UI Suite USWDS (3.0.0-alpha11) - en to fr translation catalogue (60 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Content
fr: Contenu

en: RSS feed
fr: Flux RSS

en: Search
fr: Rechercher

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Help
fr: Aide

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Email
fr: Courriel

en: Create
fr: Créer

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Footer
fr: Pied de page

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Search settings
fr: Paramètres de recherche

en: Medium
fr: Moyen

en: Phone
fr: Téléphone

en: By
fr: Par

en: Example
fr: Exemple

en: Basic
fr: Basique

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Last
fr: Dernier

en: Close
fr: Fermer

en: First
fr: Premier(e)

en: Completed
fr: Terminé

en: Menu settings
fr: Paramètres du menu

en: New
fr: Nouveau

en: Tabs
fr: Onglets

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Sign up
fr: S'inscrire

en: Step
fr: Étape

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: No preview
fr: Aucun aperçu

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: First sidebar
fr: Première barre latérale

en: Second sidebar
fr: Seconde barre latérale

en: Your email address
fr: Votre adresse de courriel

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Secondary menu
fr: Menu secondaire

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Linkedin
fr: LinkedIn

en: Current page
fr: Page courante

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Text Formats
fr: Formats de texte

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Primary menu
fr: Menu principal

en: Site branding
fr: Identité du site

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
fr: Vous n'avez pas encore créé de type de contenus. Allez sur la <a href="@create_content">page de création de type de contenus</a> pour ajouter un nouveau type de contenu.

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Links related to the active user account
fr: Liens associés au compte utilisateur courant

en: Site information links
fr: Liens d'informations sur le site

en: Site section links
fr: Liens de section du site

en: Footer - Bottom
fr: Pied de page - Bas
