UIkit (8.x-2.14) - en to pt translation catalogue (41 entries)

en: Home
pt: Início

en: new
pt: novo

en: Search
pt: Buscar

en: Go to previous page
pt: Ir para a página anterior

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Padrão

en: Page title
pt: Título da página

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Add new comment
pt: Comentar

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Changed
pt: Alterado

en: Tabs
pt: Abas

en: Next page
pt: Próxima página

en: Go to first page
pt: Voltar para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Primary
pt: Primário

en: Secondary
pt: Secundário

en: Drag to re-order
pt: Arraste para reordenar

en: Pagination
pt: Paginação

en: Powered by Drupal
pt: Desenvolvido com Drupal

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Page Layout
pt: Layout da Página

en: Navigation bar
pt: Barra de navegação

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
pt: Reordenar linhas por altura numéria ao invés de arrastar.

en: Show row weights
pt: Exibir pesos das linhas

en: Hide row weights
pt: Ocultar pesos das linhas

en: Footer menu
pt: Menu do rodapé

en: Last page
pt: Última página

en: Bottom margin
pt: Margem inferior

en: You have unsaved changes.
pt: Você possui alterações não salvas.

en: Site branding
pt: Definição de marca do site

en: First page
pt: Primeira página

en: Muted
pt: Silenciado

en: Page @items.current
pt: Página @items.current

en: Submitted by @author_name on @date
pt: Enviado por @author_name em @date

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: User account menu
pt: Menu de conta de usuário
