UIkit (8.x-3.6) - en to id translation catalogue (33 entries)

en: Home
id: Beranda

en: new
id: baru

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Search
id: Pencarian

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: Layout
id: Tata letak

en: Page title
id: Judul halaman

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Other
id: Lainnya

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Tools
id: Alat

en: Select all rows in this table
id: Pilih semua baris dalam tabel ini

en: Deselect all rows in this table
id: Hapus pilihan pada semua baris dalam tabel ini

en: Tabs
id: Tab

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Secondary
id: Sekunder

en: Powered by Drupal
id: Menggunakan Drupal

en: Status messages
id: Pesan status

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Page @items.current
id: Laman @items.current

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna
