UI Patterns (2.0.0-alpha1) - en to tr translation catalogue (38 entries)

en: User interface
tr: Kullanıcı arayüzü

en: Delete
tr: Sil

en: Type
tr: Tip

en: List
tr: Liste

en: Description
tr: Açıklama

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Number
tr: Sayı

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: View
tr: Görüntüle

en: Path
tr: Yol

en: Menu
tr: Menü

en: Text
tr: Metin

en: Component
tr: Bileşen

en: Components
tr: Bileşenler

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Textfield
tr: Metin alanı

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Color
tr: Renk

en: Attributes
tr: Nitelikler

en: String
tr: Dize

en: Links:
tr: Bağlantılar

en: Token
tr: Simge

en: Replacement patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Entity
tr: Nesne

en: Empty
tr: Boş

en: Select
tr: Seç

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Formatter
tr: Biçimleyici

en: Boolean
tr: Mantıksal

en: View row
tr: Satırı gör

en: Weight for row @number
tr: Satır @number için ağırlık

en: Override the output of this field with custom text
tr: Bu alanın çıktısını özel metinle geçersiz kıl

en: Initial visibility level
tr: Başlangıçtaki görünürlük düzeyi

en: Number of levels to display
tr: Görüntülenecek düzey sayısı

en: Field %field_name exists but is missing a corresponding field definition and may be misconfigured.
tr: %field_name alanı mevcut ancak karşılık gelen bir alan tanımlaması eksik ve/veya yanlış yapılandırılmış olabilir.
