ru: Стоимость товара.

en: Form to put the product in the customer's cart.
ru: Форма для добавления товара в корзину покупателя.

en: A button to add a product to the cart without quantity or attribute fields.
ru: Кнопка для добавления товара в корзину без полей количества или атрибутов.

en: Product image support has been automatically configured by Ubercart.
ru: Поддержка изображений товаров была автоматически настроена Ubercart.

en: (This action is not required and should not be taken if you do not need images or have implemented your own image support.)
ru: (Данное действие не обязательно и не рекомендуется, если вам не нужны изображения либо вы предоставляете собственную поддержку изображений.)

en: products
ru: товары

en: Display price
ru: Отображаемая стоимость

en: Display an optional quantity field in the <em>Add to Cart</em> form.
ru: Отображать опциональное поле количества в форме <em>Добавить в Корзину</em>.

en: Class ID
ru: ID класса

en: No product classes have been defined yet.
ru: Никаких классов продуктов пока не определено.

en: The product feature has been deleted.
ru: Особенность товара была удалена.

en: No features found for this product.
ru: Для данного товара особенности не найдены.

en: Add a new feature
ru: Добавить особенность

en: Save feature
ru: Сохранить особенность

en: The product feature has been added.
ru: Особенность товара была добавлена.

en: The product feature has been updated.
ru: Особенность товара была обновлена

en: Product kit
ru: Комплект товаров

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. Do not list component products.
ru: Как единое целое. Клиенты могут изменить только количество покупаемых наборов. Составные части набора не перечисляются.

en: As a unit. Customers may only change how many kits they are buying. List component products.
ru: Как единое целое. Клиенты могут изменить только количество покупаемых наборов. Составные части набора отображаются.

en: How is this product kit handled by the cart?
ru: Каким образом набор товаров обрабатывается в корзине?

en: Product Kit
ru: Набор товаров

en: <b>Order statuses used:</b> @statuses
ru: <b>Используются следующие статусы заказа:</b> @statuses

en: The following are total orders, products, sales, and average order totals for each store customer. Clicking on the header links will toggle a descending or ascending order for that column. Clicking on a customer's name will take you to a detailed list of orders that customer has made. Clicking on a customers username will take you to their account page.
ru: Список всех заказов, товаров, продаж и средняя сумма покупок для каждого покупателя магазина. При нажатии на заголовок будет переключать сортировку по возрастанию и убыванию по этому столбцу. Нажав на имя покупателя, вы можете просмотреть подробный список его заказов. При нажатии на его имя пользователя, вы попадете на его страницу учётных данных.

en: These are the sales for the last two days, average sales for the month, and the projected sales for the rest of the month. Further down the list you will see other sales statistics.
ru: Список продаж за последние 2 дня, средняя сумма продаж за месяц, и прогнозируемые продажи на остаток месяца. Ниже этого списка вы можете увидеть остальную статистику продаж.

en: Expand the fieldset below to customize the date range of this report, the statuses of orders displayed, and product display options.
ru: Раскройте панель для определения даты отчёта, статусов отображаемых заказов и параметры отображения товара.

en: This is the monthly break down of sales for the year @year. Clicking on each link will take you to a list of orders during that month.
ru: Сводка продаж за @year год, сгруппированная по месяцам. Нажав на любую ссылку, вы увидите список заказов данного месяца.

en: Customer reports
ru: Отчеты по покупателям

en: Product report
ru: Информирование продукта

en: Custom product report
ru: Настраиваемое информирование продукта

en: Sales reports
ru: Отчеты продаж

en: Custom sales summary
ru: Пользовательская сводка продаж

en: No customers found
ru: Не найдено ни одного покупателя

en: Export to CSV file.
ru: Экспорт в CSV-файл.

en: Show paged records
ru: Просмотреть записи по страницам

en: Show all records
ru: Показать все записи

en: Customize sales report parameters
ru: Дополнительные параметры отчёта по продажам

en: Only orders with selected statuses will be included in the report.
ru: В отчёт включаются только заказы с выбранными статусами.

en: Hold Ctrl + click to select multiple statuses.
ru: Держите Ctrl для множественного выбора.

en: You must select at least one order status.
ru: Вы должны выбрать хотя бы один статус заказа.

en: Month-to-date, @month
ru: С начала месяца по настоящий момент, @month

en: Customers total
ru: Всего покупателей

en: New customers today
ru: Новых покупателей сегодня

en: Online customers
ru: Покупатели в сети

en: Total orders by status
ru: Сумма заказов по статусу

en: Adjust these values and update the report to build your custom sales summary. Once submitted, the report may be bookmarked for easy reference in the future.
ru: Определите данные значения и обновите отчёт для генерации дополнительной сводки продаж. Однажды созданный отчёт помечается для более легкого доступа в будущем.

en: Results breakdown
ru: Разделенные результаты

en: Large daily reports may take a long time to display.
ru: Большие отчёты по дням занимают много времени для отображения.

en: Show a detailed list of products ordered.
ru: Показать детальный список заказнных товаров.

en: The maximum number of rows displayed on one page for a report table.
ru: Максимальное количество строк, отображаемых на одной странице в таблице отчёта.

en: Reported statuses
ru: Статусы, включенные в отчёт

en: Only orders with selected statuses will be included in reports.
ru: В отчёты включаются только заказы с выбранными статусами.

en: Role expiration
ru: Истечение срока действия роли

en: Role assignment
ru: Задание роли

en: Delete role expiration
ru: Удалить истечение срока действия роли

en: Role expirations
ru: Истечения срока действия ролей

en: Below you can add or remove time to the expiration dates of the following roles.
ru: Ниже вы можете добавить или удалить время для сроков истечения следующих ролей.

en: There are no pending expirations for roles this user.
ru: Для ролей этого пользователя ограничений ожидания нет.

en: Customer granted user role %role.
ru: Покупателю предоставляется пользовательская роль %role.

en: The associated role name
ru: Название роли.

en: Expiring roles
ru: Роли с истекающим сроком

en: Multiply by quantity
ru: Умножать на количество

en: Check if the role duration should be multiplied by the quantity purchased.
ru: Отметьте, если срок действия роли нужно умножить на количество купленных товаров.

en: The amount of time must be a positive integer.
ru: Количество времени, должно быть положительным целым числом.

en: Default role
ru: Роль по умолчанию

en: The default role Ubercart grants on specified products.
ru: Роль по умолчанию, назначенная Ubercart для конкретных товаров.

en: Product roles
ru: Роли товаров

en: Show expirations on user page
ru: Показывать истечение срока на странице пользователя

en: If users have any role expirations they will be displayed on their account page.
ru: Если у пользователя истекает срок действия какой-либо роли, эта информация показывается на его странице учётной записи.

en: Time before reminder
ru: Время перед напоминанием

en: The amount of time before a role expiration takes place that a customer is notified of its expiration.
ru: Время перед истечением срока действия, за которое покупателю приходит уведомление.

en: Decrement stock upon order submission
ru: Уменьшение складского запаса после подтверждения заказа

en: Decrement stock of products on the order with tracking activated.
ru: Уменьшитьскладской запас для товаров в заказе с включенным отслеживанием.

en: To keep track of stock for a particular product SKU, make sure it is marked as active and enter a stock value. When the stock level drops below the threshold value, you can be notified based on your stock settings.
ru: Для отслеживания остатков товаров по артикулам или характеристикам убедитесь, что они отмечены как активные и введите значение остатка. При падении уровня запаса ниже порогового значения, вам придет уведомление, основанное на ваших настройках запасов.

en: This is the list of product SKUs that are currently active. Stock levels below their threshold have highlighted rows. Toggle the checkbox below to alter which stock levels are shown.
ru: Это список активных в данный момент SKU товара. Строки с уровнем складского запаса ниже лимита подсвечены. Переключите флажок ниже для выбора отображаемых уровней складского запаса.

en: Stock reports
ru: Отчеты по складскому запасу

en: View reports for product stock.
ru: Просмотр отчётов о запасах товара.

en: Stock settings saved.
ru: Настройки складского запаса сохранены.

en: Export to CSV file
ru: Экспорт в CSV файл

en: Only show SKUs that are below their threshold.
ru: Показывать артикулы, уровень складского запаса которых ниже лимита.

en: Send email notification when stock level reaches its threshold value
ru: Посылать e-mail уведомление, когда уровень складского запаса достигает предела

en: View customers
ru: Просмотр покупателей

en: Browse various store reports.
ru: Обзор различных отчётов магазина.

en: Adjust configuration settings for Ubercart.
ru: Настройки параметров конфигурации для Ubercart.

en: Country settings
ru: Настройки страны

en: Store settings
ru: Настройки магазина

en: A link to the site login page.
ru: Ссылка на страницу входа на сайт.

en: The Ubercart store name.
ru: Наименование магазина Ubercart.

en: A link to the Ubercart store using the store name.
ru: Ссылка на магазин Ubercart, использующая его название.

en: The Ubercart store e-mail address.
ru: Адрес e-mail магазина Ubercart.

en: The Ubercart store phone number.
ru: Номер телефона магазина Ubercart.

en: The Ubercart store mailing address.
ru: Почтовый адрес магазина Ubercart.

en: The URL to the store help page.
ru: URL страницы помощи магазина.

en: Various reports generated by Ubercart modules can be found here. Click the links below to view the reports.
ru: Здесь находятся различные отчёты, созданные модулями Ubercart. Нажмите на ссылки ниже, чтобы посмотреть отчёты.

