UI Suite USWDS Paragraphs (4.0.0) - en to de translation catalogue (53 entries)

en: Title
de: Titel

en: Body
de: Textkörper

en: Content
de: Inhalt

en: Type
de: Typ

en: On
de: An

en: error
de: Fehler

en: Image
de: Bild

en: Center
de: Zentriert

en: settings
de: Einstellungen

en: Label
de: Beschriftung

en: Default
de: Standard

en: Background Image
de: Hintergrundbild

en: Large
de: Groß

en: Icon
de: Symbol

en: link
de: Link

en: Error
de: Fehler

en: Off
de: Aus

en: Header
de: Kopfzeile

en: Footer
de: Fußzeile

en: Heading
de: Überschrift

en: Success
de: Erfolg

en: Warning
de: Warnung

en: Items
de: Elemente

en: Multiselect
de: Mehrfachauswahl

en: Media
de: Medien

en: help
de: Hilfe

en: flag
de: Kennzeichnung

en: comment
de: Kommentar

en: cancel
de: Abbrechen

en: Collection
de: Kollektion

en: info
de: Info

en: Meta Tags
de: Meta-Tags

en: Paragraph
de: Seitenabschnitt

en: No link
de: Keine Verlinkung

en: Card
de: Karte

en: Accordion
de: Akkordeon

en: Emergency
de: Notfall

en: Variant
de: Variante

en: Alert
de: Alarm

en: Button Text
de: Button-Text

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
de: Verwenden Sie Schlagwörter, um Artikel zu ähnlichen Themen in Kategorien zusammenzufassen.

en: No text
de: Kein Text

en: check
de: überprüfen

en: Summary Box
de: Zusammenfassungs-Box

en: Paragraphs
de: Seitenabschnitte

en: Header first
de: Erste Kopfzeile

en: Bordered
de: Umrahmt

en: Cards
de: Karten

en: Accordion Item
de: Akkordeonelement

en: Use local images for reusable media.
de: Lokale Bilder für wiederverwendbare Medien verwenden.

en: star
de: Stern

en: Wide (1090)
de: Breit (1090)

en: Heading Level
de: Ebene der Überschrift
