UI Patterns (2.0.0-alpha1) - en to oc translation catalogue (30 entries)

en: User interface
oc: Interfàcia de l'utilizaire

en: Delete
oc: Suprimir

en: Type
oc: Tipe

en: List
oc: Listar

en: Description
oc: Descripcion

en: Links
oc: Ligams

en: Number
oc: Nombre

en: - None -
oc: - Pas cap -

en: Name
oc: Nom

en: Label
oc: Etiqueta

en: View
oc: Veire

en: Path
oc: Camin

en: Menu
oc: Menú

en: Text
oc: Tèxte

en: Unknown
oc: Desconegut

en: Breadcrumb
oc: Fial d'Ariana

en: Url
oc: URL

en: Unlimited
oc: Illimitat

en: String
oc: Cadena de caractèrs

en: Token
oc: Geton (token)

en: Replacement patterns
oc: Motius de remplaçament

en: Entity
oc: Entitat

en: Empty
oc: Void

en: Select
oc: Seleccionar

en: Machine name
oc: Nom sistèma

en: Formatter
oc: Aisina de mesa en forma

en: Checkboxes
oc: Casas de marcar

en: Variant
oc: Varianta

en: View row
oc: Veire la linha

en: Weight for row @number
oc: Pes de la fila @number
