UI Patterns Field Formatters (2.0.0-beta4) - en to fr translation catalogue (12 entries)

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: None
fr: Aucun(e)

en: Pattern: @pattern
fr: Motif : @pattern

en: Use patterns as field formatters templates.
fr: Utiliser des motifs comme gabarits de formateurs de champs.

en: Variant: @variant
fr: Variante : @variant

en: This formatter will render <strong>all</strong> field items in the same pattern.
fr: Ce formateur rendra <strong>tous</strong> les éléments de champ dans le même motif.

en: Pattern (one for all)
fr: Motifs (un pour tous)

en: This formatter will render <strong>each</strong> field item in its own pattern.
fr: Ce formateur rendra <strong>chaque</strong> élément de champ dans son propre motif.

en: Pattern (one for each)
fr: Motif (un pour chacun)

en: Field meta properties
fr: Propriétés méta du champ

en: Field raw properties
fr: Propriétés brutes du champ

en: Updated @progress/@total entity view display configuration objects
fr: Objets de configuration relatifs à la configuration de l'affichage de l'entité mis à jour (@progress/@total)
