UI Patterns (2.0.0-beta1) - en to it translation catalogue (50 entries)

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Development
it: Sviluppo

en: Type
it: Tipo

en: List
it: Elenco

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Overview
it: Panoramica

en: Links
it: Collegamenti

en: Number
it: Numero

en: Message
it: Messaggio

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Required
it: Obbligatorio

en: Name
it: Nome

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: View
it: Visualizza

en: Path
it: Percorso

en: Component
it: Componente

en: Components
it: Componenti

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: All
it: Tutti

en: Block
it: Blocco

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Filter
it: Filtra

en: Severity
it: Rilevanza

en: Fields
it: Campi

en: Textfield
it: Campo testo

en: Line
it: Riga

en: Details
it: Dettagli

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Attributes
it: Attributi

en: String
it: Testo

en: Source
it: Sorgente

en: Entity
it: Entità

en: Empty
it: Vuoto

en: Select
it: Scegliere

en: Context
it: Contesto

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Formatter
it: Formattatore

en: Boolean
it: Booleano

en: Available components
it: Componenti disponibili

en: Variant
it: Variante

en: Field label
it: Etichetta del campo

en: Field formatter
it: Formattatore del campo

en: Conditional rules
it: Regole condizionali

en: Weight for row @number
it: Peso per la riga @number

en: Absolute URL
it: URL assoluto

en: @name field is required.
it: Il campo @name è obbligatorio.

en: Entity link
it: Collegamento entità
