UI Patterns (SDC in Drupal UI) (8.x-1.10) - en to pt translation catalogue (25 entries)

en: User interface
pt: Interface de usuário

en: Type
pt: Tipo

en: Description
pt: Descrição

en: None
pt: Nenhum

en: Weight
pt: Peso

en: Name
pt: Nome

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Default
pt: Padrão

en: Options
pt: Opções

en: Fields
pt: Campos

en: Other
pt: Outros

en: Destination
pt: Destino

en: Pattern
pt: Padrão

en: Source
pt: Fonte

en: Setting
pt: Configuração

en: Patterns
pt: Padrões

en: Variant
pt: Variante

en: Hide empty fields
pt: Esconder campos vazios

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
pt: Não exibir campos, rótulos e HTML de campos que estão vazios.

en: - Hidden -
pt: - Oculto -

en: Extra fields
pt: Campos extras

en: Provide default field wrapper elements
pt: Fornecer elementos padrão ao redor dos campos

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
pt: Se não marcado, campos que não estão configurados para customizar seus elementos HTML não obterão invólucros para os seus campo, rótulo e invólucro de campo + rótulo. Você pode usar isto para rapidamente reduzir a quantidade de marcação que a view oferece por padrão, ao custo de tornar mais difícil de aplicar CSS.