en: Use the following links to find documentation and support:
ru: Для поиска документации и техподдержки используйте следующие ссылки:

en: Ubercart User's Guide
ru: Руководство пользователя Ubercart

en: Support Forums
ru: Форумы поддержки

en: Customer's first name
ru: Имя покупателя

en: Customer's last name
ru: Фамилия покупателя

en: First street address field
ru: Поле первой строки адреса

en: Second street address field
ru: Поле второй строки адреса

en: City name
ru: Название города

en: Full name of the zone
ru: Полное название области

en: Abbreviation of the zone
ru: Аббревиатура для области

en: Name of the country
ru: Название страны

en: 2 digit country abbreviation
ru: 2-x буквенный код страны

en: 3 digit country abbreviation
ru: 3-x буквенный код страны

en: The following variables should be used in configuring addresses for the countries you ship to:
ru: Следующие переменные следует использовать для конфигурации адресов для стран, в которые вы осуществляете доставку:

en: Address format
ru: Формат адреса

en: Country settings saved.
ru: Настройки страны сохранены.

en: Store name
ru: Название магазина

en: May not be available on all server configurations. Turn off if this causes problems.
ru: Может работать не на всех конфигурациях серверов. Выключите эту опцию при возникновении проблем.

en: Select the address to be used on customer lists and summaries.
ru: Выберите адрес, которые будет использоваться в списках покупателей и сводках.

en: Primary customer address
ru: Основной адрес покупателя

en: Randomly select a message from the list below.
ru: Использовать случайное сообщение из списка ниже.

en: Footer message for store pages
ru: Нижний колонтитул для страниц магазина

en: Currency format
ru: Формат валюты

en: Current format
ru: Текущий формат

en: Display currency sign after amount.
ru: Показывать знак валюты после цифры.

en: Number of decimal places
ru: Количество знаков после запятой

en: Weight format
ru: Формат веса

en: Length format
ru: Формат длины

en: Street address 1
ru: Адрес

en: Street address 2
ru: Адрес (продолжение)

en: 01 - January
ru: 01 - Январь

en: 02 - February
ru: 02 - Февраль

en: 03 - March
ru: 03 - Март

en: 04 - April
ru: 04 - Апрель

en: 05 - May
ru: 05 - Май

en: 06 - June
ru: 06 - Июнь

en: 07 - July
ru: 07 - Июль

en: 08 - August
ru: 08 - Август

en: 09 - September
ru: 09 - Сентябрь

en: 10 - October
ru: 10 - Октябрь

en: 11 - November
ru: 11 - Ноябрь

en: 12 - December
ru: 12 - Декабрь

en: No encryption key was found.
ru: Не найден ключ шифрования.

en: Subtotal excluding taxes
ru: Итого без учёта налогов

en: Changed %title to %amount.
ru: Изменить %title на %amount.

en: Removed %title.
ru: Удален %title.

en: Added %amount for %title.
ru: Добавлен %amount для %title.

en: Taxed product types
ru: Типы товара, облагаемого пошлиной

en: Taxed line items
ru: Облагаемые налогом статьи

en: The tax rate as a percent or decimal. Examples: 6%, .06
ru: Процент или десятичное число налоговой ставки. Например: 6%, .06

en: Adds the checked line item types to the total before applying this tax.
ru: Помеченные типы статей добавляются к итоговой сумме перед применением этого налога.

en: Isle of Man
ru: Остров Мэн

en: Montenegro
ru: Черногория

en: Saint Pierre and Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: Serbia
ru: Сербия

en: Cordoba
ru: Кордоба

en: Para
ru: Пара

en: Rio de Janeiro
ru: Рио-де-Жанейро

en: Tocantins
ru: Токантинс

en: Kosovo
ru: Косово

en: Afar
ru: Афарский

en: Somali
ru: Сомали

en: Colon
ru: двоеточие

en: Satun
ru: Сатурн

en: Lira
ru: Лира

en: Timor-Leste
ru: Тимор-Лесте

en: Åland Islands
ru: Аландские острова

en: Methods
ru: Методы

en: Credentials
ru: Полномочия

en: Current balance
ru: Текущий баланс

en: Security settings
ru: Настройки безопасности

en: Download file
ru: Скачать файл

en: Order product
ru: Заказ товара

en: The model number.
ru: Номер модели.

en: Order total
ru: Общая сумма заказа

en: Link this field to its user
ru: Сделать это поле ссылкой на пользователя

en: This will override any other link you have set.
ru: Если выше было выбрано "Выводить это поле в виде ссылки", при активации данного флажка она будет заменена ссылкой на материал, к которому относится текущее значение поля.

en: Text link
ru: Текстовая ссылка

en: Jurisdiction
ru: Юрисдикция

en: My order history
ru: История заказов

en: The comment body.
ru: Текст комментария.

en: SKU:
ru: Артикул:

en: Attempt to e-mail invoice for order @order_id to @email failed.
ru: Попытка отправки на @email счёта для заказа @order_id не удалась.

en: You must download the security script from your CyberSource account (found in Tools & Settings > Hosted Order Page > Security) and place it in the ubercart/payment/uc_cybersource directory to use the Silent Order POST. Remember to open it and replace instances of L( with csL(.
ru: Скачайте скрипт с вашего аккаунта CyberSource (находится в Tools & Settings > Hosted Order Page > Security) и скопируйте его в каталог ubercart/payment/uc_cybersource для использования Silent Order POST. Откройте его и замените элементы L( на csL(.

en: view order
ru: просматривать заказ

en: Description: @desc
ru: Описание: @desc

en: "Complete sale" will authorize and capture the funds at the time the payment is processed.<br />"Authorization" will only reserve funds on the card to be captured later through your PayPal account.
ru: "Завершение продажи" санкционирует и снимает деньги во время обработки платежа.<br />"Авторизация" только резервирует деньги на карте для последующего снятия через вашу учётную запись PayPal.

en: - Store default -
ru: - По умолчанию -

en: Receiving quotes...
ru: Проверяю...

en: Package insurance
ru: Страховка упаковки

en: Envelope
ru: Обертка

en: The name of the attribute used in administrative forms
ru: Название атрибута, используемое в формах администрирования

en: Enter a label that customers will see instead of the attribute name. Use &lt;none&gt; if you don't want a title to appear at all.
ru: Введите метку, которую будут видеть покупатели вместо названия атрибута. Используйте &lt;none&gt; если вам не требуется показывать заголовок.

en: Created new option %option.
ru: Новый параметр создан %option.

en: Order has a product with a particular attribute option
ru: Заказ содержит товар с конкретной опцией атрибута

en: Attribute option
ru: Опция атрибута

en: Continue shopping element
ru: Ссылка "продолжить покупки"

en: Anonymous checkout is enabled.
ru: Анонимное оформление заказов включено.

en: Anonymous checkout is disabled.
ru: Анонимное оформление заказов отключено.

en: E-mail customer checkout notification
ru: Уведомлять покупателя по e-mail при оформлении заказа

en: E-mail admin checkout notification
ru: Уведомлять администратора по e-mail при оформлении заказа

en: Show/hide shopping cart contents.
ru: Показать/спрятать содержимое корзины.

en: View your shopping cart.
ru: Просмотр вашей корзины.

en: Your order is almost complete. Please review the details below and click 'Submit order' if all the information is correct.  You may use the 'Back' button to make changes to your order if necessary.
ru: Ваш заказ практически готов к оформлению. Пожалуйста, проверьте данные заказа и нажмите на кнопку "Оформить", если все в порядке. При необходимости вы можете воспользоваться кнопкой "Назад" для внесения исправлений.

en: Make the block title a link to the top-level catalog page.
ru: Сделать заголовок блока ссылкой на начальную страницу каталога

en: Add to cart form
ru: Форма добавления в корзину

en: Notify customer when a file is granted
ru: Уведомить покупателя при предоставлении файла для загрузки

en: E-mail for granted files
ru: Электронная почта для предоставления файлов

en: Enter the email addresses to receive the notifications, one on each line. You may use order tokens for dynamic email addresses.
ru: Введите адреса электронной почты для получения уведомлений, по одному в каждой строке. Вы можете использовать токены заказа для динамических адресов электронной почты.

en: Attempt to e-mail @email concerning order @order_id failed.
ru: Попытка отправки сообщения на @email относительно заказа @order_id не удалась.

en: Once your download is finished, you must refresh the page to download again. (Provided you have permission)
ru: После окончания загрузки файла вы должны обновить страницу если хотите начать загрузку снова. (Если у вас есть разрешение)

en: Downloads will not be counted until the file is finished transferring, even though the number may increment when you click.
ru: Во время загрузки файла невозможно начать новую загрузку, несмотря на это счётчик загрузок может увеличиваться, если вы будете пытаться это сделать.

en: Do not use any download acceleration feature to download the file, or you may lock yourself out of the download.
ru: Не используйте менеджеры закачек или другие функции ускорения загрузки для сохранения файла, этим вы можете заблокировать для себя доступ к загрузке.

en: The number of times a file can be downloaded. Leave empty to set no limit.
ru: Количество возможных скачиваний файла. Оставьте пустым, если не хотите вводить ограничение.

en: The number of unique IPs that a file can be downloaded from. Leave empty to set no limit.
ru: Количество уникальных IP, с которых может быть скачан файл. Оставьте пустым, если не хотите вводить ограничение.

en: Account details sent to e-mail provided.<br /><br /><strong>Username:</strong> @username<br /><strong>Password:</strong> @password
ru: Информация об учётной записи отправлена на предоставленный электронный адрес.<br /><br /><strong>Имя пользователя:</strong> @username<br /><strong>Пароль:</strong> @password

en: Order line item
ru: Позиция заказа

en: Original order
ru: Оригинальные заказы

en: E-mail requested for order status update
ru: E-mail запрос на обновление статуса заказа

en: E-mail an order update notification
ru: Уведомление по электронной почте при обновлении заказа

en: Send an order email
ru: Отправить заказ по email

en: Email an order invoice
ru: Емэйл и счёт-фактура заказа

en: - All products -
ru: - Все товары -

en: Included information
ru: Включённая информация

en: Show the business header and shipping method.
ru: Показать заголовок бизнеса и способ доставки.

