UI Suite DSFR (1.0.0-rc3) - en to it translation catalogue (35 entries)

en: Content
it: Contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Description
it: Descrizione

en: Search
it: Cerca

en: Container
it: Contenitore

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Help
it: Aiuto

en: Default
it: Predefinito

en: Top
it: In cima

en: Options
it: Opzioni

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Bottom
it: In fondo

en: Footer
it: Piè di pagina

en: next
it: successivo

en: Example
it: Esempio

en: Close
it: Chiudi

en: Accept
it: Accetta

en: first
it: prima

en: Color scheme
it: Schema colori

en: last
it: ultimo

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Pagination
it: Paginazione

en: Search form
it: Form di ricerca

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Last page
it: Ultima pagina

en: Site branding
it: Branding del sito

en: First page
it: Prima pagina

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali
