UI Patterns (8.x-1.0-rc1) - en to pt translation catalogue (30 entries)

en: User interface
pt: Interface do utilizador

en: Title
pt: Título

en: Type
pt: Tipo

en: Description
pt: Descrição

en: Articles
pt: Artigos

en: Links
pt: Ligações

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Weight
pt: Peso

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Etiqueta

en: Preview
pt: Pré-visualização

en: Default
pt: Predefinido

en: Core
pt: Núcleo

en: Page
pt: Página

en: Fields
pt: Campos

en: Desc
pt: Descendente

en: Destination
pt: Destino

en: Pattern
pt: Padrão

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Source
pt: Fonte

en: Apply
pt: Aplicar

en: Subtitle
pt: Subtítulo

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Hide empty fields
pt: Ocultar campos vazios

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
pt: Não exibir campos, etiquetas ou markup em campos vazios.

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal
