UI Patterns (2.0.0-alpha2) - en to uk translation catalogue (44 entries)

en: User interface
uk: Інтерфейс користувача

en: Delete
uk: Видалити

en: Development
uk: Розробка

en: Type
uk: Тип

en: List
uk: Список

en: Description
uk: Опис

en: Links
uk: Посилання

en: Number
uk: Число

en: - None -
uk: - Немає -

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: URL
uk: URL-адреса

en: Path
uk: Шлях

en: Menu
uk: Меню

en: Component
uk: Компонент

en: Components
uk: Компоненти

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Breadcrumb
uk: Рядок навіґації

en: Textfield
uk: Текстове поле

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Color
uk: Колір

en: Attributes
uk: Атрибути

en: String
uk: Рядок

en: Links:
uk: Посилання:

en: Token
uk: Замінник

en: Entity
uk: Сутність

en: Empty
uk: Порожньо

en: Select
uk: Вибір

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Others
uk: Інші

en: Formatter
uk: Форматер

en: Boolean
uk: Булева змінна

en: Checkbox
uk: Прапорець

en: Available components
uk: Доступні компоненти

en: Checkboxes
uk: Прапорці

en: Slot
uk: Позиція

en: Variant
uk: Варіант

en: Field formatter
uk: Форматер поля

en: View field
uk: Переглянути поле

en: Weight for row @number
uk: Вага рядку @number

en: Replaces
uk: Заміщує

en: Initial visibility level
uk: Початковий рівень видимості

en: Number of levels to display
uk: Кількість рівнів для відображення
