UI Suite Bootstrap (5.1.0-alpha7) - en to tr translation catalogue (94 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Content
tr: İçerik

en: Type
tr: Tip

en: Confirm
tr: Onayla

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Download
tr: İndir

en: unpublished
tr: yayımlanmadı

en: Edit
tr: Düzenle

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Container
tr: Kapsayıcı

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to parent page
tr: Üst sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Update
tr: Güncelle

en: Add
tr: Ekle

en: Manage
tr: Yönetim

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Upload
tr: Yükle

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Create
tr: Oluştur

en: Revert to defaults
tr: Varsayılana geri döndür.

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Up
tr: Yukarı

en: Example
tr: Örnek

en: Navigation
tr: Gezinti

en: Color
tr: Renk

en: Log in
tr: Giriş yapın

en: Last
tr: Son

en: Uninstall
tr: Kaldır

en: Install
tr: Kur

en: Tools
tr: Araçlar

en: Close
tr: Kapat

en: First
tr: Birinci

en: Revert
tr: Geri al

en: Cart
tr: Sepet

en: New
tr: Yeni

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Apply
tr: Uygula

en: Add another item
tr: Başka bir öğe ekle

en: Restore
tr: Geri yükle

en: Rebuild
tr: Yeniden oluştur

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Warning message
tr: Uyarı mesajı

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Primary
tr: Birincil

en: Secondary
tr: İkincil

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: Powered by Drupal
tr: Drupal tabanlıdır

en: Discard changes
tr: Değişiklikleri at

en: Sort descending
tr: Azalan sıralama

en: Sort ascending
tr: Artan sıralama

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Status message
tr: Durum mesajı

en: Hide summary
tr: Özeti gizle

en: Edit summary
tr: Özeti düzenle

en: Update style
tr: Stili güncelle

en: Add effect
tr: Efekt ekle

en: Current page
tr: Şu an kullanılan sayfa

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Subscribe to @title
tr: Abone ol @title

en: Your shopping cart is empty.
tr: Alışveriş sepetiniz boş.

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Add and configure
tr: Ekle ve yapılandır

en: You have unsaved changes.
tr: Kaydedilmemiş değişiklikleriniz var.

en: Site branding
tr: Site markası

en: Install and set as default
tr: Kur ve varsayılan olarak ayarla

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü
