UI Patterns (2.0.0-alpha1) - en to ru translation catalogue (45 entries)

en: User interface
ru: Интерфейс пользователя

en: Delete
ru: Удалить

en: Type
ru: Тип

en: List
ru: Список

en: Description
ru: Описание

en: Links
ru: Ссылки

en: Number
ru: Число

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Name
ru: Название

en: Label
ru: Метка

en: View
ru: Просмотр

en: Path
ru: Путь

en: Menu
ru: Меню

en: Text
ru: Текст

en: Component
ru: Компонент

en: Components
ru: Компоненты

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Breadcrumb
ru: Строка навигации

en: Url
ru: Url-адрес

en: Textfield
ru: Текстовое поле

en: Unlimited
ru: Неограничено

en: Color
ru: Цвет

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: String
ru: Строка

en: Links:
ru: Ссылки:

en: Token
ru: Токен

en: Replacement patterns
ru: Подстановочные шаблоны

en: Entity
ru: Сущность

en: Empty
ru: Пусто

en: Select
ru: Выбрать

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Formatter
ru: Форматер

en: Boolean
ru: Логическое

en: Checkbox
ru: Флажок

en: Available components
ru: Доступные компоненты

en: Checkboxes
ru: Блоки флажков

en: Slot
ru: Позиция

en: Variant
ru: Вариант

en: Field label
ru: Метка поля

en: View row
ru: Просмотреть строку

en: Weight for row @number
ru: Вес строки @number

en: Override the output of this field with custom text
ru: Переопределить вывод этого поля пользовательским текстом

en: Initial visibility level
ru: Начальный уровень видимости

en: Number of levels to display
ru: Количество уровней для отображения

en: Field %field_name exists but is missing a corresponding field definition and may be misconfigured.
ru: Поле %field_name существует, но в нём отсутствуют некоторые параметры, возможно оно неправильно настроено.
