UI Patterns (2.0.0-alpha1) - en to ja translation catalogue (39 entries)

en: User interface
ja: ユーザーインターフェース

en: Delete
ja: 削除

en: Type
ja: タイプ

en: List
ja: リスト

en: Description
ja: 説明

en: Links
ja: リンク

en: Number
ja: 数値

en: - None -
ja: - なし -

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: View
ja: ビュー

en: Path
ja: パス

en: Menu
ja: メニュー

en: Text
ja: テキスト

en: Component
ja: コンポーネント

en: Components
ja: コンポーネント

en: Unknown
ja: 不明

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Url
ja: URL

en: Textfield
ja: テキストフィールド

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Color
ja: 色

en: Attributes
ja: 属性

en: String
ja: 文字列

en: Token
ja: トークン

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Entity
ja: エンティティ

en: Empty
ja: 空

en: Select
ja: 選択

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Formatter
ja: フォーマッター

en: Boolean
ja: 真偽値

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Available components
ja: 利用可能なコンポーネント

en: Checkboxes
ja: チェックボックス(複数)

en: Weight for row @number
ja: 行 @row のウェイト

en: Override the output of this field with custom text
ja: このフィールドの出力を、指定の文字列で上書き

en: Initial visibility level
ja: 初期表示レベル

en: Number of levels to display
ja: 表示するレベル数
