UI Patterns (2.0.0-alpha1) - en to nl translation catalogue (37 entries)

en: User interface
nl: Gebruikersinterface

en: Delete
nl: Verwijderen

en: List
nl: Lijst

en: Description
nl: Beschrijving

en: Number
nl: Getal

en: - None -
nl: - Geen -

en: Name
nl: Naam

en: View
nl: Weergeven

en: Path
nl: Pad

en: Text
nl: Tekst

en: Component
nl: Besturingselement

en: Components
nl: Componenten

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: Url
nl: URL

en: Textfield
nl: Tekstveld

en: Unlimited
nl: Onbeperkt

en: Color
nl: Kleur

en: Attributes
nl: Attributen

en: String
nl: Tekenreeks

en: Replacement patterns
nl: Vervangingspatronen

en: Entity
nl: Entiteit

en: Empty
nl: Leeg

en: Select
nl: Selecteren

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Formatter
nl: Opmaakhulpmiddel

en: Checkbox
nl: Keuzevakje

en: Available components
nl: Beschikbare besturingselementen

en: Wysiwyg
nl: WYSIWYG

en: Checkboxes
nl: Keuzevakjes

en: Field label
nl: Veldlabel

en: Weight for row @number
nl: Gewicht voor regel @number

en: Override the output of this field with custom text
nl: Uitvoer van dit veld herschrijven

en: Initial visibility level
nl: Initiëel zichtbaarheidsniveau

en: Number of levels to display
nl: Aantal te tonen niveaus

en: Toggle Actions
nl: Acties wisselen

en: Field %field_name exists but is missing a corresponding field definition and may be misconfigured.
nl: Het veld %field_name bestaat  maar de bijbehorende velddefinitie ontbreekt en het veld kan dus verkeerd ingesteld zijn.