en: Show all of the above plus the help text, email text, and store footer.
ru: Показать всё вышеперечисленное, а также текст справки, текст сообщения и сохранить подвал.

en: Show all of the above plus the "thank you" message.
ru: Показать всё вышеперечисленное плюс сообщение "спасибо".

en: The email address of the customer.
ru: Адрес электронной почты покупателя.

en: The first name of the person receiving shipment.
ru: Имя человека, получающего груз.

en: The last name of the person receiving shipment.
ru: Фамилия человека, получающего груз.

en: The street address of the delivery location.
ru: Адрес места доставки.

en: The second line of the street address.
ru: Вторая строка адреса.

en: The first name of the person paying for the order.
ru: Имя человека, оплачивающего заказ.

en: The last name of the person paying for the order.
ru: Фамилия человека, оплачивающего заказ.

en: The street address where the bill will be sent.
ru: Адрес, куда будет отправлен счёт.

en: The method of payment.
ru: Метод оплаты.

en: The product model/SKU.
ru: Модель/артикул.

en: The physical weight.
ru: Физический вес.

en: Ubercart product settings
ru: Настройки товара Ubercart

en: Product image field
ru: Поле изображения товара

en: The price for which the product is sold.
ru: Цена продажи товара.

en: Is a product
ru: Является товаром

en: Product kit cart display
ru: Показывать наборы товаров

en: As individual products. Customers may add or remove kit components at will. Discounts entered below are not applied to the kit price
ru: Как отдельные товары. Клиенты могут менять состав набора на своё усмотрение. Скидки, введенные ниже, не применяются для определения цены комплекта.

en: Total price
ru: Общая стоимость

en: Notify customer when a role is granted
ru: Уведомить покупателя в случае предоставления роли.

en: Notify customer when a role is revoked
ru: Уведомить покупателя в случае аннулирования роли.

en: Notify customer when a role is renewed
ru: Уведомить покупателя в случае продления срока действия роли.

en: Ubercart roles
ru: Роли Ubercart

en: Add/remove time
ru: Добавить/удалить время

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> Yes
ru: <strong>Умножать на количество:</strong> Да

en: <strong>Multiply by quantity:</strong> No
ru: <strong>Умножать на количество:</strong> Нет

en: These are roles that Ubercart can grant to customers who purchase specified products. If you leave all roles unchecked, they will all be eligible for adding to a product.
ru: Это роли, которые Ubercart может назначить покупателям, приобретающим указанные товары. Если вы не отметите ни одной роли, они все смогут быть добавлены.

en: Tax Name
ru: Название налога

en: Total taxable amount
ru: Всего налогооблагаемая сумма

en: Total tax collected
ru: Всего налогов собрано

en: Customize tax report parameters
ru: Настройте параметры налогового отчёта

en: Sales tax report
ru: Отчет по налогу с продаж

en: Tax Report
ru: Налоговый отчёт

en: Taxed products
ru: Налогооблагаемые товары

en: Shippable products
ru: Доставляемые товары

en: Any product
ru: Любой продукт

en: Add a tax rate
ru: Добавить налоговую ставку

en: Apply tax to shippable products only.
ru: Применить налог только для доставляемых товаров.

en: Apply taxes to the specified product types/classes.
ru: Применить налоги к специфицированным типам/классам товаров.

en: Taxes are sorted by weight and then applied to the order sequentially. This value is important when taxes need to include other tax line items.
ru: Налоги сортируются по весу и затем применяются в указанном порядке последовательно. Это значение важно, когда в налог необходимо включить другие налоги.

en: Rate must be a positive number. No commas and only one decimal point.
ru: Ставка должна быть положительным числом. Никаких запятых и только одна десятичная точка.

en: Numeric
ru: Числовая

en: Start year
ru: Начальный год

en: - Any -
ru: - Любой -

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Checkboxes
ru: Блоки флажков

en: Machine-readable name
ru: Машинное имя

en: 1 | @count
ru[0]: @count
ru[1]: @count
ru[2]: @count[2]

en: Store address
ru: Адрес магазина

en: Login URL
ru: Ссылка авторизации

en: Checkout completed for a free order.
ru: Оформление бесплатного заказа завершено.

en: %name must be a number.
ru: %name должен быть числом.

en: Policy message
ru: Сообщение политики

en: Help message shown at checkout.
ru: Вспомогательное сообщение, показываемое при проверке.

en: <b>@type failed.</b>
ru: <b>@type неудачно.</b>

en: A shipment is saved
ru: Отгрузка сохранена

en: Fulfillment
ru: Выполнение

en: Shipment
ru: Отгрузка

en: The total product quantity of the order.
ru: Общее количество товаров в заказе.

en: Make permanent
ru: Сделать постоянным

en: Attempt to e-mail @email concerning stock level on sku @sku failed.
ru: Попытка отправки уведомления на @email относительно уровня запасов по артикулу @sku не удалась.

en: New username
ru: Новое имя пользователя

en: Delivery date
ru: Дата доставки

en: Customize product report parameters
ru: Настройка параметров информирования продукта

en: No orders available.
ru: Пока нет заказов.

