UI Suite Bootstrap (5.1.0-alpha2) - en to it translation catalogue (97 entries)

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Content
it: Contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Confirm
it: Conferma

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Download
it: Scarica

en: unpublished
it: non pubblicato

en: Edit
it: Modifica

en: Size
it: Dimensione

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: Container
it: Contenitore

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to parent page
it: Vai alla pagina padre

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Update
it: Aggiorna

en: Add
it: Aggiungi

en: Manage
it: Gestisci

en: Updated
it: Aggiornato

en: Upload
it: Carica

en: Configure
it: Configura

en: Create
it: Crea

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Filter
it: Filtra

en: Up
it: Su

en: Example
it: Esempio

en: Navigation
it: Navigazione

en: Color
it: Colore

en: Log in
it: Accedi

en: Last
it: Ultimo

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Install
it: Installa

en: Tools
it: Strumenti

en: Close
it: Chiudi

en: First
it: Primo

en: Cart
it: Carrello

en: New
it: Nuovo

en: Loading...
it: In caricamento...

en: Tabs
it: Schede

en: Apply
it: Applica

en: Add another item
it: Aggiungi un altro elemento

en: Restore
it: Ripristina

en: Rebuild
it: Ricostruisci

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Warning message
it: Messaggio di avvertimento

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Primary
it: Primario

en: Secondary
it: Secondario

en: Alt text
it: Testo alternativo

en: Available components
it: Componenti disponibili

en: Download feature
it: Scarica funzionalità

en: Pagination
it: Paginazione

en: Powered by Drupal
it: Realizzato con Drupal

en: Discard changes
it: Abbandona le modifiche

en: Sort descending
it: Ordina in modo discendente

en: Sort ascending
it: Ordina in modo ascendente

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Status message
it: Messaggio di stato

en: Hide summary
it: Nascondi sommario

en: Edit summary
it: Modifica sommario

en: Update style
it: Aggiorna lo stile

en: Add effect
it: Aggiungi effetto

en: Current page
it: Pagina attuale

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Subscribe to @title
it: Iscriviti a @title

en: Your shopping cart is empty.
it: Il carrello è vuoto.

en: Add and configure
it: Aggiungi e configura

en: You have unsaved changes.
it: Sono presenti modifiche non salvate.

en: Site branding
it: Branding del sito

en: Book traversal links for
it: Link di attraversamento del book per

en: Install and set as default
it: Installa e imposta come predefinito

en: Submitted by @author_name on @date
it: Inviato da @author_name il @date

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: User account menu
it: Menu profilo utente

en: Order summary
it: Riepilogo dell'ordine
