UI Patterns (8.x-1.0-rc2) - en to ja translation catalogue (34 entries)

en: User interface
ja: ユーザーインターフェース

en: Delete
ja: 削除

en: Type
ja: タイプ

en: Description
ja: 説明

en: Articles
ja: 記事

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Weight
ja: ウェイト

en: Name
ja: 名前

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Default
ja: デフォルト

en: Core
ja: コア

en: Panels
ja: パネル

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Page
ja: ページ

en: Fields
ja: フィールド

en: Desc
ja: 降順

en: Destination
ja: 行き先

en: Pattern
ja: パターン

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Source
ja: ソース

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Apply
ja: 適用

en: Offset
ja: オフセット

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Hide empty fields
ja: 空のフィールドを非表示

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
ja: 内容が含まれていないフィールドを、ラベルやマークアップも含めて表示しません。

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Provide default field wrapper elements
ja: デフォルトのフィールドラッパー要素を提供

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ja: チェックがついていない箇所では、HTML要素を個別でカスタマイズしていないフィールドにはwrapperやラベル、あるいはその両方が適用されません。この項目を使用して、デフォルトでの表示になっているビューを減らし、CSSがより適用されるようにできます。
