Ubercart (8.x-4.0-alpha3) - en to th translation catalogue (299 entries)

en: Home
th: หน้าแรก

en: Title
th: หัวข้อ

en: Images
th: รูปภาพ

en: user
th: ผู้ใช้

en: Save configuration
th: บันทึกค่า

en: delete
th: ลบ

en: Status
th: สถานะ

en: E-mail
th: อีเมล

en: Delete
th: ลบ

en: Submit
th: ส่งข้อมูล

en: Transaction ID
th: รหัสการทำธุรกรรม

en: Value
th: ค่า

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้งาน

en: Email address
th: ที่อยู่อีเมล

en: Type
th: ประเภท

en: Actions
th: แอคชั่น

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Remove
th: เอาออก

en: Last comment
th: ความคิดเห็นล่าสุด

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Log
th: บันทึกข้อความ

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: Action
th: แอคชั่น

en: Quantity
th: จำนวน

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่

en: File
th: ไฟล์

en: Edit
th: แก้ไข

en: Date
th: วันที่

en: Search
th: ค้นหา

en: None
th: ไม่มี

en: Test
th: นัดหมายเพื่อทดลองสินค้า

en: Message
th: ข้อความ

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: - None -
th: - ไม่มี -

en: Country
th: ประเทศ

en: Weight
th: น้ำหนัก

en: The configuration options have been saved.
th: บันทึกการตั้งค่าแล้ว

en: Variable
th: ตัวแปร

en: Link
th: ลิงค์

en: Required
th: จำเป็น

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: edit
th: แก้ไข

en: Back
th: กลับ

en: Field
th: ช่องรับข้อมูล

en: Label
th: ป้ายชื่อ

en: Save
th: บันทึก

en: Update
th: ปรับปรุง

en: Catalog
th: แคตตาล็อก

en: Time
th: เวลา

en: Views
th: ดู

en: Add
th: เพิ่ม

en: View
th: ดู

en: Format
th: รูปแบบ

en: Display
th: แสดงผล

en: never
th: ไม่เคย

en: Total
th: ทั้งหมด

en: ID
th: ไอดี

en: Statistics
th: สถิติ

en: Unknown
th: ไม่รู้

en: n/a
th: ไม่มีข้อมูล

en: Email
th: อีเมล

en: User ID
th: รหัสผู้ใช้

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Contact
th: ติดต่อ

en: Created
th: สร้างเมื่อ

en: Create
th: สร้าง

en: All
th: ทั้งหมด

en: Logo
th: โลโก้

en: Not found
th: ไม่พบ

en: Host
th: โฮสต์

en: Never
th: ไม่เคย

en: Recipients
th: ผู้รับ

en: Signature
th: ข้อความลงท้าย

en: Location
th: สถานที่ตั้ง

en: File ID
th: รหัสไฟล์

en: E-mail address
th: อีเมล

en: Average
th: เฉลี่ย

en: N/A
th: ไม่มี

en: configure
th: ตั้งค่า

en: Width
th: ความกว้าง

en: Height
th: ความสูง

en: Month
th: เดือน

en: Price
th: ราคา

en: Customer
th: ลูกค้า

en: Unlimited
th: ไม่จำกัด

en: Add to cart
th: หยิบใส่ตะกร้า

en: Phone
th: โทรศัพท์

en: Address
th: ที่อยู่

en: State
th: รัฐ

en: Invoice
th: ใบส่งของ

en: Code
th: รหัส

en: Payment
th: เงื่อนไขชำระเงิน

en: Payments
th: การชำระเงิน

en: Store
th: ร้านค้า

en: Company
th: บริษัท

en: node
th: โหนด

en: Mon
th: จ

en: Start date
th: วันที่เริ่มต้น

en: End date
th: วันที่สิ้นสุด

en: Configuration
th: กำหนดค่า

en: Other
th: อื่นๆ

en: First name
th: ชื่อ

en: Last name
th: นามสกุล

en: Save changes
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: Clone
th: โคลน

en: Operator
th: ผู้ประกอบการ

en: Order
th: เรียงตาม

en: Do not display
th: ไม่ต้องแสดง

en: Anonymous users
th: ผู้ใช้ที่ไม่ระบุชื่อ

en: Close
th: ปิด

en: Expiration
th: วันหมดอายุ

en: Duration
th: เวลาสอบ

en: City
th: จังหวัด

en: Postal code
th: รหัสไปรษณีย์

en: American Samoa
th: อเมริกันซามัว

en: Georgia
th: จอร์เจีย

en: Guam
th: กวม

en: Marshall Islands
th: หมู่เกาะมาร์แชลล์

en: Northern Mariana Islands
th: หมู่เกาะนอร์เทิร์นมาเรียนา

en: Palau
th: ปาเลา

en: Puerto Rico
th: เปอร์โตริโก

en: Thailand
th: ไทย

en: Virgin Islands
th: หมู่เกาะเวอร์จิน

en: Full name
th: ชื่อเต็ม

en: Dimension
th: มิติ

en: Spanish
th: ภาษาสเปน

en: Countries
th: ประเทศ

en: The changes have been saved.
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลงแล้ว

en: Text field
th: ช่องข้อความ

en: Workflow
th: ขั้นตอนการทำงาน

en: None.
th: ไม่มี

en: The settings have not been saved because of the errors.
th: การตั้งค่าไม่ถูกบันทึกเนื่องจากมีข้อผิดพลาด

en: Select one...
th: กรุณาเลือก...

en: Units
th: หน่วย

en: Your item(s) have been updated.
th: รายการของคุณได้รับการอัพเดทแล้ว

en: Cart
th: ตะกร้า

en: Credit card details
th: รายละเอียดบัตรเครดิต

en: Changed
th: เปลี่ยน

en: Date created
th: วันที่สร้าง

en: Completed
th: เรียบร้อยแล้ว

en: Products
th: รูปสินค้า

en: day(s)
th: วัน

en: week(s)
th: สัปดาห์

en: Processing
th: กำลังดำเนินการ

en: Select
th: เลือก

en: Alabama
th: แอละแบมา

en: Alaska
th: อะแลสกา

en: Arizona
th: แอริโซนา

en: Arkansas
th: อาร์คันซอ

en: California
th: แคลิฟอร์เนีย

en: Colorado
th: โคโลราโด

en: Connecticut
th: คอนเนตทิคัต

en: Delaware
th: เดลาแวร์

en: Florida
th: ฟลอริดา

en: Hawaii
th: ฮาวาย

en: Idaho
th: ไอดาโฮ

en: Illinois
th: อิลลินอยส์

en: Indiana
th: อินดีแอนา

en: Iowa
th: ไอโอวา

en: Kansas
th: แคนซัส

en: Kentucky
th: เคนทักกี

en: Louisiana
th: ลุยเซียนา

en: Maine
th: เมน

en: Maryland
th: แมริแลนด์

en: Massachusetts
th: แมสซาชูเซตส์

en: Michigan
th: มิชิแกน

en: Minnesota
th: มินนิโซตา

en: Mississippi
th: มิสซิสซิปปี

en: Missouri
th: มิสซูรี

en: Montana
th: มอนแทนา

en: Nebraska
th: เนแบรสกา

en: Nevada
th: เนวาดา

en: New Hampshire
th: นิวแฮมป์เชียร์

en: New Jersey
th: นิวเจอร์ซีย์

en: New Mexico
th: นิวเม็กซิโก

en: New York
th: นิวยอร์ก

en: North Carolina
th: นอร์ทแคโรไลนา

en: North Dakota
th: นอร์ทดาโคตา

en: Ohio
th: โอไฮโอ

en: Oklahoma
th: โอคลาโฮมา

en: Oregon
th: ออริกอน

en: Pennsylvania
th: เพนซิลเวเนีย

en: Rhode Island
th: โรดไอแลนด์

en: South Carolina
th: เซาท์แคโรไลนา

en: South Dakota
th: เซาท์ดาโคตา

en: Tennessee
th: เทนเนสซี

en: Texas
th: เทกซัส

en: Utah
th: ยูทาห์

en: Vermont
th: เวอร์มอนต์

en: Virginia
th: เวอร์จิเนีย

en: Washington
th: วอชิงตัน

en: West Virginia
th: เวสต์เวอร์จิเนีย

en: Wisconsin
th: วิสคอนซิน

en: Wyoming
th: ไวโอมิง

en: Canceled
th: ยกเลิก

en: Rate
th: ให้คะแนน

en: year(s)
th: ปี

en: Packages
th: แพคเกจ

en: Package
th: แพคเกจ

en: Add role
th: เพิ่มระดับผู้ใช้

en: Alberta
th: แอลเบอร์ตา

en: British Columbia
th: บริติชโคลัมเบีย

en: Manitoba
th: แมนิโทบา

en: New Brunswick
th: นิวบรันสวิก

en: Northwest Territories
th: นอร์ทเวสต์เทร์ริทอรีส์

en: Nova Scotia
th: โนวาสโกเชีย

en: Nunavut
th: นูนาวุต

en: Ontario
th: ออนแทรีโอ

en: Prince Edward Island
th: ปรินซ์เอดเวิร์ดไอแลนด์

en: Quebec
th: ควิเบก

en: Saskatchewan
th: ซัสแคตเชวัน

en: Yukon Territory
th: ยูคอนเทร์ริทอรี

en: Machine name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: Print
th: พิมพ์

en: Locked
th: ถูกล็อค

en: Data
th: ข้อมูล

en: Billing information
th: ข้อมูลใบเสร็จ

en: Reports
th: รายงานสถานะ

en: Contact name
th: ชื่อผู้ติดต่อ

en: Payment method title
th: ชื่อวิธีการชำระเงิน

en: Order complete
th: การสั่งซื้อเสร็จเรียบร้อย

en: File download
th: วิธีการดาวน์โหลด

en: Credit card
th: บัตรเครดิต

en: Subtotal:
th: ยอดรวม

en: Credit card encryption
th: การเข้ารหัสบัตรเครดิต

en: Credit card/eCheck
th: บัตรเครดิต/eCheck

en: Select your payment type:
th: เลือกวิธีชำระเงิน:

en: Online check
th: เช็คออนไลน์

en: Language preference
th: ตั้งค่าส่วนตัวเกี่ยวกับภาษา

en: Allow customers to choose to pay by credit card or online check.
th: อนุญาติให้ลูกค้าเลือกชำระด้วยบัตรเครดิตหรือออนไลน์เช็ค

en: credit card
th: บัตรเครดิต

en: Order @order_id
th: รายาการสั่งซื้อที่ @order_id

en: Credit card:
th: บัตรเครดิต:

en: Enter the owner name as it appears on the card.
th: ใส่ชื่อที่ปรากฎอยู่บนบัตรเครดิต

en: You have entered an invalid credit card number.
th: คุณใส่หมายเลขบัตรเครดิตไม่ถูกต้อง

en: The start date you entered is invalid.
th: คุณใส่วันที่เริ่มต้นไม่ถูกต้อง

en: The credit card you entered has expired.
th: บัตรเครดิตของท่านหมดอายุแล้ว

en: You have entered an invalid CVV number.
th: คุณต้องใส่เลข CVV ที่ภูกต้อง

en: You must enter the issuing bank for that card.
th: คุณต้องใส่ชื่อธนาคารผู้ออกบัตร

en: Order status
th: สถานะการสั่งซื้อ

en: Card type
th: ชนิดบัตร

en: Card owner
th: เจ้าของบัตร

en: Card number
th: หมายเลขบัตร

en: What's the CVV?
th: CVV คือ ?

en: Close this window
th: ปิดหน้าต่างนี้

en: Submit order
th: ส่งการสั่งซื้อ

en: Calculate shipping cost
th: ค่าจัดส่ง

en: Click to calculate shipping
th: คลิกเพื่อคำนวณค่าจัดส่ง

en: Password field is required.
th: จำเป็นต้องกรอกรหัสผ่าน

en: Order information will be sent to your account e-mail listed below.
th: ข้อมูลการสั่งซื้อจะถูกส่งไปยังอีเมลของคุณต่อไปนี้

en: Confirm password
th: ยืนยันรหัสผ่าน

en: My billing information is the same as my delivery information.
th: ข้อมูลใบเสร็จของฉันเหมือนกับข้อมูลการส่งสินค้าของฉัน

en: There are no products in your shopping cart.
th: ไม่มีสินค้าในตะกร้าสินค้าของคุณ

en: Cart contents
th: สิ่งของในตะกร้า

en: Delivery information
th: ข้อมูลการส่งสินค้า

en: Send e-mail notification on update.
th: ส่งอีเมลแจ้งเตือนเมื่อมีการอัพเดท

en: View invoice
th: ดูใบส่งของ

en: Mail invoice
th: อีเมลใบส่งของ

en: Products Subtotal:
th: ผลิตภัณฑ์ผลรวม

en: Distrito Federal
th: เฟเดอรัลดิสตริกต์

en: Acre
th: อาเกร

en: Alagoas
th: อาลาโกอัส

en: Amazonas
th: อามาโซนัส

en: Bahia
th: บาเยีย

en: Minas Gerais
th: มีนัสเชไรส์

en: Mato Grosso do Sul
th: มาตูโกรสซูโดซูล

en: Mato Grosso
th: มาตูโกรสซู

en: Para
th: ปารา

en: Pernambuco
th: เปร์นัมบูกู

en: Rio de Janeiro
th: รีโอเดจาเนโร

en: Rio Grande do Norte
th: รีโอกรันดีโดนอร์เต

en: Roraima
th: รอไรมา

en: Rio Grande do Sul
th: รีโอกรันดีโดซูล

en: Santa Catarina
th: ซันตากาตารีนา

en: Sergipe
th: เซร์ชิเป

en: Tocantins
th: โตกันตินส์

en: Order total
th: รวมทั้งหมด

en: The comment body.
th: เนื้อความของความคิดเห็น

en: - Any -
th: - อื่น ๆ -

en: Machine-readable name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: %name must be a number.
th: %name ต้องเป็นตัวเลข

en: Store information
th: รายละเอียดของร้านค้า

en: Date changed
th: วันที่เปลี่ยนแปลง

[ctx: cheque]
en: Check
th: เช็ค

[ctx: cheque]
en: Check payment policy
th: นโยบายการชำระเงินด้วยเช็ค

en: View all orders
th: ดูรายการสั่งซื้อทั้งหมด

en: Create orders
th: สร้างรายการสั่งซื้อ

en: Edit orders
th: แก้ไขรายการสั่งซื้อ

en: Delete orders
th: ลบรายการสั่งซื้อ

en: View reports
th: ดูรายงาน

en: decreased
th: ลดลง

en: increased
th: เพิ่มขึ้น

en: Comment type
th: ประเภทของการแสดงความคิดเห็น

en: Forever
th: ตลอดไป

en: Nothing
th: ไม่มีอะไร

en: Weight for @title
th: ลำดับความสำคัญของ  %title

en: Your password
th: รหัสผ่านของคุณ
