UI Patterns (2.0.0-alpha2) - en to cy translation catalogue (20 entries)

en: User interface
cy: Rhyngwyneb defnyddwyr

en: Delete
cy: Dileu

en: Type
cy: Math

en: List
cy: Rhestr

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: Links
cy: Dolenni

en: Number
cy: Rhif

en: - None -
cy: - Dim -

en: Name
cy: Enw

en: Field
cy: Maes

en: Path
cy: Llwybr

en: Menu
cy: Dewislen

en: Component
cy: Cydran

en: Unknown
cy: Anhysbys

en: Unlimited
cy: Diderfyn

en: Color
cy: Lliw

en: String
cy: Llinyn

en: Empty
cy: Gwag

en: Select
cy: Dewis

en: Available components
cy: Cydrannau sydd ar gael