en: This setting can still be overridden on the node form.
ru: Эта настройка всё равно может быть переопределена в форме материала.

en: Store information
ru: Информация о магазине

en: API settings
ru: Параметры API

en: Date changed
ru: Дата изменения

en: Saint Barthélemy
ru: Сен-Бартельми

en: Saint Martin (French part)
ru: Остров Святого Мартина (французская часть)

en: Includes:
ru: Включая:

en: - Choose -
ru: - Выбор -

en: Syrian Arab Republic
ru: Сирийская Арабская Республика

en: Virgin Islands, British
ru: Виргинские Острова, Британский

en: Virgin Islands, U.S.
ru: Виргинские острова, США

en: Packing slip
ru: Наклейка на посылку

en: Duplicate window
ru: Скопировать окно

en: Process credit cards
ru: Обработка банковских карт

en: View payments
ru: Просмотр платежей

en: Delete payments
ru: Удалить платежи

[ctx: cheque]
en: Check
ru: Квитанция

[ctx: cheque]
en: Check payment policy
ru: Условия оплаты квитанцией

en: Fulfill orders
ru: Выполнение заказов

en: Administer product attributes
ru: Управление атрибутами товара

en: Your Order at [store:name]
ru: Ваш заказ в [store:name]

en: New Order at [store:name]
ru: Новый заказ в [store:name]

en: View cart links report
ru: Открыть отчёт корзины

en: Orphaned products are products that you have created but not yet assigned to a category in your product catalog. All such products will appear as links below that you can follow to edit the product listings to assign them to categories.
ru: Товары-сироты - это товары, которые были созданы, но еще не были включены ни в одну категорию из каталога ваших товаров. Все подобные товары появятся в виде ссылок внизу, по которым вы сможете отредактировать товары и присвоить им категорию.

en: Administer catalog
ru: Управление каталогом

en: View catalog
ru: Просмотр каталога

en: The unique identifier of the order.
ru: Уникальный идентификатор заказа.

en: Admin URL
ru: Административный URL

en: The user associated with the order.
ru: Пользователь, связанный с заказом.

en: View own orders
ru: Посмотр собственных заказов

en: View all orders
ru: Просмотр всех заказов

en: Create orders
ru: Создание заказов

en: Edit orders
ru: Редактировать заказы

en: Delete orders
ru: Удалить заказы

en: Administer products
ru: Управление товарами

en: View reports
ru: Просмотр отчётов

en: View all role expirations
ru: просматривать истечение срока действий ролей

en: <strong>SKU:</strong> Any<br />
ru: <strong>Артикул:</strong> Все<br>

en: <strong>Shippable:</strong> Yes<br />
ru: <strong>Доставляемый:</strong> Да<br/>

en: <strong>Shippable:</strong> No<br />
ru: <strong>Доставляемый:</strong> Нет<br/>

en: The image showing the site logo.
ru: Картинка с логотипом сайта

en: The Ubercart store fax number.
ru: Номер факса магазина Ubercart.

en: Help page URL
ru: Адрес страницы помощи

en: Administer store
ru: Управление складом

en: Pane
ru: Панель

en: Added new product line to order.
ru: В заказ добавлена новая строка товара.

en: Added (@qty) @title to order.
ru: (@qty) @title добавлен в заказ.

en: <strong>Role:</strong> @role_name<br />
ru: <strong>Роль:</strong> @role_name<br />

en: The origin location for the shipment.
ru: Начальное расположение посылки.

en: The transportation method used to ship.
ru: Вид перевозки, выбранный для доставки.

en: Shipping options and special instructions.
ru: Указания по доставке и специальные инструкции.

en: The company making the delivery.
ru: Компания, осуществляющая доставку.

en: The time the shipment was sent out.
ru: Время отправки посылки.

en: The time the shipment is expected to be delivered
ru: Ожидаемое время доставки заказа адресату.

en: The cost of the shipment.
ru: Стоимость доставки.

en: The physical weight of the package.
ru: Физический вес упаковки.

en: Comment type
ru: Тип комментария

en: None (original image)
ru: Нет (оригинальное изображение)

en: Return to the front page.
ru: Вернуться на главную страницу.

en: Order number
ru: Номер заказа

en: The title of the product.
ru: Наименование товара.

en: The comparison operator.
ru: Оператор сравнения.

en: Data value
ru: Значение данных

en: The value to compare the data with.
ru: Значение для сравнения данных.

en: Link image to
ru: Изображение как ссылка на

en: Linked to content
ru: Ссылается на материал

en: Linked to file
ru: Ссылается на файл

en: Forever
ru: Навсегда

en: Holy See (Vatican City State)
ru: Святой Престол (Государство-город Ватикан)

en: Iran, Islamic Republic of
ru: Иран, Исламская республика

en: Currency symbol
ru: Символ валюты

en: Nothing
ru: Ничего

en: Weight for @title
ru: Вес @title

en: Issue number
ru: Номер заявки

en: Colón
ru: Колон

en: Authorize only
ru: Только авторизовать

en: Authorize and capture
ru: Авторизовать и получить

en: Order @order-id at @store-name
ru: Заказ @order-id в @store-name

en: Alternate SKU
ru: Альтернативный артикул

en: Copy billing information.
ru: Скопировать платежную информацию

en: Customer view
ru: Просмотр покупателя

en: Include the store name in the "From" line of store e-mails.
ru: Включить название магазина в строке "От" в электронной почте магазина.

