UI Patterns (SDC in Drupal UI) (8.x-1.0-beta5) - en to nl translation catalogue (16 entries)

en: User interface
nl: Gebruikersinterface

en: Description
nl: Beschrijving

en: Weight
nl: Gewicht

en: Field
nl: Veld

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Default
nl: Standaard

en: Fields
nl: Velden

en: Destination
nl: Bestemming

en: Pattern
nl: Patroon

en: Source
nl: Bron

en: Plugin
nl: Plug-in

en: Hide empty fields
nl: Verberg lege velden

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
nl: Geen velden, labels of opmaak tonen voor velden die leeg zijn.

en: - Hidden -
nl: - Verborgen -

en: Provide default field wrapper elements
nl: Levert standaard veldwrapper-elementen

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
nl: Indien uitgevinkt zullen velden, labels en veld-label-combinaties geen HTML-wrapper krijgen, tenzij de HTML-elementen voor het betreffende veld zijn aangepast. Hiermee kan de standaard geproduceerde markup eenvoudig worden beperkt. Het toepassen van CSS wordt daarentegen lastiger.
