UI Patterns (8.x-1.8) - en to it translation catalogue (24 entries)

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Type
it: Tipo

en: Description
it: Descrizione

en: None
it: Nessuno

en: Weight
it: Peso

en: Name
it: Nome

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Default
it: Predefinito

en: Options
it: Opzioni

en: Fields
it: Campi

en: Other
it: Altro

en: Destination
it: Destinazione

en: Pattern
it: Modello

en: Source
it: Sorgente

en: Setting
it: Configura

en: Patterns
it: Pattern

en: Variant
it: Variante

en: Hide empty fields
it: Nascondi i campi vuoti

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
it: Non mostrare i campi, etichette o marcatori per i campi che sono vuoti.

en: - Hidden -
it: - Nascosto -

en: Provide default field wrapper elements
it: Fornisce gli elementi contenitori predefiniti dei campi

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
it: Se non selezionato, i valori di campo, etichetta o etichetta + campo (per i campi che non specificano il proprio codice HTML personalizzato) non saranno racchiusi in alcun elemento HTML. In questo modo è possibile ridurre drasticamente la quantità di codice HTML generato dalla vista, a scapito però di una maggiore difficoltà nell'applicazione degli stili CSS.
