UI Suite USWDS Paragraphs (4.0.0) - en to pt translation catalogue (43 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: On
pt: Habilitado

en: error
pt: erro

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Central

en: settings
pt: configurações

en: Label
pt: Rótulo

en: Default
pt: Padrão

en: Background Image
pt: Imagem de Fundo

en: Large
pt: Grande

en: Icon
pt: Ícone

en: Error
pt: Erro

en: Off
pt: Desligado

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Heading
pt: Cabeçalho

en: Success
pt: Sucesso

en: Warning
pt: Aviso

en: Items
pt: Itens

en: Multiselect
pt: Seleção múltipla

en: Media
pt: Mídia

en: help
pt: ajuda

en: comment
pt: comentar

en: cancel
pt: cancelar

en: Collection
pt: Coleção

en: info
pt: informação

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Slim
pt: Fino

en: No link
pt: Sem link

en: Card
pt: Cartão

en: Accordion
pt: Acordeão

en: Emergency
pt: Emergência

en: Variant
pt: Variante

en: Alert
pt: Alerta

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos sobre temas semelhantes em categorias.

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

en: Accordion Item
pt: Item Accordion

en: Use local images for reusable media.
pt: Use imagens locais como mídias reutilizáveis.

en: Wide (1090)
pt: Largo (1090)

en: Heading Level
pt: Nível do Cabeçalho
