UI Suite DSFR (1.1.0-beta6) - en to hi translation catalogue (25 entries)

en: Content
hi: सामग्री

en: Type
hi: प्रकार

en: Description
hi: उल्लेख

en: Homepage
hi: मुख पृष्ठ

en: Search
hi: खोज

en: Container
hi: कंटेनर

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Help
hi: मदद

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Top
hi: ऊपर

en: Menu
hi: सूची

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Bottom
hi: तल

en: Footer
hi: पादलेख

en: Example
hi: उदाहरण

en: Close
hi: बंद करे

en: Color scheme
hi: रंग योजना

en: Next page
hi: अगला पृष्ठ

en: Main navigation
hi: मुख्य नेविगेशन

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Search form
hi: खोज फार्म

en: Status messages
hi: स्थिति संदेश

en: Primary admin actions
hi: प्राथमिक व्यवस्थापक कार्रवाई
