UI Suite USWDS Paragraphs (4.0.1) - en to fr translation catalogue (45 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Content
fr: Contenu

en: On
fr: Activé

en: error
fr: erreur

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Center
fr: Centre

en: settings
fr: paramètres

en: Label
fr: Libellé

en: Default
fr: Par défaut

en: Background Image
fr: Image d'arrière-plan

en: Large
fr: Grand

en: Icon
fr: Icône

en: link
fr: lien

en: Error
fr: Erreur

en: Off
fr: Désactivé

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Heading
fr: Entête

en: Success
fr: Succès

en: Warning
fr: Avertissement

en: Items
fr: Éléments

en: Media
fr: Média

en: help
fr: aide

en: flag
fr: marqueur

en: comment
fr: commentaire

en: cancel
fr: annuler

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: No link
fr: Aucun lien

en: Card
fr: Fiche

en: Accordion
fr: Accordéon

en: Emergency
fr: Urgence

en: Desktop
fr: Ordinateur de bureau

en: Variant
fr: Variante

en: Alert
fr: Alerte

en: Button Text
fr: Texte du bouton

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: No text
fr: Pas de texte

en: Tablet
fr: Tablette

en: Bordered
fr: Avec bordure

en: Cards
fr: Cartes

en: Accordion Item
fr: Élément d'accordéon

en: Use local images for reusable media.
fr: Utiliser des images locales en tant que média réutilisable.

en: Wide (1090)
fr: Large (1090)

en: Heading Level
fr: Niveau de titre
