UI Patterns (8.x-1.0-beta6) - en to tr translation catalogue (34 entries)

en: User interface
tr: Kullanıcı arayüzü

en: Title
tr: Başlık

en: Type
tr: Tip

en: Description
tr: Açıklama

en: Articles
tr: Makaleler

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Default
tr: Varsayılan

en: Core
tr: Çekirdek

en: Page
tr: Sayfa

en: Fields
tr: Alanlar

en: Desc
tr: Azalan

en: Destination
tr: Hedef

en: Pattern
tr: Örüntü

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Source
tr: Kaynak

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Apply
tr: Uygula

en: Subtitle
tr: Alt başlık

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Hide empty fields
tr: Boş alanları gizle

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
tr: Boş olan alanlar için alanlar, etiketler ya da biçimlemeyi görüntüleme.

en: - Hidden -
tr: - Gizli -

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Provide default field wrapper elements
tr: Varsayılan alan sarıcı öğelerini sağla

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
tr: İşaretlenmezse, HTML öğelerini özelleştirmek için yapılandırılmamış alanlar, alan, etiket ve alanı + etiket sarıcıları için sarıcı almaz. Görünümün varsayılan olarak sağladığı biçimleme miktarını hızla azaltmak için, CSS'nin uygulanmasını zorlaştırma karşılığında, bu öğeyi kullanabilirsiniz.
