UI Suite USWDS (4.0.1) - en to ro translation catalogue (59 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Previous
ro: Anterior

en: Next
ro: Următor

en: Content
ro: Conținut

en: Type
ro: Tip

en: Description
ro: Descriere

en: RSS feed
ro: resurse RSS

en: Search
ro: Căutare

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Name
ro: Nume

en: Label
ro: Etichetă

en: Help
ro: Ajutor

en: Menu
ro: Meniu

en: Updated
ro: Actualizat

en: Email
ro: email

en: Options
ro: Opțiuni

en: Create
ro: Crează

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Footer
ro: Subsol

en: Custom
ro: Personalizat

en: Search settings
ro: Opțiuni căutare

en: Medium
ro: Mediu

en: Phone
ro: Telefon

en: By
ro: De

en: Example
ro: Exemplu

en: Basic
ro: Simplu

en: Add new comment
ro: Adaugă comentariu nou

en: Last
ro: Ultimul

en: Close
ro: Închideți

en: First
ro: Primul

en: Completed
ro: Finalizată

en: Menu settings
ro: Opțiuni de meniu

en: New
ro: Nou

en: Tabs
ro: Taburi

en: Skip to main content
ro: Sari la conținutul principal

en: Step
ro: Pas

en: Main navigation
ro: Navigare principală

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: First sidebar
ro: Prima bară laterală

en: Your email address
ro: Adresa dumneavoastră de e-mail

en: mobile
ro: mobil

en: Pagination
ro: Paginație

en: Status messages
ro: Status mesaje

en: Secondary menu
ro: Meniu secundar

en: Main page content
ro: Conținut principal pagină

en: Current page
ro: Pagina curentă

en: Highlighted
ro: Evidențiat

en: Text Formats
ro: Formate pentru text

en: Footer menu
ro: Meniu subsol

en: Primary menu
ro: Meniu principal

en: Site branding
ro: Branding-ul sitului

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
ro: Nu aveți niciun tip de conținut creat încă. Mergeți la <a href="@create_content">pagina de creare a tipurilor de conținut</a> pentru a adăuga un tip nou de conținut.

en: Submitted by @author_name on @date
ro: Postat de @author_name la @date

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: User account menu
ro: Meniu cont utilizator

en: Links related to the active user account
ro: Legături către contul utilizatorului activ

en: Site information links
ro: Legături către informații site

en: Site section links
ro: Legături către secțiuni site
