UI Patterns (SDC in Drupal UI) (2.0.4) - en to it translation catalogue (78 entries)

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: List
it: Elenco

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Enabled
it: Attivato

en: Overview
it: Panoramica

en: Edit
it: Modifica

en: Links
it: Collegamenti

en: Number
it: Numero

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Required
it: Obbligatorio

en: Parent
it: Genitore

en: Name
it: Nome

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Update
it: Aggiorna

en: View
it: Visualizza

en: Path
it: Percorso

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Region
it: Regione

en: Component
it: Componente

en: Components
it: Componenti

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Before
it: Prima

en: After
it: Dopo

en: All
it: Tutti

en: Block
it: Blocco

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: From
it: Da

en: Field name
it: Nome del campo

en: Fields
it: Campi

en: Widget settings
it: Impostazioni widget

en: Textfield
it: Campo testo

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Other
it: Altro

en: Attributes
it: Attributi

en: String
it: Testo

en: Provider
it: Fonte esterna

en: Undefined
it: Non definito

en: Source
it: Sorgente

en: Entity
it: Entità

en: Empty
it: Vuoto

en: Not available
it: Non disponibile

en: Select
it: Scegliere

en: Plugin settings
it: Impostazioni plugin

en: Values
it: Valori

en: Context
it: Contesto

en: Identifier
it: Identificativo

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Formatter
it: Formattatore

en: Boolean
it: Booleano

en: Available components
it: Componenti disponibili

en: - All -
it: - Tutto -

en: Variant
it: Variante

en: Field label
it: Etichetta del campo

en: Field formatter
it: Formattatore del campo

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Weight for row @number
it: Peso per la riga @number

en: Label display for @title
it: Etichetta visibile all'utente per @title

en: Parents for @title
it: Genitori di @title

en: Absolute URL
it: URL assoluto

en: Manage form display
it: Gestione visualizzazione form

en: Third party settings
it: Impostazioni di terze parti

en: %name field is not in the right format.
it: Il campo %name non è nel formato corretto.

en: Plugin for @title
it: Plugin per @title

en: Format type machine name
it: Nome macchina del tipo di formato

en: Label setting machine name
it: Nome macchina delle impostazioni dell'etichetta

[ctx: Plural]
en: Disabled
it: Disattivati

en: Entity link
it: Collegamento entità

en: There are no @label yet.
it: Non ci sono ancora @label.
