UI Suite USWDS Paragraphs (4.0.0) - en to uk translation catalogue (52 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Content
uk: Вміст

en: Type
uk: Тип

en: On
uk: Увімкнено

en: error
uk: помилка

en: Tags
uk: Теґи

en: Image
uk: Зображення

en: Center
uk: По центру

en: settings
uk: налаштування

en: Label
uk: Мітка

en: Default
uk: Базово

en: Background Image
uk: Зображення тла

en: Large
uk: Велике

en: Icon
uk: Іконка

en: link
uk: посилання

en: Error
uk: Помилка

en: Off
uk: Вимкнено

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Heading
uk: Заголовок

en: Success
uk: Успіх

en: Warning
uk: Попередження

en: Items
uk: Елементи

en: Media
uk: Медіа

en: help
uk: довідка

en: flag
uk: прапор

en: comment
uk: коментар

en: cancel
uk: скасувати

en: Collection
uk: Збірка

en: info
uk: інформація

en: Meta Tags
uk: Мета-Теґи

en: Paragraph
uk: Абзац

en: No link
uk: Без посилання

en: Card
uk: Картка

en: Accordion
uk: Акордеон

en: Emergency
uk: Аварійна ситуація

en: Desktop
uk: Стільниця

en: Variant
uk: Варіант

en: Alert
uk: Застереження

en: Button Text
uk: Текст кнопки

en: No labels
uk: Без міток

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
uk: Теґи використовуються для групування статей зі схожими темами в категорії.

en: No text
uk: Без тексту

en: Modal
uk: Модальне

en: Counters
uk: Лічильники

en: Paragraphs
uk: Абзаци

en: Tablet
uk: Планшет

en: Cards
uk: Картки

en: Use local images for reusable media.
uk: Використовувати локальні зображення для багаторазових медіа.

en: Wide (1090)
uk: Широке (1090)

en: Heading Level
uk: Рівень заголовка
