UI Suite USWDS (4.0.0-beta1) - en to id translation catalogue (54 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: RSS feed
id: Pasokan RSS

en: Search
id: Pencarian

en: - None -
id: - Tiada -

en: Name
id: Nama

en: Help
id: Bantuan

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Options
id: Opsi

en: Create
id: Buat

en: Page title
id: Judul halaman

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Custom
id: Tersuai

en: Search settings
id: Pengaturan pencarian

en: Medium
id: Sedang

en: Phone
id: Telepon

en: By
id: Oleh

en: Example
id: Contoh

en: Basic
id: Dasar

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Last
id: Terakhir

en: Close
id: Tutup

en: First
id: Pertama

en: Completed
id: Selesai

en: Menu settings
id: Pengaturan menu

en: New
id: Baru

en: Tabs
id: Tab

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Sign up
id: Daftar

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: First sidebar
id: Sidebar pertama

en: Your email address
id: Alamat email Anda

en: mobile
id: mobil

en: Status messages
id: Pesan status

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Current page
id: Halaman sekarang

en: Text Formats
id: Format teks

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Primary menu
id: Menu utama

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
id: Anda belum membuat jenis konten apa pun. Buka <a href="@create_content">halaman pembuatan jenis konten</a> untuk menambahkan jenis konten baru.

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Links related to the active user account
id: Tautan yang berhubungan dengan akun pengguna aktif

en: Site information links
id: Tautan informasi situs

en: Site section links
id: Tautan bagian situs
