UI Patterns (2.0.0-alpha3) - en to pt translation catalogue (54 entries)

en: User interface
pt: Interface do utilizador

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Overview
pt: Vista global

en: Links
pt: Ligações

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: View
pt: Mostrar

en: Component
pt: Componente

en: Components
pt: Componentes

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Breadcrumb
pt: Navegação estrutural

en: Url
pt: URL

en: Filter
pt: Filtro

en: Severity
pt: Severidade

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Fields
pt: Campos

en: Textfield
pt: Campo de texto

en: Line
pt: Linha

en: Details
pt: Detalhes

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Attributes
pt: Atributos

en: String
pt: Expressão

en: Links:
pt: Ligações:

en: Source
pt: Fonte

en: Entity
pt: Entidade

en: Empty
pt: Vazio

en: Forbidden
pt: Proibido

en: Select
pt: Selecionar

en: Context
pt: Contexto

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Others
pt: Outras

en: - Select -
pt: - Selecionar -

en: Formatter
pt: Formatador

en: Boolean
pt: Boleano

en: Checkbox
pt: A caixa de selecção

en: Available components
pt: Componentes disponíveis

en: Checkboxes
pt: Caixas de seleção

en: Variant
pt: Variante

en: Field formatter
pt: Formatador de campo

en: Filter messages
pt: Filtrar mensagens

en: Conditional rules
pt: Regras condicionais

en: Weight for row @number
pt: Peso da linha @number

en: Absolute URL
pt: URL absoluto

en: Entity link
pt: Link da entidade

en: Initial visibility level
pt: Nível de visibilidade inicial

en: Number of levels to display
pt: Número de níveis a mostrar

en: Foo description.
pt: Descrição Foo
