UI Patterns (8.x-1.0-beta7) - en to fr translation catalogue (27 entries)

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Title
fr: Titre

en: Links
fr: Liens

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Weight
fr: Poids

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Default
fr: Par défaut

en: Core
fr: Cœur

en: Fields
fr: Champs

en: Pattern
fr: Motif

en: Sort by
fr: Trier par

en: Apply
fr: Appliquer

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Offset
fr: Décalage

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Hide empty fields
fr: Masquer les champs vides

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
fr: Ne pas afficher les champs, libellés ou balises des champs vides.

en: - Hidden -
fr: - Masqué -

en: Master
fr: Principal

en: Field templates
fr: Gabarits de champ

en: Provide default field wrapper elements
fr: Fournir les éléments par défaut des enveloppes de champs

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fr: Si non coché, les champs qui ne sont pas configurés pour personnaliser leur élément HTML n'obtiendront aucune enveloppe (wrapper) ni pour leur champ, ni pour leur libellé ni pour le champ + libellé. Vous pouvez utiliser ceci pour rapidement réduire le nombre de balises que fournit la vue par défaut, au risque de rendre plus difficile l'application des CSS.

en: Views row
fr: Ligne de Views