en: Include this tax when displaying product prices.
ru: Учитывать данный налог при показе цен на товары.

en: Tax inclusion text
ru: Текст учтённых налогов

en: This text will be displayed near the price to indicate that it includes tax.
ru: Данный текст будет показан рядом с ценой для обозначения, что в ней уже учтены налоги.

en: Delete order
ru: Удалить заказ

en: Credit card type
ru: Тип кредитной карты

en: Delete attribute
ru: Удалить атрибут

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Admin page
ru: Страница администрирования

en: Administer taxes
ru: Управление налогами

en: Tax rates
ru: Налоговые ставки

en: Delete tax rate
ru: Удалить ставку налога

en: Create and edit product attributes and options.
ru: Создание и редактирование атрибутов продукта и опции.

en: Enable checkout.
ru: Включить оформление заказа.

en: Enable anonymous checkout.
ru: Включить оформление заказа для анонимных пользователей.

en: Disable this to force users to log in before the checkout page.
ru: Отключите эту опцию, чтобы заставить пользователей войти в систему до доступа к странице оформления заказа.

en: Completion messages
ru: Сообщения окончания

en: Checkout is disabled.
ru: Оформление заказа отключено

en: Always expand categories.
ru: Всегда раскрывать категории.

en: Display product counts.
ru: Показывать количество товаров.

en: Create custom order status
ru: Создать пользовательский статус заказа

en: Maximum package quantity
ru: Максимальное количество товара

en: At most, how many of these items can fit in your largest box? Orders that exceed this value will be split into multiple packages when retrieving shipping quotes.
ru: Сколько единиц товара вы можете уместить в самой большой вашей коробке? Заказы, превышающие это значение, будут разбиты на несколько упаковок при оформлении.

en: Use 0 to disable the quantity field next to the add to cart button.
ru: Введите "0" для отключения поля количества рядом с кнопкой добавления в корзину.

en: Not shippable
ru: Недоставляемый

en: Store status
ru: Статус магазина

en: Administer orders, products, customers, store settings, etc.
ru: Администрирование заказов, товаров, покупателей, настроек магазина и т.д.

en: Master
ru: Основной

en: Enable to override this field's links.
ru: Включите для переопределения ссылок этого поля.

en: Product Attributes
ru: Атрибуты товара

en: The file you requested does not exist.
ru: Запрошенный вами файл не существует.

en: The user %username
ru: Пользователь %username

en: The IP address %ip
ru: IP-адрес %ip

en: View order number
ru: Просмотр номера заказа

en: Thousands marker
ru: Разделитель тысяч

en: Allow anonymous customers to use an existing account's email address.
ru: Разрешить анонимным покупателям использовать адреса электронной почты существующих учётных записей.

en: If enabled, orders will be attached to the account matching the email address. If disabled, anonymous users using a registered email address must log in or use a different email address.
ru: Если включено, заказы будут прикрепляться к учётной записи с указанным адресом электронной почты. В противном случае, анонимные пользователи, указавшие зарегистрированный адрес электронной почты, должны будут войти на сайт или использовать другой адрес.

en: Require e-mail confirmation for anonymous customers.
ru: Требовать подтверждение по email для анонимных пользователей.

en: Edit catalog display
ru: Редактировать отображение каталога

en: Create a new customer account.
ru: Создать учётную запись нового покупателя.

en: No customer account required.
ru: Не требуется учётная запись покупателя.

en: Customer search
ru: Поиск покупателя

en: Tokens for Ubercart products.
ru: Токены для товаров Ubercart.

en: Synchronized
ru: Синхронизирован

en: Bolivia, Plurinational State of
ru: Многонациональное Государство Боливия

en: Côte d'Ivoire
ru: Кот-д’Ивуар

en: Curaçao
ru: Кюрасао

en: Réunion
ru: Реюньон

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
ru: Святая Елена, Вознесения и Тристан-да-Кунья, острова

en: Sint Maarten
ru: Синт-Мартен

en: Taiwan, Province of China
ru: Тайвань, провинция Китая

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
ru: Венесуэла, Боливарианская Республика

en: Processes payments using 2Checkout.com.
ru: Обрабатывает платежи, используя 2Checkout.com.

en: Processes payments using Authorize.net. Supports AIM and ARB.
ru: Обрабатывает платежи, используя Authorize.net. Поддерживает AIM и ARB.

en: Processes payments using the CyberSource Silent Order POST and Hosted Order Page services.
ru: Обрабатывает платежи, используя сервисы CyberSource Client Order POST и Hosted Order Page.

