UI Patterns (SDC in Drupal UI) (2.0.4) - en to tr translation catalogue (82 entries)

en: User interface
tr: Kullanıcı arayüzü

en: Title
tr: Başlık

en: Status
tr: Durum

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: Type
tr: Tip

en: List
tr: Liste

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Enabled
tr: Etkin

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: Edit
tr: Düzenle

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Number
tr: Sayı

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Required
tr: Zorunlu

en: Parent
tr: Üst öge

en: Name
tr: İsim

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Update
tr: Güncelle

en: View
tr: Görüntüle

en: Path
tr: Yol

en: Refresh
tr: Yenile

en: Region
tr: Bölge

en: Menu
tr: Menü

en: Component
tr: Bileşen

en: Components
tr: Bileşenler

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Before
tr: Önce

en: After
tr: Sonra

en: All
tr: Tümü

en: Block
tr: Blok

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: From
tr: Kimden

en: Field name
tr: Alan adı

en: Fields
tr: Alanlar

en: Widget settings
tr: Arayüz nesnesi (widget) ayarları

en: Textfield
tr: Metin alanı

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Other
tr: Diğer

en: Attributes
tr: Nitelikler

en: String
tr: Dize

en: Links:
tr: Bağlantılar

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Undefined
tr: Tanımsız

en: Token
tr: Simge

en: Source
tr: Kaynak

en: Entity
tr: Nesne

en: Empty
tr: Boş

en: Not available
tr: Mevcut değil

en: Select
tr: Seç

en: Display all
tr: Hepsini göster

en: Plugin settings
tr: Eklenti ayarları

en: Values
tr: Değerler

en: Context
tr: Bağlam (Context)

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Formatter
tr: Biçimleyici

en: Boolean
tr: Mantıksal

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Field formatter
tr: Alan biçimleyici

en: View field
tr: Gösterim alanı

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: Weight for row @number
tr: Satır @number için ağırlık

en: Label display for @title
tr: @title için etiket görünümü

en: Parents for @title
tr: @title için üst ögeler

en: Absolute URL
tr: Mutlak URL

en: Manage form display
tr: Form görünümünü yönet

en: Third party settings
tr: Üçüncü parti ayarları

en: %name field is not in the right format.
tr: %name alanı doğru biçimde değil.

en: Plugin for @title
tr: @title için eklenti

en: Format type machine name
tr: Biçim türü makine adı

en: Region for @title
tr: @title için bölge

[ctx: Plural]
en: Disabled
tr: Devre dışı

en: Entity link
tr: Varlık bağlantısı

en: Initial visibility level
tr: Başlangıçtaki görünürlük düzeyi

en: Number of levels to display
tr: Görüntülenecek düzey sayısı

en: There are no @label yet.
tr: Henüz @label yok.
