UI Patterns (SDC in Drupal UI) (2.0.3) - en to ja translation catalogue (62 entries)

en: User interface
ja: ユーザーインターフェース

en: Title
ja: タイトル

en: Type
ja: タイプ

en: List
ja: リスト

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Links
ja: リンク

en: Number
ja: 数値

en: - None -
ja: - なし -

en: Required
ja: 必須

en: Name
ja: 名前

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: View
ja: ビュー

en: Path
ja: パス

en: Menu
ja: メニュー

en: Component
ja: コンポーネント

en: Components
ja: コンポーネント

en: Unknown
ja: 不明

en: All
ja: すべて

en: Block
ja: ブロック

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Url
ja: URL

en: From
ja: 送信元

en: Field name
ja: フィールド名

en: Fields
ja: フィールド

en: Textfield
ja: テキストフィールド

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Other
ja: その他

en: Attributes
ja: 属性

en: String
ja: 文字列

en: Undefined
ja: 未定義

en: Token
ja: トークン

en: Menu Name
ja: メニュー名

en: Source
ja: ソース

en: Entity
ja: エンティティ

en: Empty
ja: 空

en: Not available
ja: 利用不可

en: Select
ja: 選択

en: Values
ja: 値

en: Context
ja: コンテキスト

en: Identifier
ja: 識別子

en: Others
ja: その他

en: Field Name
ja: フィールド名

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Formatter
ja: フォーマッター

en: Boolean
ja: 真偽値

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Available components
ja: 利用可能なコンポーネント

en: - All -
ja: - 全て -

en: Checkboxes
ja: チェックボックス(複数)

en: The title of the view.
ja: 表示のタイトル

en: Field formatter
ja: フィールドフォーマッター

en: Weight for row @number
ja: 行 @row のウェイト

en: Absolute URL
ja: 絶対URL

en: @name field is required.
ja: @name フィールドは必須項目です。

en: Third party settings
ja: サードパーティ設定

en: %name field is not in the right format.
ja: %nameフィルドは有効なフォーマットではありません。

en: String value
ja: 文字列値

en: Entity link
ja: エンティティリンク

en: Initial visibility level
ja: 初期表示レベル

en: Number of levels to display
ja: 表示するレベル数