en: Choose and configure available payment methods.
ru: Выбор и настройка доступных способов оплаты.

en: Processes payments using PayPal Website Payments Standard, Website Payments Pro and Express Checkout.
ru: Обрабатывает платежи, используя Paypal Website Payments Standart, Website Payments Pro и Express Checkout.

en: Creates specialized links to purchase products.
ru: Создает специализированные ссылки на покупку продуктов.

en: Configure the product catalog pages.
ru: Настройка страниц каталога товаров.

en: SKU / Model
ru: Артикул / Модель

en: The product's SKU or model number.
ru: Артикул товара или номер модели.

en: The product's weight.
ru: Вес товара.

en: The product's length.
ru: Длина товара.

en: The product's width.
ru: Ширина товара.

en: The product's height.
ru: Высота товара.

en: The unit of measurement.
ru: Единица измерения.

en: REQUIRED. Provides content types to represent items in an online store.
ru: ОБЯЗАТЕЛЕН. Создаёт тип материалов для представления товаров в интернет-магазине.

en: Provides a content type that groups two or more products together, allowing them to be purchased as a bundle with an optional discount.
ru: Добавляет тип содержимого, в котором группируются два или более продукта, позволяя покупать их одной связкой с возможностью скидки.

en: View reports for store customers.
ru: Просмотр отчётов о заказчиках.

en: View reports for store products.
ru: Просмотр отчётов о товарах.

en: View reports for store sales.
ru: Просмотр отчётов о продажах.

en: Provides reports about your store's sales, customers, and products.
ru: Предоставляет отчёты о продажах вашего магазина, покупателях и товарах.

en: Assigns permanent or expirable roles based on product purchases.
ru: Позволяет постоянно или временно назначать роли пользователям, приобретающим товары.

en: Stock notifications
ru: Оповещение об остатках на складе

en: Manages stock levels of your products.
ru: Управление уровнем запасов своей продукции.

en: Countries and addresses
ru: Страны и адреса

en: Manage available countries and configure address formats.
ru: Управление странами и форматами адресов.

en: Configure basic store settings.
ru: Изменение основных настроек магазина.

en: REQUIRED. Handles store settings and management of your Ubercart site.
ru: ОБЯЗАТЕЛЕН. Настройки и управление магазином Ubercart.

en: View report on sales tax.
ru: Просмотр отчёта по налогу с продаж.

en: Customer canceled this order from the checkout form.
ru: Покупатель отменил данный заказ во время оформления.

en: The physical weight of one product.
ru: Физический вес одного товара.

en: Displays a hierarchical product catalog page and block.
ru: Отображает страницу и блок с иерархическим каталогом товаров.

en: Empty cart
ru: Корзина пуста

en: Encryption key directory
ru: Каталог ключа шифрования

en: Cart item
ru: Элемент корзины

en: Catalog display
ru: Отображение каталога

en: Default download limits
ru: Ограничения скачиваний по умолчанию

en: Expiration type
ru: Тип ограничения срока

en: From the time the role was purchased.
ru: Начиная с момента, когда роль была приобретена.

en: Default role expiration
ru: Окончание срока действия роли

en: Your shopping cart contents have changed. Please review your order and try again.
ru: Содержимое вашей корзины изменилось. Пожалуйста, проверьте свой заказ и попробуйте снова.

en: View and search customer information.
ru: Поиск и просмотр информации о покупателях.

en: Country definitions are up-to-date.
ru: Определения стран актуальны.

en: Add payment method
ru: Добавить способ оплаты

en: Korea, Democratic People's Republic of
ru: Корея, Народно-Демократическая Республика

en: Tanzania, United Republic of
ru: Танзания, Объединённая Республика

en: Enter full or partial information in one or more of the following fields, then press the "Search" button. Search results will match all the provided information.
ru: Введите всю или часть информации в одном или нескольких из следующих полей, а затем нажмите кнопку "Поиск". Результаты поиска будут соответствовать введённой вами информации.

en: Current user or user has permission
ru: Текущий пользователь или пользователь, имеющий разрешения.

en: Product catalog
ru: Каталог товаров

en: Administrative interface for ajax updates to Ubercart forms.
ru: Административный интерфейс для ajax-обновлений Ubercart-форм.

en: payments
ru: платежи

en: A list of products in the order.
ru: Список товаров в заказе.

en: Print button
ru: Кнопка печати

en: Ordered product fields
ru: Поля заказанного товара

en: Enter a valid email address for this order or <a href=":url">click here</a> to login with an existing account and return to checkout.
ru: Укажите ваш действующий email-адрес для этого заказа или <a href=":url">нажмите здесь</a> для входа в существующую учётную запись и продолжите оформление заказа.

en: First image style
ru: Стиль первого изображения

en: <strong>@product-title</strong> added to <a href=":url">your shopping cart</a>.
ru: Товар <strong>@product-title</strong> добавлен в <a href=":url">корзину</a>.

en: <strong>SKU:</strong> @sku<br />
ru: <strong>Артикул:</strong> @sku<br />
